Noi 413 +3,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.971 +15,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.308 +11,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 241 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2000: 66 rulate, prima înmatriculare 2000: 11 rulate, prima înmatriculare 2001: 20 rulate, prima înmatriculare 2002: 29 rulate, prima înmatriculare 2003: 41 rulate, prima înmatriculare 2004: 59 rulate, prima înmatriculare 2005: 50 rulate, prima înmatriculare 2006: 79 rulate, prima înmatriculare 2007: 73 rulate, prima înmatriculare 2008: 71 rulate, prima înmatriculare 2009: 53 rulate, prima înmatriculare 2010: 63 rulate, prima înmatriculare 2011: 77 rulate, prima înmatriculare 2012: 71 rulate, prima înmatriculare 2013: 69 rulate, prima înmatriculare 2014: 65 rulate, prima înmatriculare 2015: 80 rulate, prima înmatriculare 2016: 109 rulate, prima înmatriculare 2017: 99 rulate, prima înmatriculare 2018: 152 rulate, prima înmatriculare 2019: 192 rulate, prima înmatriculare 2020: 146 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 105 rulate, prima înmatriculare 2022: 9 noi 2022: 136 rulate, prima înmatriculare 2023: 384 noi 2023: 55 rulate, prima înmatriculare 2024: 19 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 66 2000 0 11 2001 0 20 2002 0 29 2003 0 41 2004 0 59 2005 0 50 2006 0 79 2007 0 73 2008 0 71 2009 0 53 2010 0 63 2011 0 77 2012 0 71 2013 0 69 2014 0 65 2015 0 80 2016 0 109 2017 0 99 2018 0 152 2019 0 192 2020 0 146 2021 1 105 2022 9 136 2023 384 55 2024 19 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 389 16,3% CLASA E 386 16,2% GLC 257 10,8% GLE 238 10,0% CLASA A 187 7,8% CLA 105 4,4% CLASA B 103 4,3% CLASA S 101 4,2% VITO 93 3,9% GLA 71 3,0%
Toate (43) Modele: valoare, vehicule, cotă ML 70 2,9% SPRINTER 55 2,3% CLASA V 51 2,1% CLASA G 36 1,5% CLS 34 1,4% GLK 34 1,4% GLS 27 1,1% GLB 26 1,1% VIANO 15 0,6% CLK 13 0,5% Model necompletat 12 0,5% EQA 11 0,5% EQE 10 0,4% AMG GT 7 0,3% 190 5 0,2% EQB 5 0,2% GL 5 0,2% T 5 0,2% EQS 4 0,2% SL 4 0,2% SLK 4 0,2% VANEO 4 0,2% CITAN 3 0,1% CLE 3 0,1% CL 2 0,1% EQC 2 0,1% 230 1 0,0% 300 SD 1 0,0% 308 CDI 1 0,0% 316 CDI 1 0,0% EQT 1 0,0% EQV 1 0,0% V KLASSE 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 796 33,4% Compacte (C) 686 28,8% Mari și de lux (E) 524 22,0% Monovolume (MPV) 275 11,5% Utilitare 55 2,3% Sport 30 1,3% Neclasificate 18 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 575 24,1% Cluj 125 5,2% Timiș 117 4,9% Suceava 97 4,1% Ilfov 90 3,8% Bihor 86 3,6% Maramureș 72 3,0% Dolj 70 2,9% Mureș 65 2,7% Constanța 62 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Satu Mare 60 2,5% Sibiu 59 2,5% Arad 54 2,3% Argeș 54 2,3% Brașov 53 2,2% Iași 52 2,2% Neamț 50 2,1% Alba 48 2,0% Galați 48 2,0% Vâlcea 44 1,8% Bistrița-Năsăud 42 1,8% Prahova 38 1,6% Bacău 36 1,5% Sălaj 35 1,5% Vrancea 31 1,3% Dâmbovița 29 1,2% Harghita 26 1,1% Gorj 25 1,0% Hunedoara 25 1,0% Olt 24 1,0% Botoșani 23 1,0% Caraș-Severin 23 1,0% Mehedinți 23 1,0% Buzău 22 0,9% Brăila 19 0,8% Giurgiu 16 0,7% Teleorman 16 0,7% Vaslui 16 0,7% Covasna 15 0,6% Ialomița 8 0,3% Călărași 6 0,3% Tulcea 5 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.971 82,7% Noi 413 17,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.453 60,9% Hibrid 561 23,5% Benzină 334 14,0% Electric 36 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.389 58,3% Companie 995 41,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.274 53,4% Berlină 810 34,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 150 6,3% Berlină cu hayon 65 2,7% Cupeu 63 2,6% Cabriolet 22 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 69 2,9% 75-109 kW 520 21,8% 110-149 kW 942 39,5% 150-219 kW 500 21,0% 220 kW și peste 318 13,3% Necompletat 35 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 95 4,0% 1400-1599 cmc 165 6,9% 1600-1999 cmc 869 36,5% 2000-2999 cmc 1.103 46,3% 3000 cmc și peste 116 4,9% Necompletat 36 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.