Înmatriculări în județul Satu Mare, februarie 2026

Noi58-18,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare580-20,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări855-1,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri90

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 53 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 51 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 3 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200203
200303
2004013
2005017
2006021
2007025
2008028
2009024
2010055
2011043
2012030
2013040
2014041
2015053
2016030
2017025
2018032
2019023
2020015
2021022
2022011
202309
202443
2025515
202630

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11918,7%
BMW599,2%
AUDI578,9%
MERCEDES-BENZ578,9%
FORD436,7%
DACIA335,2%
RENAULT274,2%
NISSAN264,1%
OPEL264,1%
SKODA253,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA203,1%
PEUGEOT162,5%
VOLVO162,5%
HYUNDAI132,0%
MAZDA121,9%
SEAT111,7%
SUZUKI111,7%
MITSUBISHI91,4%
KIA71,1%
CHERY60,9%
PORSCHE60,9%
CITROEN50,8%
LAND ROVER50,8%
FIAT40,6%
JAGUAR40,6%
MINI40,6%
JEEP30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CUPRA20,3%
LEXUS20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
BYD10,2%
CHEVROLET10,2%
LYNK&CO10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT284,4%
VOLKSWAGEN GOLF253,9%
AUDI A4243,8%
FORD FOCUS203,1%
NISSAN QASHQAI172,7%
VOLKSWAGEN POLO162,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C142,2%
DACIA DUSTER111,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,7%
SKODA OCTAVIA111,7%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6101,6%
BMW SERIA 5101,6%
DACIA SPRING101,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,6%
BMW SERIA 191,4%
BMW X391,4%
OPEL ASTRA81,3%
RENAULT MEGANE81,3%
VOLKSWAGEN TOURAN81,3%
VOLVO XC6081,3%
AUDI Q571,1%
BMW SERIA 371,1%
TOYOTA RAV471,1%
BMW X160,9%
BMW X560,9%
DACIA SANDERO60,9%
FORD FIESTA60,9%
MERCEDES-BENZ ML60,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,9%
AUDI A350,8%
TOYOTA C-HR50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
BMW X640,6%
DACIA LOGAN40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MAZDA 340,6%
OPEL MOKKA40,6%
OPEL VIVARO40,6%
PEUGEOT 300840,6%
PORSCHE CAYENNE40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
AUDI Q330,5%
CHERY TIGGO430,5%
FORD KUGA30,5%
FORD TRANSIT CUSTOM30,5%
HYUNDAI I3030,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MITSUBISHI PAJERO30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 20830,5%
PEUGEOT 30830,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SKODA FABIA30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
VOLVO XC4030,5%
AUDI A520,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
CHERY TIGGO820,3%
CITROEN C320,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ GLB20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MINI COOPER20,3%
MINI MINI20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN NV20020,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR SOVEREIGN10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21433,5%
Compacte (C)12820,1%
Medii (D)8813,8%
Monovolume (MPV)6910,8%
Mici (B)6610,3%
Mari și de lux (E)406,3%
Mini (A)152,4%
Sport71,1%
Neclasificate60,9%
Utilitare50,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58090,9%
Noi589,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40463,3%
Benzină14021,9%
Hibrid7111,1%
Electric162,5%
GPL60,9%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53884,3%
Companie10015,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29846,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12920,2%
Berlină cu hayon11417,9%
Berlină8212,9%
Cabriolet91,4%
Cupeu60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10416,3%
75-109 kW26241,1%
110-149 kW18729,3%
150-219 kW467,2%
220 kW și peste233,6%
Necompletat162,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc233,6%
1000-1399 cmc7311,4%
1400-1599 cmc15524,3%
1600-1999 cmc26741,8%
2000-2999 cmc9815,4%
3000 cmc și peste60,9%
Necompletat162,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21024,6%
BMW8710,2%
FORD859,9%
AUDI738,5%
DACIA728,4%
MERCEDES-BENZ505,8%
OPEL485,6%
SKODA414,8%
RENAULT242,8%
PEUGEOT182,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN141,6%
FIAT131,5%
VOLVO131,5%
SEAT121,4%
HYUNDAI111,3%
SUZUKI111,3%
TOYOTA111,3%
LAND ROVER91,1%
MITSUBISHI80,9%
CITROEN70,8%
MAZDA70,8%
KIA40,5%
JAGUAR30,4%
MINI30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7987,8%
Export1112,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1718,9%
FORD1011,1%
AUDI910,0%
DACIA910,0%
OPEL88,9%
PEUGEOT77,8%
RENAULT77,8%
BMW44,4%
MERCEDES-BENZ44,4%
DAEWOO22,2%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,2%
SKODA22,2%
CHEVROLET11,1%
FIAT11,1%
HONDA11,1%
HYUNDAI11,1%
MAZDA11,1%
MITSUBISHI11,1%
SUZUKI11,1%
TOYOTA11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.