Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, februarie 2026

Noi32-71,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare699+5,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări785+1,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri67

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 21 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 26 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002021
200205
2003011
2004010
2005028
2006030
2007041
2008055
2009050
2010049
2011048
2012044
2013034
2014043
2015041
2016024
2017035
2018022
2019033
2020020
2021021
2022019
202303
202459
2025263
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13218,1%
BMW10414,2%
AUDI9613,1%
MERCEDES-BENZ618,3%
FORD456,2%
DACIA314,2%
RENAULT304,1%
SKODA253,4%
HYUNDAI182,5%
OPEL182,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI172,3%
PEUGEOT152,1%
VOLVO141,9%
KIA131,8%
SEAT121,6%
NISSAN111,5%
CITROEN101,4%
TOYOTA101,4%
JEEP91,2%
LAND ROVER91,2%
MITSUBISHI81,1%
CHEVROLET60,8%
MAZDA60,8%
TESLA60,8%
PORSCHE40,5%
FIAT30,4%
CUPRA20,3%
DAIHATSU20,3%
GEELY20,3%
JAGUAR20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
BYD10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MG10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4456,2%
BMW X3304,1%
VOLKSWAGEN GOLF304,1%
BMW SERIA 3253,4%
VOLKSWAGEN PASSAT212,9%
BMW SERIA 5202,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E172,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,3%
VOLKSWAGEN TOURAN172,3%
DACIA DUSTER162,2%
Toate (203)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS162,2%
AUDI Q5141,9%
SKODA OCTAVIA121,6%
VOLKSWAGEN POLO111,5%
HYUNDAI TUCSON101,4%
SUZUKI GRAND VITARA101,4%
BMW X591,2%
AUDI A381,1%
BMW SERIA 181,1%
KIA SPORTAGE81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
AUDI A571,0%
AUDI Q371,0%
OPEL ASTRA71,0%
VOLKSWAGEN CADDY71,0%
AUDI A660,8%
DACIA LOGAN60,8%
DACIA SANDERO60,8%
MITSUBISHI ASX60,8%
NISSAN QASHQAI60,8%
TESLA MODEL 360,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
AUDI Q850,7%
BMW X150,7%
MERCEDES-BENZ GLE50,7%
MERCEDES-BENZ ML50,7%
RENAULT CLIO50,7%
RENAULT MEGANE50,7%
VOLVO XC6050,7%
FORD KUGA40,5%
FORD MONDEO40,5%
FORD TRANSIT40,5%
JEEP CHEROKEE40,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT ESPACE40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SEAT ALTEA40,5%
SKODA FABIA40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
BMW SERIA 730,4%
CHEVROLET CAPTIVA30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD S-MAX30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLK30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA ROOMSTER30,4%
VOLKSWAGEN ID 730,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
CITROEN DS520,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
GEELY CITYRAY20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 500820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU ROCKY10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD SIERA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA PICANTO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEAPMOTOR T0310,1%
LEXUS IS10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25735,2%
Medii (D)12917,6%
Compacte (C)12817,5%
Monovolume (MPV)7610,4%
Mici (B)587,9%
Mari și de lux (E)577,8%
Mini (A)121,6%
Utilitare71,0%
Neclasificate50,7%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69995,6%
Noi324,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53072,5%
Benzină11115,2%
Hibrid699,4%
Electric172,3%
GPL30,4%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65990,2%
Companie729,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35148,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13919,0%
Berlină12417,0%
Berlină cu hayon10914,9%
Cupeu60,8%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9913,5%
75-109 kW31342,8%
110-149 kW22731,1%
150-219 kW587,9%
220 kW și peste182,5%
Necompletat162,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc223,0%
1000-1399 cmc557,5%
1400-1599 cmc12116,6%
1600-1999 cmc40755,7%
2000-2999 cmc10514,4%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat172,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18924,1%
BMW10813,8%
AUDI10012,7%
DACIA577,3%
MERCEDES-BENZ546,9%
FORD465,9%
SKODA324,1%
RENAULT303,8%
OPEL253,2%
SUZUKI243,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO162,0%
TOYOTA111,4%
HYUNDAI91,1%
JEEP91,1%
PEUGEOT91,1%
LAND ROVER81,0%
MAZDA70,9%
MITSUBISHI70,9%
NISSAN60,8%
SEAT60,8%
CHEVROLET40,5%
CITROEN40,5%
FIAT40,5%
KIA40,5%
HONDA30,4%
ALFA ROMEO20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6698,5%
Înmatriculat pentru export11,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2029,9%
FORD710,4%
SKODA69,0%
BMW57,5%
RENAULT57,5%
DACIA46,0%
OPEL46,0%
PEUGEOT34,5%
SEAT34,5%
FIAT23,0%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI11,5%
DAEWOO11,5%
HONDA11,5%
HYUNDAI11,5%
MAZDA11,5%
MERCEDES-BENZ11,5%
TOYOTA11,5%
VOLVO11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.