Noi 487 -6,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.997 +3,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.250 +1,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 195 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2000: 60 rulate, prima înmatriculare 2000: 10 rulate, prima înmatriculare 2001: 7 rulate, prima înmatriculare 2002: 22 rulate, prima înmatriculare 2003: 39 rulate, prima înmatriculare 2004: 33 rulate, prima înmatriculare 2005: 59 rulate, prima înmatriculare 2006: 68 rulate, prima înmatriculare 2007: 63 rulate, prima înmatriculare 2008: 83 rulate, prima înmatriculare 2009: 51 rulate, prima înmatriculare 2010: 61 rulate, prima înmatriculare 2011: 83 rulate, prima înmatriculare 2012: 69 rulate, prima înmatriculare 2013: 80 rulate, prima înmatriculare 2014: 94 rulate, prima înmatriculare 2015: 93 rulate, prima înmatriculare 2016: 96 rulate, prima înmatriculare 2017: 96 rulate, prima înmatriculare 2018: 107 rulate, prima înmatriculare 2019: 172 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 185 rulate, prima înmatriculare 2021: 139 rulate, prima înmatriculare 2022: 2 noi 2022: 59 rulate, prima înmatriculare 2023: 21 noi 2023: 131 rulate, prima înmatriculare 2024: 463 noi 2024: 37 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 60 2000 0 10 2001 0 7 2002 0 22 2003 0 39 2004 0 33 2005 0 59 2006 0 68 2007 0 63 2008 0 83 2009 0 51 2010 0 61 2011 0 83 2012 0 69 2013 0 80 2014 0 94 2015 0 93 2016 0 96 2017 0 96 2018 0 107 2019 0 172 2020 1 185 2021 0 139 2022 2 59 2023 21 131 2024 463 37
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 369 14,9% CLASA C 359 14,5% GLC 311 12,5% GLE 249 10,0% CLASA A 206 8,3% CLA 113 4,5% CLASA B 101 4,1% GLA 98 3,9% CLASA S 88 3,5% VITO 88 3,5%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă ML 73 2,9% CLASA V 63 2,5% GLK 40 1,6% CLASA G 39 1,6% CLS 38 1,5% SPRINTER 35 1,4% GLS 29 1,2% Model necompletat 24 1,0% GLB 23 0,9% EQE 15 0,6% VIANO 15 0,6% EQS 13 0,5% AMG GT 10 0,4% EQA 10 0,4% SL 10 0,4% SLK 10 0,4% CLE 9 0,4% CITAN 7 0,3% CLK 6 0,2% CLC 5 0,2% GL 5 0,2% EQB 4 0,2% 190 3 0,1% 200 3 0,1% VANEO 3 0,1% CLASA R 2 0,1% EQC 2 0,1% EQV 2 0,1% T 2 0,1% MAYBACH EQS 680 1 0,0% VIT0 111 CDI 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 911 36,7% Compacte (C) 681 27,4% Mari și de lux (E) 504 20,3% Monovolume (MPV) 283 11,4% Sport 36 1,4% Utilitare 35 1,4% Neclasificate 29 1,2% Medii (D) 5 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 597 24,0% Cluj 123 5,0% Ilfov 95 3,8% Suceava 95 3,8% Timiș 86 3,5% Bihor 78 3,1% Argeș 77 3,1% Arad 73 2,9% Prahova 72 2,9% Mureș 67 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 66 2,7% Sibiu 61 2,5% Alba 60 2,4% Satu Mare 60 2,4% Maramureș 57 2,3% Bistrița-Năsăud 55 2,2% Constanța 52 2,1% Galați 49 2,0% Bacău 48 1,9% Brașov 48 1,9% Sălaj 47 1,9% Vâlcea 46 1,9% Iași 40 1,6% Caraș-Severin 39 1,6% Neamț 36 1,4% Hunedoara 35 1,4% Dâmbovița 32 1,3% Vrancea 31 1,2% Gorj 30 1,2% Botoșani 28 1,1% Mehedinți 27 1,1% Vaslui 25 1,0% Buzău 24 1,0% Olt 24 1,0% Giurgiu 16 0,6% Brăila 14 0,6% Covasna 14 0,6% Teleorman 14 0,6% Călărași 13 0,5% Harghita 11 0,4% Ialomița 10 0,4% Tulcea 9 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.997 80,4% Noi 487 19,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.371 55,2% Hibrid 718 28,9% Benzină 343 13,8% Electric 52 2,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.537 61,9% Companie 947 38,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.311 52,8% Berlină 825 33,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 152 6,1% Berlină cu hayon 118 4,8% Cupeu 51 2,1% Cabriolet 27 1,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 50 2,0% 75-109 kW 550 22,1% 110-149 kW 935 37,6% 150-219 kW 593 23,9% 220 kW și peste 304 12,2% Necompletat 52 2,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 111 4,5% 1400-1599 cmc 225 9,1% 1600-1999 cmc 968 39,0% 2000-2999 cmc 1.026 41,3% 3000 cmc și peste 102 4,1% Necompletat 52 2,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.