Înmatriculări în județul Alba, februarie 2026

Noi47-29,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare647-13,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.062+0,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 53 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 43 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002013
200202
2003014
2004010
2005013
2006024
2007036
2008034
2009044
2010041
2011062
2012051
2013040
2014139
2015053
2016026
2017027
2018021
2019016
2020023
2021029
2022021
202300
202416
2025432
202620

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11716,9%
AUDI8812,7%
BMW699,9%
DACIA659,4%
SKODA415,9%
MERCEDES-BENZ405,8%
FORD355,0%
RENAULT324,6%
OPEL223,2%
NISSAN182,6%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,6%
HYUNDAI172,4%
SUZUKI162,3%
TOYOTA162,3%
KIA142,0%
VOLVO121,7%
FIAT101,4%
CITROEN91,3%
SEAT91,3%
MITSUBISHI71,0%
LAND ROVER50,7%
MAZDA50,7%
CHERY40,6%
CHEVROLET30,4%
JAGUAR30,4%
MG30,4%
BYD20,3%
GEELY20,3%
JEEP20,3%
MINI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
JAECOO10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER405,8%
AUDI A4304,3%
VOLKSWAGEN PASSAT304,3%
VOLKSWAGEN GOLF284,1%
BMW SERIA 3213,0%
SKODA OCTAVIA202,9%
AUDI A6162,3%
AUDI A3152,2%
BMW X3142,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,0%
Toate (185)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN121,7%
AUDI A5111,6%
FORD FOCUS111,6%
SUZUKI GRAND VITARA111,6%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
BMW SERIA 5101,4%
OPEL ASTRA101,4%
NISSAN QASHQAI91,3%
RENAULT MEGANE91,3%
AUDI Q381,2%
HYUNDAI TUCSON81,2%
KIA SPORTAGE81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
RENAULT KADJAR81,2%
BMW SERIA 171,0%
FORD MONDEO71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,0%
OPEL CORSA71,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,0%
DACIA SANDERO60,9%
SKODA FABIA60,9%
BMW X150,7%
FORD FIESTA50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,7%
MITSUBISHI ASX50,7%
NISSAN QASHQAI+250,7%
BMW X540,6%
DACIA LODGY40,6%
FIAT PANDA40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
PEUGEOT 20740,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
VOLVO XC6040,6%
AUDI Q530,4%
CHEVROLET CAPTIVA30,4%
CITROEN C330,4%
DACIA BIGSTER30,4%
FORD KUGA30,4%
FORD TRANSIT30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
AUDI A120,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
CHERY TIGGO820,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT IDEA20,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD KA20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA NIRO20,3%
KIA SORENTO20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MG HS20,3%
NISSAN PATROL20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW Z410,1%
BYD SEAL 510,1%
BYD SEAL U10,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO910,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT CROMA10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD S-MAX10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAECOO JAECOO710,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG MG410,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25136,2%
Compacte (C)13719,7%
Medii (D)12317,7%
Mici (B)7010,1%
Monovolume (MPV)507,2%
Mari și de lux (E)385,5%
Mini (A)111,6%
Sport71,0%
Neclasificate40,6%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare64793,2%
Noi476,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45064,8%
Benzină16323,5%
Hibrid679,7%
Electric71,0%
GPL50,7%
GNC/GNL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62890,5%
Companie669,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37153,5%
Berlină cu hayon11316,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11015,9%
Berlină8011,5%
Cupeu121,7%
Cabriolet81,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12918,6%
75-109 kW29342,2%
110-149 kW20229,1%
150-219 kW527,5%
220 kW și peste111,6%
Necompletat71,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,0%
1000-1399 cmc8712,5%
1400-1599 cmc19628,2%
1600-1999 cmc30343,7%
2000-2999 cmc7510,8%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat71,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21520,2%
AUDI1059,9%
BMW827,7%
DACIA807,5%
MERCEDES-BENZ686,4%
FORD615,7%
OPEL555,2%
SKODA545,1%
RENAULT474,4%
SUZUKI383,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT292,7%
HYUNDAI272,5%
SEAT232,2%
NISSAN212,0%
TOYOTA201,9%
LAND ROVER181,7%
MITSUBISHI171,6%
VOLVO161,5%
FIAT111,0%
MAZDA100,9%
JEEP90,8%
SMART90,8%
CITROEN50,5%
MINI50,5%
PORSCHE50,5%
JAGUAR40,4%
KIA40,4%
CHEVROLET30,3%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
SANTANA20,2%
SUBARU20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4583,3%
Export916,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1629,6%
OPEL611,1%
FORD47,4%
SKODA47,4%
DACIA35,6%
FIAT35,6%
HYUNDAI35,6%
RENAULT35,6%
AUDI23,7%
BMW23,7%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT23,7%
CITROEN11,9%
LAND ROVER11,9%
MERCEDES-BENZ11,9%
NISSAN11,9%
PEUGEOT11,9%
VOLVO11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.