Înmatriculări în județul Iași, februarie 2026

Noi184-55,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.036-6,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.168+11,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri200

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 77 rulate, prima înmatriculare2012: 74 rulate, prima înmatriculare2013: 62 rulate, prima înmatriculare2014: 70 rulate, prima înmatriculare2015: 77 rulate, prima înmatriculare2016: 82 rulate, prima înmatriculare2017: 66 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 54 rulate, prima înmatriculare2021: 54 rulate, prima înmatriculare2022: 50 rulate, prima înmatriculare2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 15 rulate, prima înmatriculare2025: 177 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200102
200202
200307
2004015
2005016
2006022
2007027
2008040
2009040
2010056
2011077
2012074
2013062
2014070
2015077
2016082
2017066
2018038
2019055
2020054
2021054
2022050
2023017
2024715
202517710

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19315,8%
AUDI1048,5%
BMW927,5%
RENAULT897,3%
DACIA655,3%
HYUNDAI655,3%
TOYOTA635,2%
MERCEDES-BENZ564,6%
FORD514,2%
NISSAN504,1%
Toate (49)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA504,1%
PEUGEOT483,9%
OPEL373,0%
KIA302,5%
VOLVO282,3%
SEAT231,9%
MAZDA221,8%
SUZUKI161,3%
TESLA151,2%
BYD141,1%
CITROEN121,0%
LEXUS121,0%
HONDA90,7%
FIAT70,6%
MITSUBISHI70,6%
JEEP60,5%
PORSCHE60,5%
SSANGYONG60,5%
CHERY40,3%
JAGUAR40,3%
LAND ROVER40,3%
MG40,3%
SMART40,3%
CUPRA30,2%
MINI30,2%
CHEVROLET20,2%
DS20,2%
GEELY20,2%
LYNK&CO20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BAIC10,1%
DODGE10,1%
DR10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF514,2%
VOLKSWAGEN PASSAT302,5%
NISSAN QASHQAI292,4%
AUDI A4282,3%
DACIA DUSTER272,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN262,1%
BMW SERIA 3242,0%
RENAULT MEGANE242,0%
AUDI A6211,7%
HYUNDAI TUCSON211,7%
Toate (274)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA201,6%
VOLKSWAGEN TOURAN191,6%
AUDI Q5181,5%
VOLVO XC60181,5%
SKODA OCTAVIA171,4%
BMW SERIA 5151,2%
BMW X3151,2%
FORD FOCUS141,1%
RENAULT KADJAR141,1%
TOYOTA COROLLA141,1%
KIA SPORTAGE131,1%
RENAULT CAPTUR131,1%
VOLKSWAGEN POLO131,1%
HYUNDAI IONIQ121,0%
HYUNDAI I30110,9%
SEAT LEON110,9%
SKODA FABIA110,9%
TOYOTA RAV4110,9%
TOYOTA YARIS CROSS110,9%
AUDI A3100,8%
AUDI A5100,8%
DACIA LOGAN100,8%
DACIA SANDERO100,8%
FORD PUMA100,8%
TESLA MODEL Y100,8%
TOYOTA AURIS100,8%
AUDI Q390,7%
BMW X190,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
PEUGEOT 30880,7%
RENAULT CLIO80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
DACIA SPRING70,6%
MAZDA CX-3070,6%
NISSAN X-TRAIL70,6%
PEUGEOT 300870,6%
PEUGEOT 50870,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SEAT IBIZA70,6%
SKODA SUPERB70,6%
SUZUKI S-CROSS70,6%
FORD FIESTA60,5%
HYUNDAI IX3560,5%
KIA NIRO60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
BMW SERIA 150,4%
BYD DOLPHIN SURF50,4%
FORD KUGA50,4%
HYUNDAI I2050,4%
HYUNDAI KONA50,4%
LEXUS RX50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
PEUGEOT 200850,4%
PEUGEOT 20750,4%
PEUGEOT 20850,4%
PEUGEOT 500850,4%
SUZUKI VITARA50,4%
TESLA MODEL 350,4%
AUDI Q740,3%
BMW SERIA 240,3%
BMW X640,3%
BYD SEAL U40,3%
DACIA BIGSTER40,3%
FORD MONDEO40,3%
HONDA CR-V40,3%
JAGUAR XF40,3%
KIA XCEED40,3%
MAZDA 340,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT ESPACE40,3%
SKODA RAPID40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
BMW X230,2%
BMW X530,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
CITROEN C5 AIRCROSS30,2%
DACIA LODGY30,2%
FIAT TIPO30,2%
FORD S-MAX30,2%
JEEP CHEROKEE30,2%
KIA CEED30,2%
KIA SORENTO30,2%
LEXUS NX30,2%
LEXUS UX30,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
NISSAN JUKE30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 10730,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
VOLKSWAGEN ID 430,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO XC9030,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BYD ATTO 220,2%
CHERY TIGGO820,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DS DS720,2%
FIAT 50020,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI I4020,2%
LYNK&CO 0120,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MG MG420,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN LEAF20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20620,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV50041,0%
Compacte (C)25220,7%
Medii (D)14411,8%
Mici (B)1098,9%
Monovolume (MPV)1098,9%
Mari și de lux (E)584,8%
Mini (A)252,0%
Neclasificate100,8%
Utilitare80,7%
Sport50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.03684,9%
Noi18415,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61050,0%
Benzină25621,0%
Hibrid25420,8%
Electric766,2%
GPL242,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99881,8%
Companie22218,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break53543,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28823,6%
Berlină cu hayon24720,2%
Berlină13210,8%
Cabriolet90,7%
Cupeu90,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19816,2%
75-109 kW51141,9%
110-149 kW34328,1%
150-219 kW705,7%
220 kW și peste221,8%
Necompletat766,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc383,1%
1000-1399 cmc16013,1%
1400-1599 cmc36329,8%
1600-1999 cmc46438,0%
2000-2999 cmc1139,3%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat766,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN48022,1%
BMW22210,2%
DACIA2079,5%
AUDI1798,3%
OPEL1275,9%
MERCEDES-BENZ1225,6%
SKODA1225,6%
FORD1024,7%
RENAULT964,4%
TOYOTA833,8%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI572,6%
SEAT432,0%
PEUGEOT421,9%
VOLVO341,6%
MAZDA321,5%
NISSAN251,2%
SUZUKI241,1%
CITROEN200,9%
KIA170,8%
HONDA160,7%
LAND ROVER150,7%
LEXUS130,6%
MITSUBISHI120,6%
FIAT100,5%
PORSCHE90,4%
JEEP70,3%
SMART70,3%
SUBARU70,3%
CHEVROLET60,3%
MINI60,3%
ALFA ROMEO50,2%
SSANGYONG40,2%
TESLA30,1%
DAIHATSU20,1%
JAGUAR20,1%
SAAB20,1%
BYD10,0%
DAEWOO10,0%
DODGE10,0%
DR10,0%
FERRARI10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%
MG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18291,0%
Export157,5%
Înmatriculat pentru export31,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3919,5%
VOLKSWAGEN3819,0%
DACIA2814,0%
FORD168,0%
SKODA105,0%
DAEWOO84,0%
SEAT73,5%
MERCEDES-BENZ63,0%
RENAULT63,0%
FIAT52,5%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT52,5%
AUDI42,0%
HYUNDAI31,5%
KIA31,5%
MITSUBISHI31,5%
NISSAN31,5%
TOYOTA31,5%
LAMBORGHINI21,0%
LAND ROVER21,0%
BMW10,5%
CITROEN10,5%
HONDA10,5%
MAZDA10,5%
MINI10,5%
SMART10,5%
SSANGYONG10,5%
SUZUKI10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.