Noi 55 +31,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 147 +50,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 209 +13,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 21 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 nov 24: 35 noi nov 24: 120 rulate, prima înmatriculare dec 24: 26 noi dec 24: 100 rulate, prima înmatriculare ian 25: 34 noi ian 25: 156 rulate, prima înmatriculare feb 25: 53 noi feb 25: 154 rulate, prima înmatriculare mar 25: 40 noi mar 25: 174 rulate, prima înmatriculare apr 25: 42 noi apr 25: 153 rulate, prima înmatriculare mai 25: 53 noi mai 25: 158 rulate, prima înmatriculare iun 25: 47 noi iun 25: 144 rulate, prima înmatriculare iul 25: 51 noi iul 25: 174 rulate, prima înmatriculare aug 25: 52 noi aug 25: 154 rulate, prima înmatriculare sep 25: 30 noi sep 25: 139 rulate, prima înmatriculare oct 25: 32 noi oct 25: 143 rulate, prima înmatriculare nov 25: 47 noi nov 25: 136 rulate, prima înmatriculare dec 25: 43 noi dec 25: 112 rulate, prima înmatriculare ian 26: 35 noi ian 26: 126 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 175 rulate, prima înmatriculare mar 26: 45 noi mar 26: 161 rulate, prima înmatriculare apr 26: 37 noi apr 26: 143 rulate, prima înmatriculare mai 26: 38 noi mai 26: 122 rulate, prima înmatriculare iun 26: 56 noi iun 26: 130 rulate, prima înmatriculare iul 26: 40 noi iul 26: 154 rulate, prima înmatriculare aug 26: 41 noi aug 26: 121 rulate, prima înmatriculare sep 26: 31 noi sep 26: 165 rulate, prima înmatriculare oct 26: 38 noi oct 26: 143 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 35 120 dec 24 26 100 ian 25 34 156 feb 25 53 154 mar 25 40 174 apr 25 42 153 mai 25 53 158 iun 25 47 144 iul 25 51 174 aug 25 52 154 sep 25 30 139 oct 25 32 143 nov 25 47 136 dec 25 43 112 ian 26 35 126 feb 26 26 175 mar 26 45 161 apr 26 37 143 mai 26 38 122 iun 26 56 130 iul 26 40 154 aug 26 41 121 sep 26 31 165 oct 26 38 143
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 < 2000: 6 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 1 rulate, prima înmatriculare 2007: 1 rulate, prima înmatriculare 2008: 1 noi 2008: 2 rulate, prima înmatriculare 2009: 1 rulate, prima înmatriculare 2010: 6 rulate, prima înmatriculare 2011: 7 rulate, prima înmatriculare 2012: 4 rulate, prima înmatriculare 2013: 6 rulate, prima înmatriculare 2014: 8 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 12 rulate, prima înmatriculare 2017: 12 rulate, prima înmatriculare 2018: 8 rulate, prima înmatriculare 2019: 11 rulate, prima înmatriculare 2020: 14 rulate, prima înmatriculare 2021: 13 rulate, prima înmatriculare 2022: 14 rulate, prima înmatriculare 2023: 48 noi 2023: 12 rulate, prima înmatriculare 2024: 6 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 6 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 0 2004 0 2 2005 0 1 2006 0 0 2007 0 1 2008 1 2 2009 0 1 2010 0 6 2011 0 7 2012 0 4 2013 0 6 2014 0 8 2015 0 7 2016 0 12 2017 0 12 2018 0 8 2019 0 11 2020 0 14 2021 0 13 2022 0 14 2023 48 12 2024 6 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CAYENNE 113 55,9% MACAN 33 16,3% 911 23 11,4% PANAMERA 15 7,4% TAYCAN 6 3,0% Model necompletat 5 2,5% 718 4 2,0% BOXSTER 2 1,0% 928 S 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 146 72,3% Sport 29 14,4% Mari și de lux (E) 21 10,4% Neclasificate 6 3,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 72 35,6% Ilfov 16 7,9% Cluj 14 6,9% Bihor 9 4,5% Argeș 8 4,0% Suceava 7 3,5% Constanța 6 3,0% Brașov 5 2,5% Prahova 5 2,5% Satu Mare 5 2,5%
Toate (35) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 5 2,5% Vâlcea 5 2,5% Iași 4 2,0% Timiș 4 2,0% Arad 3 1,5% Bistrița-Năsăud 3 1,5% Buzău 3 1,5% Covasna 3 1,5% Dolj 3 1,5% Giurgiu 3 1,5% Bacău 2 1,0% Galați 2 1,0% Mehedinți 2 1,0% Neamț 2 1,0% Alba 1 0,5% Botoșani 1 0,5% Brăila 1 0,5% Caraș-Severin 1 0,5% Gorj 1 0,5% Ialomița 1 0,5% Maramureș 1 0,5% Mureș 1 0,5% Sălaj 1 0,5% Tulcea 1 0,5% Vrancea 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 147 72,8% Noi 55 27,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 116 57,4% Hibrid 43 21,3% Motorină 37 18,3% Electric 6 3,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Companie 125 61,9% Persoană fizică 77 38,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 150 74,3% Cupeu 22 10,9% Berlină cu hayon 19 9,4% Cabriolet 11 5,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă 110-149 kW 2 1,0% 150-219 kW 53 26,2% 220 kW și peste 141 69,8% Necompletat 6 3,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1600-1999 cmc 15 7,4% 2000-2999 cmc 127 62,9% 3000 cmc și peste 54 26,7% Necompletat 6 3,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.