Noi 106 +41,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.259 -1,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.765 +1,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 392 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 70 noi nov 24: 1.264 rulate, prima înmatriculare dec 24: 23 noi dec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculare ian 25: 16 noi ian 25: 1.090 rulate, prima înmatriculare feb 25: 30 noi feb 25: 1.351 rulate, prima înmatriculare mar 25: 50 noi mar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 1.440 rulate, prima înmatriculare mai 25: 106 noi mai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculare iun 25: 108 noi iun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculare iul 25: 42 noi iul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculare aug 25: 106 noi aug 25: 1.254 rulate, prima înmatriculare sep 25: 78 noi sep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculare oct 25: 75 noi oct 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare nov 25: 130 noi nov 25: 1.303 rulate, prima înmatriculare dec 25: 165 noi dec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculare ian 26: 31 noi ian 26: 941 rulate, prima înmatriculare feb 26: 10 noi feb 26: 1.188 rulate, prima înmatriculare mar 26: 113 noi mar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculare apr 26: 185 noi apr 26: 1.136 rulate, prima înmatriculare mai 26: 83 noi mai 26: 979 rulate, prima înmatriculare iun 26: 38 noi iun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculare iul 26: 19 noi iul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculare aug 26: 10 noi aug 26: 965 rulate, prima înmatriculare sep 26: 5 noi sep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculare oct 26: 7 noi oct 26: 974 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 70 1.264 dec 24 23 1.380 ian 25 16 1.090 feb 25 30 1.351 mar 25 50 1.407 apr 25 38 1.440 mai 25 106 1.435 iun 25 108 1.318 iul 25 42 1.451 aug 25 106 1.254 sep 25 78 1.384 oct 25 75 1.454 nov 25 130 1.303 dec 25 165 1.099 ian 26 31 941 feb 26 10 1.188 mar 26 113 1.259 apr 26 185 1.136 mai 26 83 979 iun 26 38 1.075 iul 26 19 1.124 aug 26 10 965 sep 26 5 1.015 oct 26 7 974
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 1999: 6 rulate, prima înmatriculare 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 17 rulate, prima înmatriculare 2002: 16 rulate, prima înmatriculare 2003: 20 rulate, prima înmatriculare 2004: 51 rulate, prima înmatriculare 2005: 66 rulate, prima înmatriculare 2006: 94 rulate, prima înmatriculare 2007: 92 rulate, prima înmatriculare 2008: 92 rulate, prima înmatriculare 2009: 100 rulate, prima înmatriculare 2010: 107 rulate, prima înmatriculare 2011: 117 rulate, prima înmatriculare 2012: 72 rulate, prima înmatriculare 2013: 79 rulate, prima înmatriculare 2014: 54 rulate, prima înmatriculare 2015: 44 rulate, prima înmatriculare 2016: 54 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 noi 2017: 62 rulate, prima înmatriculare 2018: 53 rulate, prima înmatriculare 2019: 23 rulate, prima înmatriculare 2020: 13 rulate, prima înmatriculare 2021: 9 rulate, prima înmatriculare 2022: 41 noi 2022: 6 rulate, prima înmatriculare 2023: 64 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 6 1999 0 4 2000 0 8 2001 0 17 2002 0 16 2003 0 20 2004 0 51 2005 0 66 2006 0 94 2007 0 92 2008 0 92 2009 0 100 2010 0 107 2011 0 117 2012 0 72 2013 0 79 2014 0 54 2015 0 44 2016 0 54 2017 1 62 2018 0 53 2019 0 23 2020 0 13 2021 0 9 2022 41 6 2023 64 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă ASTRA 527 38,6% CORSA 276 20,2% ZAFIRA 108 7,9% INSIGNIA 99 7,3% MERIVA 66 4,8% MOKKA 59 4,3% ZAFIRA TOURER 36 2,6% VIVARO 35 2,6% ANTARA 33 2,4% CROSSLAND 26 1,9%
Toate (23) Modele: valoare, vehicule, cotă GRANDLAND 20 1,5% VECTRA 20 1,5% COMBO 13 1,0% Model necompletat 13 1,0% AGILA 6 0,4% FRONTERA 6 0,4% SIGNUM 6 0,4% MOVANO 4 0,3% TIGRA 4 0,3% ADAM 3 0,2% KARL 3 0,2% OMEGA 1 0,1% SINTRA 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 527 38,6% Mici (B) 280 20,5% Monovolume (MPV) 258 18,9% SUV 144 10,5% Medii (D) 126 9,2% Neclasificate 14 1,0% Mini (A) 12 0,9% Utilitare 4 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 98 7,2% Dolj 87 6,4% Argeș 79 5,8% Timiș 71 5,2% Cluj 57 4,2% Bihor 51 3,7% Bacău 48 3,5% Prahova 46 3,4% Mureș 44 3,2% Arad 42 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 42 3,1% Brașov 39 2,9% Caraș-Severin 37 2,7% Gorj 35 2,6% Suceava 34 2,5% Maramureș 33 2,4% Sibiu 33 2,4% Vâlcea 32 2,3% Harghita 31 2,3% Neamț 31 2,3% Alba 30 2,2% Vrancea 30 2,2% Olt 26 1,9% Dâmbovița 24 1,8% Hunedoara 24 1,8% Bistrița-Năsăud 23 1,7% Satu Mare 23 1,7% Botoșani 22 1,6% Buzău 21 1,5% Mehedinți 21 1,5% Brăila 20 1,5% Covasna 17 1,2% Galați 17 1,2% Ilfov 17 1,2% Vaslui 14 1,0% Constanța 12 0,9% Giurgiu 12 0,9% Ialomița 12 0,9% Teleorman 9 0,7% Călărași 8 0,6% Sălaj 8 0,6% Tulcea 5 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.259 92,2% Noi 106 7,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 803 58,8% Benzină 553 40,5% GPL 4 0,3% GNC/GNL 3 0,2% Electric 1 0,1% Hibrid 1 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.183 86,7% Companie 182 13,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 639 46,8% Break 390 28,6% Berlină cu hayon 284 20,8% Berlină 21 1,5% Cupeu 18 1,3% Cabriolet 13 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 506 37,1% 75-109 kW 701 51,4% 110-149 kW 150 11,0% 150-219 kW 5 0,4% 220 kW și peste 2 0,1% Necompletat 1 0,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 32 2,3% 1000-1399 cmc 437 32,0% 1400-1599 cmc 291 21,3% 1600-1999 cmc 572 41,9% 2000-2999 cmc 32 2,3% Necompletat 1 0,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.