Înmatriculări în județul Arad, februarie 2026

Noi66-25,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare866-9,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.188-4,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri130

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 66 rulate, prima înmatriculare2010: 78 rulate, prima înmatriculare2011: 76 rulate, prima înmatriculare2012: 71 rulate, prima înmatriculare2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 12 rulate, prima înmatriculare2025: 55 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 8 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200206
200308
2004018
2005021
2006044
2007044
2008066
2009066
2010078
2011076
2012071
2013057
2014049
2015043
2016048
2017026
2018036
2019031
2020019
2021023
202206
202305
2024312
2025551
202680

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17719,0%
AUDI9510,2%
BMW828,8%
OPEL737,8%
MERCEDES-BENZ697,4%
DACIA566,0%
FORD505,4%
SKODA404,3%
RENAULT394,2%
NISSAN293,1%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI252,7%
PEUGEOT232,5%
MAZDA222,4%
SEAT192,0%
KIA141,5%
VOLVO131,4%
FIAT121,3%
SUZUKI121,3%
TOYOTA111,2%
CITROEN101,1%
CHERY91,0%
PORSCHE70,8%
LAND ROVER50,5%
MITSUBISHI50,5%
JEEP40,4%
TESLA40,4%
GEELY30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
DS20,2%
HONDA20,2%
LEAPMOTOR20,2%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF505,4%
VOLKSWAGEN PASSAT374,0%
AUDI A4363,9%
OPEL ASTRA313,3%
DACIA DUSTER262,8%
AUDI A6232,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,5%
BMW SERIA 3212,3%
NISSAN QASHQAI202,2%
DACIA LOGAN171,8%
Toate (217)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA E161,7%
SKODA OCTAVIA161,7%
BMW SERIA 5151,6%
AUDI A5131,4%
FORD FOCUS131,4%
BMW SERIA 1121,3%
OPEL CORSA121,3%
VOLKSWAGEN SHARAN121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,2%
RENAULT MEGANE101,1%
VOLKSWAGEN POLO101,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
BMW X180,9%
DACIA SANDERO80,9%
SKODA FABIA80,9%
AUDI Q570,8%
BMW X370,8%
FORD C-MAX70,8%
OPEL ZAFIRA70,8%
VOLVO XC6070,8%
AUDI A360,6%
FORD MONDEO60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MAZDA 360,6%
MAZDA CX-560,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
OPEL INSIGNIA60,6%
RENAULT SCENIC60,6%
SEAT IBIZA60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
BMW SERIA 250,5%
BMW X550,5%
FORD FIESTA50,5%
FORD GALAXY50,5%
HYUNDAI TUCSON50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN JUKE50,5%
SEAT ALHAMBRA50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
AUDI Q740,4%
BMW SERIA 740,4%
CHERY TIGGO740,4%
FORD TRANSIT CUSTOM40,4%
HYUNDAI GETZ40,4%
HYUNDAI I2040,4%
HYUNDAI I3040,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
OPEL MOKKA40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 300840,4%
PEUGEOT 30840,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
CHERY TIGGO430,3%
CITROEN C330,3%
FIAT 50030,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
GEELY CITYRAY30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
MAZDA 230,3%
MAZDA 530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PORSCHE MACAN30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT CLIO30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT EXEO30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA RAPID30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A120,2%
CHEVROLET AVEO20,2%
CITROEN C520,2%
CITROEN C820,2%
DACIA DOKKER20,2%
DS DS720,2%
FIAT BRAVO20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD KA20,2%
FORD KUGA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN PATROL20,2%
OPEL ADAM20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA RAV420,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHERY TIGGO810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28430,5%
Compacte (C)19621,0%
Medii (D)14615,7%
Mici (B)10811,6%
Monovolume (MPV)10110,8%
Mari și de lux (E)657,0%
Mini (A)161,7%
Utilitare91,0%
Neclasificate40,4%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86692,9%
Noi667,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59463,7%
Benzină25327,1%
Hibrid657,0%
GPL141,5%
Electric60,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică85291,4%
Companie808,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43446,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20221,7%
Berlină cu hayon15416,5%
Berlină12813,7%
Cupeu91,0%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18419,7%
75-109 kW42745,8%
110-149 kW23124,8%
150-219 kW707,5%
220 kW și peste141,5%
Necompletat60,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc404,3%
1000-1399 cmc15216,3%
1400-1599 cmc21322,9%
1600-1999 cmc39742,6%
2000-2999 cmc11612,4%
3000 cmc și peste80,9%
Necompletat60,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23920,1%
AUDI12010,1%
BMW1159,7%
OPEL1119,3%
DACIA1028,6%
MERCEDES-BENZ675,6%
FORD665,6%
SKODA615,1%
RENAULT514,3%
PEUGEOT363,0%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA201,7%
KIA161,3%
SUZUKI161,3%
TOYOTA151,3%
LAND ROVER141,2%
SEAT141,2%
HYUNDAI131,1%
NISSAN131,1%
CITROEN110,9%
VOLVO110,9%
FIAT90,8%
CHEVROLET60,5%
MINI60,5%
MITSUBISHI60,5%
HONDA50,4%
ALFA ROMEO40,3%
LANCIA40,3%
PORSCHE40,3%
SUBARU40,3%
DAEWOO30,3%
DODGE30,3%
JAGUAR30,3%
MG30,3%
DS20,2%
GEELY20,2%
SMART20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9472,3%
Export3426,2%
Înmatriculat pentru export21,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2720,8%
OPEL1914,6%
BMW118,5%
FORD118,5%
DACIA96,9%
AUDI86,2%
MERCEDES-BENZ75,4%
FIAT64,6%
RENAULT53,8%
DAEWOO43,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT43,1%
SEAT43,1%
CITROEN32,3%
SKODA21,5%
SSANGYONG21,5%
TOYOTA21,5%
ALFA ROMEO10,8%
CHEVROLET10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
MINI10,8%
MITSUBISHI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.