Înmatriculări în județul Prahova, februarie 2026

Noi153-18,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.052-4,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.243-6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri217

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 90 rulate, prima înmatriculare2013: 92 rulate, prima înmatriculare2014: 86 rulate, prima înmatriculare2015: 73 rulate, prima înmatriculare2016: 89 rulate, prima înmatriculare2017: 75 rulate, prima înmatriculare2018: 48 rulate, prima înmatriculare2019: 76 rulate, prima înmatriculare2020: 50 rulate, prima înmatriculare2021: 44 rulate, prima înmatriculare2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 146 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200202
200302
200407
2005014
2006020
2007019
2008032
2009052
2010046
2011079
2012090
2013092
2014086
2015073
2016089
2017075
2018048
2019076
2020050
2021044
2022023
2023017
202456
20251462
202620

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16613,8%
RENAULT15512,9%
BMW12210,1%
DACIA857,1%
SKODA826,8%
AUDI766,3%
PEUGEOT695,7%
FORD645,3%
HYUNDAI484,0%
MERCEDES-BENZ463,8%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN443,7%
TOYOTA383,2%
OPEL373,1%
SEAT242,0%
VOLVO242,0%
SUZUKI161,3%
KIA151,2%
MAZDA141,2%
CITROEN110,9%
CHERY80,7%
LAND ROVER80,7%
HONDA50,4%
MITSUBISHI50,4%
TESLA50,4%
JEEP40,3%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
BYD30,2%
CHEVROLET30,2%
FIAT30,2%
JAGUAR30,2%
SUBARU30,2%
DS20,2%
LEXUS20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
GEELY10,1%
JAECOO10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF484,0%
RENAULT MEGANE443,7%
SKODA OCTAVIA443,7%
DACIA DUSTER423,5%
VOLKSWAGEN PASSAT413,4%
BMW SERIA 3363,0%
NISSAN QASHQAI322,7%
BMW SERIA 5312,6%
RENAULT CLIO312,6%
AUDI A4252,1%
Toate (230)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN221,8%
FORD FOCUS211,8%
RENAULT CAPTUR211,8%
AUDI A6201,7%
HYUNDAI TUCSON191,6%
PEUGEOT 3008191,6%
DACIA LOGAN181,5%
FORD KUGA171,4%
RENAULT SCENIC171,4%
OPEL ASTRA161,3%
AUDI Q5131,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,1%
PEUGEOT 508131,1%
RENAULT KADJAR131,1%
SEAT LEON121,0%
VOLKSWAGEN POLO121,0%
BMW SERIA 1110,9%
SKODA SUPERB110,9%
BMW X1100,8%
DACIA SANDERO100,8%
BMW X390,8%
OPEL CORSA90,8%
PEUGEOT 30890,8%
SKODA FABIA90,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,8%
VOLKSWAGEN TOURAN90,8%
AUDI A380,7%
FORD FIESTA80,7%
HYUNDAI I3080,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
PEUGEOT 20880,7%
SEAT IBIZA80,7%
TOYOTA YARIS CROSS80,7%
FORD MONDEO70,6%
PEUGEOT 200870,6%
SUZUKI VITARA70,6%
VOLVO V4070,6%
DACIA LODGY60,5%
MAZDA 360,5%
RENAULT TALISMAN60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
TOYOTA COROLLA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
TOYOTA YARIS60,5%
BMW X450,4%
DACIA BIGSTER50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
PEUGEOT 500850,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SKODA KAROQ50,4%
TESLA MODEL 350,4%
VOLVO XC6050,4%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 740,3%
BMW X640,3%
CHERY TIGGO440,3%
HYUNDAI I2040,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MAZDA CX-540,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SUZUKI JIMNY40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLVO XC9040,3%
AUDI A530,2%
BMW SERIA 430,2%
BMW X530,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
FORD PUMA30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
JEEP AVENGER30,2%
KIA CARENS30,2%
KIA CEED30,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MINI COOPER30,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
NISSAN JUKE30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SKODA RAPID30,2%
SKODA SCALA30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
ALFA ROMEO GIULIA20,2%
CHERY TIGGO720,2%
CHERY TIGGO820,2%
CHEVROLET SPARK20,2%
CITROEN C3 AIRCROSS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA DOKKER20,2%
DS DS720,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA STONIC20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
BMW I410,1%
BMW IX110,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW XM10,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CADILLAC ESCALADE10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43135,8%
Compacte (C)28123,3%
Medii (D)17514,5%
Mici (B)14211,8%
Monovolume (MPV)796,6%
Mari și de lux (E)715,9%
Mini (A)90,7%
Neclasificate70,6%
Sport50,4%
Utilitare50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.05287,3%
Noi15312,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină67956,3%
Benzină30725,5%
Hibrid18515,4%
GPL191,6%
Electric151,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.07389,0%
Companie13211,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51843,0%
Berlină cu hayon24420,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24220,1%
Berlină18315,2%
Cabriolet100,8%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23319,3%
75-109 kW53644,5%
110-149 kW33627,9%
150-219 kW645,3%
220 kW și peste211,7%
Necompletat151,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc554,6%
1000-1399 cmc18515,4%
1400-1599 cmc42735,4%
1600-1999 cmc43436,0%
2000-2999 cmc847,0%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat151,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35916,0%
DACIA2199,8%
BMW2079,2%
SKODA1828,1%
FORD1787,9%
RENAULT1667,4%
OPEL1627,2%
AUDI1335,9%
MERCEDES-BENZ1074,8%
PEUGEOT914,1%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA582,6%
HYUNDAI472,1%
SEAT361,6%
VOLVO331,5%
CITROEN301,3%
FIAT291,3%
KIA231,0%
SUZUKI231,0%
NISSAN210,9%
MAZDA200,9%
LAND ROVER180,8%
MITSUBISHI160,7%
HONDA140,6%
CHEVROLET120,5%
JEEP80,4%
MINI80,4%
DAEWOO70,3%
ALFA ROMEO50,2%
PORSCHE50,2%
TESLA40,2%
JAGUAR30,1%
SMART30,1%
SSANGYONG30,1%
LEXUS20,1%
SUBARU20,1%
CADILLAC10,0%
CUPRA10,0%
DAIHATSU10,0%
DODGE10,0%
INFINITI10,0%
LADA10,0%
MG10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19388,9%
Export2411,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3516,1%
VOLKSWAGEN3214,7%
OPEL2612,0%
FORD188,3%
RENAULT167,4%
SKODA156,9%
DAEWOO136,0%
PEUGEOT125,5%
AUDI73,2%
FIAT73,2%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW62,8%
HYUNDAI62,8%
MERCEDES-BENZ62,8%
ALFA ROMEO31,4%
CHEVROLET31,4%
CITROEN31,4%
SEAT31,4%
LANCIA20,9%
KIA10,5%
MAZDA10,5%
NISSAN10,5%
SMART10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.