Noi 78 -12,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 828 +12,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 732 +18,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 37 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 39 noi nov 24: 894 rulate, prima înmatriculare dec 24: 37 noi dec 24: 875 rulate, prima înmatriculare ian 25: 79 noi ian 25: 826 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 1.011 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 973 rulate, prima înmatriculare apr 25: 41 noi apr 25: 1.065 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculare iun 25: 35 noi iun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculare iul 25: 62 noi iul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculare aug 25: 15 noi aug 25: 893 rulate, prima înmatriculare sep 25: 37 noi sep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare oct 25: 210 noi oct 25: 1.196 rulate, prima înmatriculare nov 25: 154 noi nov 25: 981 rulate, prima înmatriculare dec 25: 273 noi dec 25: 928 rulate, prima înmatriculare ian 26: 67 noi ian 26: 855 rulate, prima înmatriculare feb 26: 67 noi feb 26: 1.071 rulate, prima înmatriculare mar 26: 570 noi mar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculare apr 26: 101 noi apr 26: 962 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 964 rulate, prima înmatriculare iun 26: 320 noi iun 26: 959 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1 noi iul 26: 978 rulate, prima înmatriculare aug 26: 3 noi aug 26: 861 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2 noi sep 26: 958 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2 noi oct 26: 934 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 39 894 dec 24 37 875 ian 25 79 826 feb 25 57 1.011 mar 25 32 973 apr 25 41 1.065 mai 25 35 1.071 iun 25 35 1.049 iul 25 62 1.157 aug 25 15 893 sep 25 37 1.042 oct 25 210 1.196 nov 25 154 981 dec 25 273 928 ian 26 67 855 feb 26 67 1.071 mar 26 570 1.109 apr 26 101 962 mai 26 31 964 iun 26 320 959 iul 26 1 978 aug 26 3 861 sep 26 2 958 oct 26 2 934
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 1999: 20 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 5 rulate, prima înmatriculare 2005: 5 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 30 rulate, prima înmatriculare 2008: 48 rulate, prima înmatriculare 2009: 39 rulate, prima înmatriculare 2010: 53 rulate, prima înmatriculare 2011: 142 rulate, prima înmatriculare 2012: 85 rulate, prima înmatriculare 2013: 71 rulate, prima înmatriculare 2014: 82 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 noi 2015: 75 rulate, prima înmatriculare 2016: 50 rulate, prima înmatriculare 2017: 34 rulate, prima înmatriculare 2018: 29 rulate, prima înmatriculare 2019: 24 rulate, prima înmatriculare 2020: 9 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 noi 2022: 5 rulate, prima înmatriculare 2023: 74 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 20 1999 0 2 2000 0 4 2001 0 2 2002 0 2 2003 0 2 2004 0 5 2005 0 5 2006 0 8 2007 0 30 2008 0 48 2009 0 39 2010 0 53 2011 0 142 2012 0 85 2013 0 71 2014 0 82 2015 1 75 2016 0 50 2017 0 34 2018 0 29 2019 0 24 2020 0 9 2021 0 0 2022 3 5 2023 74 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă QASHQAI 557 61,5% JUKE 90 9,9% X-TRAIL 90 9,9% QASHQAI+2 89 9,8% PATROL 19 2,1% MICRA 18 2,0% NOTE 10 1,1% NV200 5 0,6% PATHFINDER 5 0,6% PULSAR 4 0,4%
Toate (20) Modele: valoare, vehicule, cotă LEAF 3 0,3% TERRANO II 3 0,3% GT-R 2 0,2% MURANO 2 0,2% PIXO 2 0,2% PRIMASTAR 2 0,2% TERRANO 2 0,2% ALMERA 1 0,1% ARIYA 1 0,1% TIIDA 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 858 94,7% Mici (B) 28 3,1% Compacte (C) 9 1,0% Monovolume (MPV) 7 0,8% Mini (A) 2 0,2% Sport 2 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 68 7,5% Timiș 59 6,5% Cluj 56 6,2% Suceava 49 5,4% Prahova 34 3,8% Argeș 32 3,5% Bihor 29 3,2% Maramureș 29 3,2% Mureș 29 3,2% Bacău 28 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Gorj 27 3,0% Dolj 26 2,9% Alba 25 2,8% Brașov 24 2,6% Hunedoara 24 2,6% Bistrița-Năsăud 23 2,5% Neamț 23 2,5% Constanța 20 2,2% Dâmbovița 20 2,2% Vâlcea 19 2,1% Harghita 18 2,0% Sălaj 18 2,0% Galați 17 1,9% Iași 17 1,9% Ilfov 17 1,9% Satu Mare 16 1,8% Arad 15 1,7% Mehedinți 15 1,7% Botoșani 14 1,5% Caraș-Severin 14 1,5% Covasna 14 1,5% Vrancea 14 1,5% Brăila 10 1,1% Buzău 10 1,1% Sibiu 10 1,1% Vaslui 10 1,1% Olt 7 0,8% Teleorman 6 0,7% Tulcea 6 0,7% Călărași 5 0,6% Giurgiu 5 0,6% Ialomița 4 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 828 91,4% Noi 78 8,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 726 80,1% Benzină 96 10,6% Hibrid 76 8,4% Electric 6 0,7% GPL 2 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 816 90,1% Companie 90 9,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 778 85,9% Break 108 11,9% Berlină cu hayon 18 2,0% Cupeu 2 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 41 4,5% 75-109 kW 653 72,1% 110-149 kW 206 22,7% 220 kW și peste 2 0,2% Necompletat 4 0,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 1,4% 1000-1399 cmc 76 8,4% 1400-1599 cmc 632 69,8% 1600-1999 cmc 138 15,2% 2000-2999 cmc 39 4,3% 3000 cmc și peste 2 0,2% Necompletat 6 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.