Noi 427 -30,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.501 -7,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.886 -6,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 492 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2002: 12 rulate, prima înmatriculare 2002: 11 rulate, prima înmatriculare 2003: 15 rulate, prima înmatriculare 2004: 20 rulate, prima înmatriculare 2005: 37 rulate, prima înmatriculare 2006: 38 rulate, prima înmatriculare 2007: 61 rulate, prima înmatriculare 2008: 88 rulate, prima înmatriculare 2009: 132 rulate, prima înmatriculare 2010: 91 rulate, prima înmatriculare 2011: 135 rulate, prima înmatriculare 2012: 99 rulate, prima înmatriculare 2013: 1 noi 2013: 104 rulate, prima înmatriculare 2014: 107 rulate, prima înmatriculare 2015: 112 rulate, prima înmatriculare 2016: 86 rulate, prima înmatriculare 2017: 76 rulate, prima înmatriculare 2018: 62 rulate, prima înmatriculare 2019: 59 rulate, prima înmatriculare 2020: 60 rulate, prima înmatriculare 2021: 38 rulate, prima înmatriculare 2022: 36 rulate, prima înmatriculare 2023: 3 noi 2023: 12 rulate, prima înmatriculare 2024: 12 noi 2024: 6 rulate, prima înmatriculare 2025: 403 noi 2025: 4 rulate, prima înmatriculare 2026: 8 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 12 2002 0 11 2003 0 15 2004 0 20 2005 0 37 2006 0 38 2007 0 61 2008 0 88 2009 0 132 2010 0 91 2011 0 135 2012 0 99 2013 1 104 2014 0 107 2015 0 112 2016 0 86 2017 0 76 2018 0 62 2019 0 59 2020 0 60 2021 0 38 2022 0 36 2023 3 12 2024 12 6 2025 403 4 2026 8 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 526 27,3% KUGA 347 18,0% FIESTA 211 10,9% PUMA 159 8,2% MONDEO 122 6,3% TRANSIT CUSTOM 95 4,9% C-MAX 71 3,7% GALAXY 57 3,0% TRANSIT 53 2,7% S-MAX 44 2,3%
Toate (34) Modele: valoare, vehicule, cotă EXPLORER 28 1,5% TOURNEO COURIER 26 1,3% ECOSPORT 22 1,1% TOURNEO CUSTOM 22 1,1% GRAND C-MAX 17 0,9% TOURNEO CONNECT 17 0,9% EDGE 14 0,7% Model necompletat 14 0,7% KA 12 0,6% MUSTANG 12 0,6% CAPRI 11 0,6% FUSION 10 0,5% MUSTANG MACH-E 10 0,5% B-MAX 9 0,5% BRONCO 5 0,3% TRANSIT/TOURNEO 3 0,2% MAVERICK 2 0,1% TOURNEO 2 0,1% TRANSIT CONNECT 2 0,1% ESCAPE 1 0,1% KA+ 1 0,1% SIERA 1 0,1% STREET KA 1 0,1% TRANSIT COURIER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 598 31,0% Compacte (C) 526 27,3% Monovolume (MPV) 265 13,7% Mici (B) 221 11,5% Utilitare 154 8,0% Medii (D) 122 6,3% Neclasificate 16 0,8% Mini (A) 14 0,7% Sport 12 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 307 15,9% Cluj 106 5,5% Timiș 86 4,5% Dolj 82 4,3% Prahova 64 3,3% Bihor 63 3,3% Mureș 62 3,2% Ilfov 57 3,0% Sibiu 57 3,0% Brașov 55 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Hunedoara 55 2,9% Suceava 55 2,9% Bacău 52 2,7% Iași 51 2,6% Arad 50 2,6% Maramureș 48 2,5% Bistrița-Năsăud 45 2,3% Constanța 43 2,2% Satu Mare 43 2,2% Caraș-Severin 42 2,2% Dâmbovița 41 2,1% Neamț 38 2,0% Gorj 37 1,9% Alba 35 1,8% Galați 35 1,8% Vrancea 32 1,7% Harghita 31 1,6% Sălaj 31 1,6% Argeș 29 1,5% Mehedinți 25 1,3% Covasna 21 1,1% Brăila 18 0,9% Vaslui 18 0,9% Vâlcea 18 0,9% Olt 17 0,9% Botoșani 15 0,8% Teleorman 13 0,7% Buzău 12 0,6% Giurgiu 11 0,6% Ialomița 11 0,6% Călărași 10 0,5% Tulcea 7 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.501 77,9% Noi 427 22,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.034 53,6% Benzină 512 26,6% Hibrid 264 13,7% Electric 111 5,8% GPL 7 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.505 78,1% Companie 423 21,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 950 49,3% Break 478 24,8% Berlină cu hayon 457 23,7% Berlină 19 1,0% Cupeu 14 0,7% Cabriolet 10 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 456 23,7% 75-109 kW 876 45,4% 110-149 kW 435 22,6% 150-219 kW 21 1,1% 220 kW și peste 29 1,5% Necompletat 111 5,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 261 13,5% 1000-1399 cmc 147 7,6% 1400-1599 cmc 602 31,2% 1600-1999 cmc 560 29,0% 2000-2999 cmc 242 12,6% 3000 cmc și peste 5 0,3% Necompletat 111 5,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.