Înmatriculări în județul Brașov, februarie 2026

Noi209-35,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare946+3,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.779+5,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri116

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 63 rulate, prima înmatriculare2017: 50 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 67 rulate, prima înmatriculare2021: 69 rulate, prima înmatriculare2022: 59 rulate, prima înmatriculare2023: 27 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 23 rulate, prima înmatriculare2025: 199 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 7 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200203
200308
200409
2005010
2006025
2007035
2008029
2009053
2010052
2011050
2012059
2013046
2014052
2015045
2016063
2017050
2018044
2019050
2020067
2021069
2022059
2023027
2024323
20251998
202670

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15313,2%
BMW968,3%
DACIA857,4%
AUDI786,8%
TOYOTA766,6%
SKODA736,3%
MERCEDES-BENZ655,6%
RENAULT605,2%
FORD554,8%
HYUNDAI474,1%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN413,5%
OPEL393,4%
PEUGEOT342,9%
VOLVO282,4%
KIA262,3%
SUZUKI252,2%
SEAT171,5%
CITROEN131,1%
MAZDA131,1%
TESLA131,1%
PORSCHE100,9%
BYD90,8%
MITSUBISHI90,8%
CHERY80,7%
FIAT80,7%
MG80,7%
CUPRA70,6%
GEELY60,5%
HONDA60,5%
LAND ROVER60,5%
MINI50,4%
SSANGYONG50,4%
DS40,3%
JEEP40,3%
LEXUS40,3%
SUBARU40,3%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%
PONTIAC10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF464,0%
DACIA DUSTER423,7%
NISSAN QASHQAI292,5%
TOYOTA COROLLA292,5%
BMW SERIA 3282,4%
SKODA OCTAVIA282,4%
HYUNDAI TUCSON252,2%
VOLKSWAGEN PASSAT242,1%
AUDI A4232,0%
AUDI A3201,7%
Toate (280)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE201,7%
DACIA LOGAN161,4%
BMW X3151,3%
FORD FOCUS151,3%
PEUGEOT 3008151,3%
SKODA FABIA151,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,3%
AUDI Q5141,2%
BMW SERIA 5141,2%
OPEL ASTRA141,2%
FORD KUGA131,1%
TOYOTA YARIS121,0%
TOYOTA YARIS CROSS121,0%
SKODA KODIAQ111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,9%
RENAULT CLIO100,9%
VOLKSWAGEN POLO100,9%
DACIA SANDERO90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
OPEL CORSA90,8%
TOYOTA C-HR90,8%
BMW X180,7%
SKODA SUPERB80,7%
TESLA MODEL 380,7%
BMW SERIA 170,6%
BMW SERIA 270,6%
FORD FIESTA70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
MERCEDES-BENZ VITO70,6%
PORSCHE CAYENNE70,6%
SEAT LEON70,6%
TOYOTA RAV470,6%
VOLVO XC9070,6%
AUDI A560,5%
CHERY TIGGO460,5%
FORD PUMA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,5%
MG ZS60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
VOLVO XC6060,5%
CUPRA FORMENTOR50,4%
DACIA BIGSTER50,4%
GEELY CITYRAY50,4%
HYUNDAI IONIQ50,4%
KIA NIRO50,4%
KIA SORENTO50,4%
MAZDA 350,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
PEUGEOT 20850,4%
RENAULT KADJAR50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SEAT IBIZA50,4%
SUZUKI SWIFT50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
VOLKSWAGEN TOURAN50,4%
AUDI A640,3%
AUDI Q340,3%
BMW X540,3%
BYD DOLPHIN SURF40,3%
DACIA DOKKER40,3%
DACIA SPRING40,3%
KIA XCEED40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
SUZUKI JIMNY40,3%
TESLA MODEL Y40,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,3%
VOLVO XC4040,3%
BMW X230,3%
BMW X430,3%
CITROEN C330,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA JAZZ30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 500830,3%
SEAT ATECA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN UP30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X620,2%
BYD SEALION 720,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DS DS420,2%
DS DS720,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TOURNEO COURIER20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP RENEGADE20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG HS20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN NOTE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48141,6%
Compacte (C)25622,2%
Medii (D)13311,5%
Mici (B)13111,3%
Monovolume (MPV)837,2%
Mari și de lux (E)342,9%
Mini (A)171,5%
Neclasificate100,9%
Sport70,6%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94681,9%
Noi20918,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48642,1%
Benzină31927,6%
Hibrid27724,0%
Electric453,9%
GPL272,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91279,0%
Companie24321,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52845,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25221,8%
Berlină cu hayon24521,2%
Berlină1059,1%
Cupeu201,7%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24321,0%
75-109 kW41435,8%
110-149 kW35130,4%
150-219 kW776,7%
220 kW și peste252,2%
Necompletat453,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc655,6%
1000-1399 cmc20117,4%
1400-1599 cmc30326,2%
1600-1999 cmc43137,3%
2000-2999 cmc1079,3%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat453,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29816,8%
DACIA1689,4%
AUDI1518,5%
SKODA1448,1%
BMW1257,0%
FORD1226,9%
OPEL1206,7%
RENAULT834,7%
MERCEDES-BENZ794,4%
TOYOTA794,4%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT472,6%
HYUNDAI452,5%
SEAT301,7%
SUZUKI301,7%
FIAT281,6%
NISSAN251,4%
CITROEN221,2%
VOLVO211,2%
MAZDA201,1%
KIA191,1%
HONDA171,0%
CHEVROLET160,9%
LAND ROVER150,8%
MITSUBISHI110,6%
SUBARU90,5%
MINI80,4%
PORSCHE70,4%
ALFA ROMEO60,3%
JAGUAR50,3%
SMART50,3%
TESLA50,3%
LEXUS40,2%
DAEWOO30,2%
SSANGYONG30,2%
DAIHATSU20,1%
ELTIM10,1%
GEELY10,1%
IVECO10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LYNK&CO10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10489,7%
Export1210,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1815,5%
VOLKSWAGEN1815,5%
DACIA108,6%
FORD108,6%
PEUGEOT108,6%
RENAULT108,6%
AUDI54,3%
CITROEN54,3%
BMW43,4%
CHEVROLET43,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT43,4%
MERCEDES-BENZ43,4%
DAEWOO32,6%
HYUNDAI21,7%
MITSUBISHI21,7%
SEAT21,7%
SKODA21,7%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
SUZUKI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.