Înmatriculări în județul Argeș, februarie 2026

Noi238-52,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.121-6,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.467+6,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri495

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 99 rulate, prima înmatriculare2014: 92 rulate, prima înmatriculare2015: 103 rulate, prima înmatriculare2016: 83 rulate, prima înmatriculare2017: 95 rulate, prima înmatriculare2018: 68 rulate, prima înmatriculare2019: 83 rulate, prima înmatriculare2020: 49 rulate, prima înmatriculare2021: 53 rulate, prima înmatriculare2022: 44 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 171 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 63 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200203
200304
200408
2005010
2006031
2007019
2008025
2009036
2010057
2011064
2012057
2013099
2014092
20150103
2016083
2017095
2018068
2019083
2020049
2021053
2022044
2023010
202449
20251717
2026630

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA30722,6%
RENAULT24918,3%
BMW17512,9%
VOLKSWAGEN13810,2%
MERCEDES-BENZ664,9%
SKODA574,2%
AUDI564,1%
NISSAN423,1%
FORD292,1%
PEUGEOT282,1%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA282,1%
OPEL251,8%
VOLVO181,3%
HYUNDAI171,3%
MAZDA141,0%
SEAT131,0%
TESLA100,7%
CITROEN80,6%
MITSUBISHI80,6%
SUZUKI80,6%
KIA70,5%
DS60,4%
FIAT50,4%
JAGUAR50,4%
LAND ROVER50,4%
ALFA ROMEO40,3%
BYD40,3%
CHERY40,3%
CUPRA40,3%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIMLER10,1%
GEELY10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
MG10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER15011,1%
RENAULT MEGANE755,6%
DACIA LOGAN564,1%
DACIA SANDERO523,8%
RENAULT CLIO483,6%
BMW SERIA 5473,5%
BMW SERIA 3382,8%
NISSAN QASHQAI362,7%
RENAULT CAPTUR362,7%
VOLKSWAGEN PASSAT322,4%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT KADJAR312,3%
SKODA OCTAVIA312,3%
VOLKSWAGEN GOLF312,3%
DACIA BIGSTER261,9%
BMW X3241,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,6%
BMW SERIA 1161,2%
AUDI A4131,0%
BMW X1131,0%
DACIA LODGY120,9%
FORD FOCUS120,9%
RENAULT 5120,9%
AUDI A6110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,8%
PEUGEOT 3008110,8%
TOYOTA COROLLA110,8%
VOLKSWAGEN POLO110,8%
MERCEDES-BENZ CLA100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
RENAULT SCENIC100,7%
SKODA SUPERB100,7%
TOYOTA YARIS CROSS100,7%
AUDI A390,7%
HYUNDAI TUCSON90,7%
RENAULT KOLEOS90,7%
AUDI Q580,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
RENAULT TALISMAN80,6%
AUDI A570,5%
BMW SERIA 770,5%
BMW X470,5%
BMW X570,5%
BMW X670,5%
OPEL ASTRA70,5%
SKODA FABIA70,5%
TESLA MODEL 370,5%
VOLKSWAGEN CC70,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,5%
DACIA DOKKER60,4%
PEUGEOT 200860,4%
RENAULT LAGUNA60,4%
SEAT LEON60,4%
DS DS750,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
VOLKSWAGEN TOURAN50,4%
FORD KUGA40,3%
JAGUAR XF40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
OPEL CORSA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT ESPACE40,3%
SEAT IBIZA40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLVO XC6040,3%
CHERY TIGGO730,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
DACIA JOGGER30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA SPORTAGE30,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
AUDI A820,1%
BMW SERIA 420,1%
BYD DOLPHIN SURF20,1%
CITROEN C4 CACTUS20,1%
DACIA SPRING20,1%
FIAT 50020,1%
FORD FIESTA20,1%
FORD MONDEO20,1%
FORD PUMA20,1%
FORD S-MAX20,1%
MAZDA 220,1%
MAZDA 320,1%
MAZDA CX-3020,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MINI MINI20,1%
OPEL MERIVA20,1%
OPEL MOKKA20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PEUGEOT 50820,1%
PORSCHE MACAN20,1%
RENAULT ARKANA20,1%
RENAULT AUSTRAL20,1%
RENAULT SYMBIOZ20,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SKODA KAMIQ20,1%
SKODA KODIAQ20,1%
SKODA RAPID20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
TESLA MODEL Y20,1%
TOYOTA C-HR20,1%
TOYOTA RAV420,1%
VOLKSWAGEN FOX20,1%
VOLKSWAGEN JETTA20,1%
VOLKSWAGEN TAIGO20,1%
VOLKSWAGEN TAYRON20,1%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,1%
VOLVO EX3020,1%
VOLVO S6020,1%
VOLVO V4020,1%
VOLVO V6020,1%
VOLVO XC4020,1%
VOLVO XC9020,1%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW S1 SDRIVE 18I10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW XM10,1%
BYD SEAL10,1%
BYD SEAL U10,1%
CADILLAC CTS10,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DS DS310,1%
FIAT 500L10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV54740,3%
Compacte (C)25118,5%
Mici (B)21716,0%
Medii (D)14610,7%
Mari și de lux (E)866,3%
Monovolume (MPV)826,0%
Mini (A)131,0%
Neclasificate100,7%
Sport60,4%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.12182,5%
Noi23817,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64547,5%
Benzină36526,9%
Hibrid20515,1%
GPL1067,8%
Electric382,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00273,7%
Companie35726,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break57642,4%
Berlină cu hayon39328,9%
Berlină20915,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16412,1%
Cupeu120,9%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW33024,3%
75-109 kW56541,6%
110-149 kW32223,7%
150-219 kW735,4%
220 kW și peste322,4%
Necompletat372,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14210,4%
1000-1399 cmc23717,4%
1400-1599 cmc40629,9%
1600-1999 cmc41730,7%
2000-2999 cmc1138,3%
3000 cmc și peste60,4%
Necompletat382,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA55822,6%
VOLKSWAGEN36414,8%
BMW28011,3%
RENAULT2449,9%
SKODA1636,6%
AUDI1536,2%
OPEL1174,7%
FORD1004,1%
MERCEDES-BENZ994,0%
PEUGEOT512,1%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI371,5%
TOYOTA371,5%
NISSAN291,2%
SEAT271,1%
SUZUKI251,0%
CITROEN180,7%
FIAT180,7%
MAZDA180,7%
CHEVROLET170,7%
KIA150,6%
LAND ROVER140,6%
VOLVO120,5%
MITSUBISHI110,4%
DAEWOO100,4%
JEEP70,3%
PORSCHE60,2%
HONDA50,2%
JAGUAR40,2%
SSANGYONG40,2%
TESLA40,2%
ALFA ROMEO30,1%
MINI30,1%
CHRYSLER20,1%
CUPRA20,1%
SMART20,1%
BENTLEY10,0%
LEXUS10,0%
MCC10,0%
MG10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SANTANA10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export38377,4%
Dezmembrare11222,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12425,1%
PEUGEOT10521,2%
OPEL7715,6%
VOLKSWAGEN6212,5%
AUDI275,5%
RENAULT265,3%
BMW163,2%
MERCEDES-BENZ102,0%
CITROEN91,8%
DAEWOO81,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA51,0%
FIAT40,8%
FORD30,6%
CHEVROLET20,4%
LAND ROVER20,4%
MAZDA20,4%
MITSUBISHI20,4%
SEAT20,4%
HONDA10,2%
HYUNDAI10,2%
KIA10,2%
MCC10,2%
NISSAN10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SUZUKI10,2%
TOYOTA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.