Înmatriculări în județul Olt, februarie 2026

Noi40-34,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare484-22,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.138-9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri82

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 36 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200201
200306
200408
2005015
2006023
2007020
2008024
2009028
2010034
2011034
2012039
2013026
2014030
2015027
2016033
2017021
2018011
2019026
2020026
2021018
2022020
202303
202423
2025363
202620

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7714,7%
RENAULT6913,2%
BMW6612,6%
DACIA5510,5%
AUDI377,1%
SKODA295,5%
OPEL285,3%
MERCEDES-BENZ254,8%
NISSAN224,2%
FORD173,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT163,1%
KIA81,5%
TOYOTA81,5%
VOLVO81,5%
BYD71,3%
CITROEN71,3%
HYUNDAI71,3%
LAND ROVER71,3%
SEAT71,3%
MAZDA40,8%
TESLA30,6%
FIAT20,4%
HONDA20,4%
MG20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER275,2%
VOLKSWAGEN GOLF244,6%
BMW SERIA 3224,2%
BMW SERIA 5193,6%
RENAULT MEGANE183,4%
AUDI A4173,3%
OPEL ASTRA173,3%
VOLKSWAGEN PASSAT173,3%
SKODA OCTAVIA163,1%
NISSAN QASHQAI152,9%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT KADJAR142,7%
DACIA LOGAN122,3%
DACIA SANDERO91,7%
RENAULT CLIO91,7%
VOLKSWAGEN TOURAN91,7%
FORD FOCUS81,5%
RENAULT TALISMAN81,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,5%
AUDI A571,3%
BMW SERIA 161,1%
PEUGEOT 300861,1%
AUDI A351,0%
AUDI Q551,0%
BMW X351,0%
BYD DOLPHIN SURF51,0%
MERCEDES-BENZ CLA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
RENAULT CAPTUR51,0%
VOLKSWAGEN POLO51,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG51,0%
BMW X140,8%
BMW X540,8%
FORD KUGA40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL CORSA40,8%
PEUGEOT 50840,8%
RENAULT LAGUNA40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SKODA SUPERB40,8%
HYUNDAI IX3530,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
NISSAN JUKE30,6%
PEUGEOT 30830,6%
SEAT LEON30,6%
SKODA FABIA30,6%
SKODA YETI30,6%
VOLVO S9030,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI A620,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X620,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA LODGY20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA RIO20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A710,2%
BENTLEY CONTINENTAL10,2%
BMW X410,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL U10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS710,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA FR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 6E10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MG EHS10,2%
MG HS10,2%
MINI ONE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT SLE10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA SCALA10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL S10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA GR YARIS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA SCION10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17132,6%
Compacte (C)11922,7%
Medii (D)9618,3%
Mici (B)5710,9%
Monovolume (MPV)387,3%
Mari și de lux (E)336,3%
Neclasificate40,8%
Sport40,8%
Mini (A)20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48492,4%
Noi407,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30858,8%
Benzină13926,5%
Hibrid5410,3%
GPL122,3%
Electric112,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47490,5%
Companie509,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23645,0%
Berlină cu hayon10219,5%
Berlină9618,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8015,3%
Cupeu81,5%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7714,7%
75-109 kW24446,6%
110-149 kW14928,4%
150-219 kW285,3%
220 kW și peste152,9%
Necompletat112,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc275,2%
1000-1399 cmc6712,8%
1400-1599 cmc15429,4%
1600-1999 cmc21140,3%
2000-2999 cmc509,5%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat112,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22219,5%
DACIA15713,8%
OPEL11710,3%
BMW1089,5%
AUDI1039,1%
FORD675,9%
RENAULT665,8%
SKODA625,4%
MERCEDES-BENZ494,3%
PEUGEOT242,1%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT171,5%
LAND ROVER161,4%
FIAT131,1%
MAZDA131,1%
HYUNDAI121,1%
TOYOTA111,0%
NISSAN100,9%
DAEWOO80,7%
SUZUKI80,7%
VOLVO80,7%
CITROEN70,6%
CHEVROLET60,5%
SMART60,5%
MINI50,4%
MITSUBISHI50,4%
JAGUAR30,3%
JEEP30,3%
KIA30,3%
HONDA20,2%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
GEELY10,1%
GWM10,1%
LADA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7895,1%
Export44,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1720,7%
OPEL1518,3%
VOLKSWAGEN1518,3%
FORD89,8%
DAEWOO67,3%
RENAULT67,3%
BMW44,9%
FIAT33,7%
CITROEN22,4%
PEUGEOT22,4%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI11,2%
KIA11,2%
MAZDA11,2%
SKODA11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.