Înmatriculări JEEP, februarie 2024

Noi54+217,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare99+13,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări212+6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 77 noinov 24: 83 rulate, prima înmatricularedec 24: 77 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 117 noiian 25: 78 rulate, prima înmatricularefeb 25: 99 noifeb 25: 87 rulate, prima înmatricularemar 25: 61 noimar 25: 121 rulate, prima înmatriculareapr 25: 67 noiapr 25: 111 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 49 noiiun 25: 88 rulate, prima înmatriculareiul 25: 113 noiiul 25: 118 rulate, prima înmatriculareaug 25: 30 noiaug 25: 84 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 109 rulate, prima înmatriculareoct 25: 35 noioct 25: 113 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 77 rulate, prima înmatricularedec 25: 86 noidec 25: 63 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 86 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 111 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 noimar 26: 99 rulate, prima înmatriculareapr 26: 16 noiapr 26: 88 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 23 noiiun 26: 65 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 83 rulate, prima înmatriculareaug 26: 32 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 73 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 71 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 247783
dec 2477100
ian 2511778
feb 259987
mar 2561121
apr 2567111
mai 253599
iun 254988
iul 25113118
aug 253084
sep 2521109
oct 2535113
nov 254777
dec 258663
ian 261886
feb 2610111
mar 261399
apr 261688
mai 26990
iun 262365
iul 26883
aug 263286
sep 26773
oct 26771

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2022: 15 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 37 noi2023: 14 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199901
200002
200103
200202
200301
200407
200500
200601
200704
200807
200902
201001
201107
201205
201301
201405
201509
201604
201700
201804
201903
202002
202120
2022153
20233714

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COMPASS4730,7%
WRANGLER2717,6%
GRAND CHEROKEE2617,0%
RENEGADE2214,4%
CHEROKEE2013,1%
Model necompletat42,6%
PATRIOT42,6%
AVENGER21,3%
RUBICON10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14896,7%
Neclasificate53,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5435,3%
Alba74,6%
Bihor74,6%
Bistrița-Năsăud74,6%
Cluj74,6%
Suceava63,9%
Mureș53,3%
Arad42,6%
Bacău42,6%
Dolj42,6%
Toate (33)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț42,6%
Prahova42,6%
Argeș32,0%
Botoșani32,0%
Ilfov32,0%
Maramureș32,0%
Sălaj32,0%
Sibiu32,0%
Brașov21,3%
Constanța21,3%
Covasna21,3%
Galați21,3%
Harghita21,3%
Satu Mare21,3%
Vrancea21,3%
Buzău10,7%
Caraș-Severin10,7%
Giurgiu10,7%
Gorj10,7%
Hunedoara10,7%
Mehedinți10,7%
Timiș10,7%
Vâlcea10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9964,7%
Noi5435,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7146,4%
Hibrid5636,6%
Benzină2415,7%
Electric21,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8253,6%
Companie7146,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11575,2%
Break3422,2%
Cabriolet42,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,7%
75-109 kW7347,7%
110-149 kW4328,1%
150-219 kW3321,6%
220 kW și peste10,7%
Necompletat21,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc117,2%
1000-1399 cmc85,2%
1400-1599 cmc3220,9%
1600-1999 cmc3925,5%
2000-2999 cmc5234,0%
3000 cmc și peste95,9%
Necompletat21,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3817,9%
Cluj125,7%
Ilfov115,2%
Neamț104,7%
Suceava94,2%
Constanța73,3%
Alba62,8%
Argeș62,8%
Dolj62,8%
Harghita62,8%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova62,8%
Sibiu62,8%
Timiș62,8%
Bistrița-Năsăud52,4%
Dâmbovița52,4%
Hunedoara52,4%
Maramureș52,4%
Vaslui52,4%
Brașov41,9%
Buzău41,9%
Gorj41,9%
Iași41,9%
Tulcea41,9%
Vâlcea41,9%
Bacău31,4%
Covasna31,4%
Mureș31,4%
Teleorman31,4%
Vrancea31,4%
Botoșani20,9%
Brăila20,9%
Caraș-Severin20,9%
Giurgiu20,9%
Ialomița20,9%
Mehedinți20,9%
Olt20,9%
Arad10,5%
Bihor10,5%
Călărași10,5%
Sălaj10,5%
Satu Mare10,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export990,0%
Dezmembrare110,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.