Înmatriculări în județul Cluj, februarie 2026

Noi318-13,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.383-15,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.559+1,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri242

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2002: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 1 noi2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 111 rulate, prima înmatriculare2012: 91 rulate, prima înmatriculare2013: 102 rulate, prima înmatriculare2014: 97 rulate, prima înmatriculare2015: 98 rulate, prima înmatriculare2016: 99 rulate, prima înmatriculare2017: 80 rulate, prima înmatriculare2018: 87 rulate, prima înmatriculare2019: 74 rulate, prima înmatriculare2020: 80 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 77 rulate, prima înmatriculare2022: 86 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 25 rulate, prima înmatriculare2025: 293 noi2025: 12 rulate, prima înmatriculare2026: 12 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002015
200205
200308
2004014
2005012
2006028
2007123
2008037
2009049
2010157
20110111
2012091
20130102
2014097
2015098
2016099
2017080
2018087
2019074
2020080
2021177
2022086
2023016
20241025
202529312
2026120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21412,6%
BMW21212,5%
AUDI1619,5%
FORD1066,2%
MERCEDES-BENZ1026,0%
RENAULT995,8%
DACIA935,5%
SKODA855,0%
TOYOTA724,2%
NISSAN714,2%
Toate (49)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO623,6%
HYUNDAI543,2%
PEUGEOT442,6%
SUZUKI311,8%
OPEL271,6%
KIA261,5%
MITSUBISHI261,5%
MAZDA251,5%
TESLA241,4%
CITROEN201,2%
SEAT171,0%
FIAT140,8%
LAND ROVER140,8%
ALFA ROMEO90,5%
BYD90,5%
MINI80,5%
PORSCHE80,5%
CUPRA70,4%
JEEP70,4%
LEXUS70,4%
CHERY60,4%
JAGUAR60,4%
HONDA50,3%
GEELY40,2%
MG40,2%
SSANGYONG40,2%
LEAPMOTOR30,2%
LYNK&CO20,1%
SMART20,1%
SUBARU20,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
GENESIS10,1%
ISUZU10,1%
JAECOO10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI513,0%
VOLKSWAGEN GOLF513,0%
BMW X3462,7%
AUDI Q5442,6%
BMW SERIA 3442,6%
FORD FOCUS422,5%
DACIA DUSTER382,2%
SKODA OCTAVIA352,1%
VOLKSWAGEN PASSAT321,9%
AUDI A4311,8%
Toate (309)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5311,8%
VOLVO XC60301,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN281,7%
RENAULT MEGANE251,5%
AUDI A6211,2%
BMW X1211,2%
DACIA BIGSTER211,2%
HYUNDAI TUCSON211,2%
FORD FIESTA201,2%
RENAULT CLIO201,2%
AUDI A3181,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG181,1%
FORD KUGA160,9%
TOYOTA RAV4160,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C150,9%
MERCEDES-BENZ GLC150,9%
MITSUBISHI ASX150,9%
SKODA FABIA150,9%
TESLA MODEL Y140,8%
TOYOTA COROLLA140,8%
DACIA LOGAN130,8%
KIA SPORTAGE130,8%
PEUGEOT 3008130,8%
TOYOTA YARIS CROSS130,8%
RENAULT SCENIC120,7%
VOLKSWAGEN POLO120,7%
DACIA SANDERO110,7%
HYUNDAI KONA110,7%
PEUGEOT 308110,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS110,7%
BMW SERIA 7100,6%
BMW X5100,6%
OPEL ASTRA100,6%
RENAULT KADJAR100,6%
SKODA KODIAQ100,6%
BMW X490,5%
MAZDA 390,5%
TOYOTA C-HR90,5%
VOLVO XC9090,5%
AUDI A580,5%
AUDI Q380,5%
BMW SERIA 480,5%
MERCEDES-BENZ GLE80,5%
SKODA SUPERB80,5%
SUZUKI GRAND VITARA80,5%
SUZUKI VITARA80,5%
TESLA MODEL 380,5%
BMW SERIA 270,4%
BMW X270,4%
FORD PUMA70,4%
HYUNDAI I3070,4%
MITSUBISHI OUTLANDER70,4%
TOYOTA YARIS70,4%
VOLVO XC4070,4%
AUDI Q760,4%
AUDI S360,4%
BMW SERIA 160,4%
CITROEN C5 AIRCROSS60,4%
DACIA SPRING60,4%
HYUNDAI IX3560,4%
KIA CEED60,4%
MAZDA CX-3060,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,4%
MERCEDES-BENZ GLA60,4%
MERCEDES-BENZ ML60,4%
NISSAN JUKE60,4%
PEUGEOT 50860,4%
RENAULT SYMBIOZ60,4%
RENAULT TALISMAN60,4%
SEAT LEON60,4%
TOYOTA AURIS60,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS60,4%
VOLVO V4060,4%
BMW X650,3%
FIAT 50050,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE50,3%
MERCEDES-BENZ CLA50,3%
NISSAN X-TRAIL50,3%
PORSCHE CAYENNE50,3%
SEAT IBIZA50,3%
SUZUKI JIMNY50,3%
VOLKSWAGEN CADDY50,3%
VOLKSWAGEN CC50,3%
VOLKSWAGEN TOURAN50,3%
VOLVO V6050,3%
AUDI SQ540,2%
BYD SEAL U40,2%
CITROEN C340,2%
LEXUS NX40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,2%
PEUGEOT 20840,2%
RENAULT CAPTUR40,2%
RENAULT KOLEOS40,2%
SKODA KAROQ40,2%
SUZUKI S-CROSS40,2%
VOLKSWAGEN TAIGO40,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA30,2%
ALFA ROMEO STELVIO30,2%
AUDI A730,2%
AUDI Q830,2%
BYD DOLPHIN SURF30,2%
CHERY TIGGO430,2%
CHERY TIGGO830,2%
CITROEN C3 AIRCROSS30,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
DACIA LODGY30,2%
FIAT QUBO30,2%
FORD EXPLORER30,2%
FORD GALAXY30,2%
GEELY CITYRAY30,2%
HONDA CIVIC30,2%
JEEP GRAND CHEROKEE30,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,2%
LEAPMOTOR T0330,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-330,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
MINI COOPER30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PORSCHE MACAN30,2%
SKODA RAPID30,2%
SKODA SCALA30,2%
SKODA YETI30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
VOLKSWAGEN ID 430,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO EX3030,2%
CITROEN C420,1%
CUPRA TERRAMAR20,1%
FIAT TIPO20,1%
FORD C-MAX20,1%
FORD TOURNEO CONNECT20,1%
FORD TOURNEO COURIER20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV80847,5%
Compacte (C)31118,3%
Medii (D)18210,7%
Mici (B)1478,6%
Mari și de lux (E)945,5%
Monovolume (MPV)945,5%
Mini (A)261,5%
Sport211,2%
Neclasificate130,8%
Utilitare50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.38381,3%
Noi31818,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină85450,2%
Hibrid41624,5%
Benzină34620,3%
Electric754,4%
GPL100,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.29576,1%
Companie40623,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break81848,1%
Berlină cu hayon33819,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)33019,4%
Berlină18510,9%
Cabriolet181,1%
Cupeu120,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23113,6%
75-109 kW54432,0%
110-149 kW59735,1%
150-219 kW17510,3%
220 kW și peste794,6%
Necompletat754,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc553,2%
1000-1399 cmc21212,5%
1400-1599 cmc41924,6%
1600-1999 cmc70641,5%
2000-2999 cmc22213,1%
3000 cmc și peste120,7%
Necompletat754,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN43717,1%
BMW26310,3%
DACIA2178,5%
AUDI2168,4%
FORD1867,3%
SKODA1656,4%
MERCEDES-BENZ1315,1%
OPEL1275,0%
RENAULT913,6%
TOYOTA813,2%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT793,1%
HYUNDAI612,4%
SEAT582,3%
VOLVO502,0%
SUZUKI441,7%
MAZDA371,4%
CITROEN341,3%
LAND ROVER331,3%
NISSAN331,3%
FIAT251,0%
SMART251,0%
MITSUBISHI220,9%
KIA210,8%
PORSCHE150,6%
HONDA140,5%
JEEP140,5%
ALFA ROMEO110,4%
MINI110,4%
SUBARU80,3%
CHEVROLET70,3%
TESLA70,3%
CUPRA60,2%
JAGUAR50,2%
LEXUS50,2%
DAEWOO40,2%
MCC30,1%
DS20,1%
LAMBORGHINI20,1%
MASERATI20,1%
BAIC10,0%
CHRYSLER10,0%
DAIHATSU10,0%
GWM10,0%
LADA10,0%
LANCIA10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21388,0%
Export2811,6%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4016,5%
VOLKSWAGEN3815,7%
DACIA3213,2%
FORD239,5%
RENAULT125,0%
AUDI114,5%
BMW104,1%
MERCEDES-BENZ93,7%
PEUGEOT93,7%
SKODA83,3%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA72,9%
SEAT72,9%
FIAT62,5%
CITROEN52,1%
CHEVROLET41,7%
NISSAN41,7%
TOYOTA41,7%
ALFA ROMEO20,8%
DAEWOO20,8%
SMART20,8%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
LADA10,4%
LEXUS10,4%
SAAB10,4%
SUZUKI10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.