Înmatriculări în județul Maramureș, februarie 2026

Noi73-39,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare905-8,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.339+14,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 29 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 55 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 69 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002029
200209
2003011
2004014
2005021
2006024
2007033
2008045
2009036
2010051
2011085
2012068
2013058
2014057
2015054
2016057
2017055
2018045
2019035
2020041
2021034
2022022
202307
202438
2025696
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14214,5%
AUDI10010,2%
BMW939,5%
RENAULT838,5%
DACIA737,5%
MERCEDES-BENZ676,9%
FORD484,9%
NISSAN474,8%
SKODA363,7%
PEUGEOT333,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA282,9%
VOLVO282,9%
SEAT262,7%
SUZUKI262,7%
OPEL232,4%
HYUNDAI171,7%
MITSUBISHI151,5%
CHERY121,2%
CITROEN111,1%
LAND ROVER101,0%
MAZDA80,8%
KIA70,7%
TESLA60,6%
BYD40,4%
DS40,4%
JEEP40,4%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
FIAT30,3%
MG30,3%
GEELY20,2%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER434,4%
VOLKSWAGEN GOLF383,9%
NISSAN QASHQAI373,8%
AUDI A4363,7%
BMW SERIA 3222,3%
VOLKSWAGEN PASSAT222,3%
AUDI Q5202,1%
RENAULT MEGANE192,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,0%
SKODA OCTAVIA171,7%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA E151,5%
VOLVO XC60151,5%
DACIA SANDERO141,4%
FORD FOCUS141,4%
VOLKSWAGEN TOURAN141,4%
BMW X3121,2%
RENAULT SCENIC121,2%
BMW SERIA 5111,1%
VOLKSWAGEN POLO111,1%
AUDI A3101,0%
AUDI A6101,0%
BMW X1101,0%
RENAULT KADJAR101,0%
RENAULT CAPTUR90,9%
RENAULT CLIO90,9%
SUZUKI GRAND VITARA90,9%
SUZUKI VITARA90,9%
AUDI A580,8%
BMW X580,8%
DACIA LOGAN80,8%
FORD KUGA80,8%
MERCEDES-BENZ GLC80,8%
OPEL ASTRA80,8%
SEAT IBIZA80,8%
VOLKSWAGEN CADDY80,8%
FORD FIESTA70,7%
PEUGEOT 30870,7%
RENAULT KOLEOS70,7%
SEAT LEON70,7%
BMW SERIA 160,6%
CHERY TIGGO460,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
PEUGEOT 300860,6%
PEUGEOT 50860,6%
TOYOTA RAV460,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
AUDI Q350,5%
BMW SERIA 450,5%
DACIA SPRING50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
OPEL CORSA50,5%
RENAULT KANGOO50,5%
SKODA FABIA50,5%
SKODA ROOMSTER50,5%
SUZUKI JIMNY50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
BMW SERIA 740,4%
BMW X440,4%
CHERY TIGGO740,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
HYUNDAI TUCSON40,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 200840,4%
RENAULT ESPACE40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SKODA SUPERB40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO XC9040,4%
BMW X230,3%
BMW X630,3%
DS DS730,3%
FORD GALAXY30,3%
HYUNDAI I3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA YETI30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A120,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BYD SEAL20,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN XSARA PICASSO20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP RENEGADE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MG ZS20,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q410,1%
AUDI RS Q310,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL U10,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHERY TIGGO910,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN JUMPY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV41542,4%
Compacte (C)16116,5%
Medii (D)13213,5%
Monovolume (MPV)10510,7%
Mici (B)878,9%
Mari și de lux (E)484,9%
Mini (A)101,0%
Neclasificate90,9%
Sport80,8%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare90592,5%
Noi737,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65867,3%
Benzină18218,6%
Hibrid10510,7%
Electric232,4%
GPL90,9%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică86888,8%
Companie11011,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46948,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18719,1%
Berlină cu hayon18518,9%
Berlină12212,5%
Cabriolet80,8%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18018,4%
75-109 kW44445,4%
110-149 kW24925,5%
150-219 kW626,3%
220 kW și peste191,9%
Necompletat242,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc353,6%
1000-1399 cmc959,7%
1400-1599 cmc30731,4%
1600-1999 cmc39540,4%
2000-2999 cmc12212,5%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat232,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27220,3%
AUDI13610,2%
BMW1229,1%
FORD1158,6%
DACIA906,7%
RENAULT856,3%
MERCEDES-BENZ806,0%
SKODA453,4%
TOYOTA392,9%
PEUGEOT372,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL362,7%
SEAT362,7%
NISSAN292,2%
HYUNDAI261,9%
SUZUKI261,9%
CITROEN251,9%
VOLVO211,6%
MITSUBISHI151,1%
KIA141,0%
FIAT131,0%
MAZDA131,0%
LAND ROVER110,8%
JEEP100,7%
PORSCHE90,7%
ALFA ROMEO40,3%
DAIHATSU40,3%
HONDA40,3%
CHEVROLET30,2%
DAEWOO30,2%
MINI30,2%
JAGUAR20,1%
LANCIA20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
BYD10,1%
MASERATI10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6578,3%
Export1416,9%
Înmatriculat pentru export44,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1416,9%
VOLKSWAGEN910,8%
OPEL89,6%
AUDI67,2%
RENAULT67,2%
BMW44,8%
DACIA44,8%
MERCEDES-BENZ44,8%
PEUGEOT44,8%
SEAT33,6%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,4%
JEEP22,4%
LEXUS22,4%
MAZDA22,4%
NISSAN22,4%
SKODA22,4%
TOYOTA22,4%
CHEVROLET11,2%
CITROEN11,2%
DAEWOO11,2%
HONDA11,2%
HYUNDAI11,2%
KIA11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.