Înmatriculări în județul Constanța, februarie 2026

Noi228-26,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare668-20,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.269-10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri221

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 51 rulate, prima înmatriculare2021: 51 rulate, prima înmatriculare2022: 41 rulate, prima înmatriculare2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 20 rulate, prima înmatriculare2025: 212 noi2025: 14 rulate, prima înmatriculare2026: 5 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200203
200305
200406
200508
2006012
2007018
2008014
2009019
2010036
2011051
2012033
2013036
2014039
2015030
2016036
2017027
2018050
2019040
2020051
2021051
2022041
2023021
20241120
202521214
202650

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13615,2%
BMW9510,6%
SKODA9110,2%
MERCEDES-BENZ829,2%
AUDI616,8%
FORD434,8%
RENAULT374,1%
HYUNDAI353,9%
PEUGEOT343,8%
DACIA323,6%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA293,2%
VOLVO212,3%
KIA182,0%
CHERY161,8%
NISSAN161,8%
SUZUKI161,8%
OPEL151,7%
MAZDA141,6%
BYD111,2%
TESLA101,1%
CITROEN91,0%
SEAT80,9%
SSANGYONG70,8%
CUPRA60,7%
FIAT60,7%
LEXUS50,6%
MG50,6%
MITSUBISHI50,6%
PORSCHE50,6%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
LEAPMOTOR30,3%
CHEVROLET20,2%
DS20,2%
HONDA20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
OLTCIT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA434,9%
VOLKSWAGEN GOLF424,8%
VOLKSWAGEN PASSAT263,0%
SKODA SCALA232,6%
BMW SERIA 3192,2%
BMW SERIA 5171,9%
DACIA DUSTER171,9%
AUDI A4151,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,5%
PEUGEOT 3008131,5%
Toate (242)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN131,5%
AUDI Q5121,4%
BMW X3121,4%
HYUNDAI TUCSON121,4%
RENAULT MEGANE121,4%
FORD FOCUS111,3%
HYUNDAI KONA111,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
MERCEDES-BENZ GLC91,0%
SUZUKI VITARA91,0%
TESLA MODEL 391,0%
AUDI A680,9%
BMW SERIA 780,9%
BMW X580,9%
FORD PUMA80,9%
NISSAN QASHQAI80,9%
OPEL ASTRA80,9%
SKODA SUPERB80,9%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
AUDI A570,8%
BMW SERIA 170,8%
CHERY TIGGO770,8%
KIA SPORTAGE70,8%
PEUGEOT 30870,8%
VOLVO XC6070,8%
DACIA LOGAN60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
PEUGEOT 50860,7%
RENAULT CLIO60,7%
TOYOTA C-HR60,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
VOLKSWAGEN POLO60,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
BYD SEAL U50,6%
CHERY TIGGO450,6%
FORD KUGA50,6%
MERCEDES-BENZ CLA50,6%
SKODA KAROQ50,6%
SKODA KODIAQ50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
AUDI Q340,5%
CHERY TIGGO840,5%
MAZDA CX-3040,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
SEAT LEON40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN TAIGO40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
AUDI A330,3%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 830,3%
BMW X130,3%
BMW X230,3%
BMW X430,3%
BMW X630,3%
BYD SEAL 530,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
DACIA BIGSTER30,3%
DACIA SANDERO30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT CUSTOM30,3%
HYUNDAI I3030,3%
LEAPMOTOR T0330,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ SL30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG HS30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA FABIA30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SSANGYONG TORRES30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 420,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
DACIA SPRING20,2%
DS DS720,2%
FIAT 50020,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD EXPLORER20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA CEED20,2%
KIA STONIC20,2%
KIA XCEED20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 6E20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY ARNAGE10,1%
BMW IX210,1%
BMW SERIA 610,1%
BYD ATTO 210,1%
CHEVROLET VOLT10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35639,7%
Compacte (C)18620,8%
Medii (D)12113,5%
Mici (B)697,7%
Mari și de lux (E)626,9%
Monovolume (MPV)495,5%
Neclasificate232,6%
Mini (A)131,5%
Sport91,0%
Utilitare80,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66874,6%
Noi22825,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39143,6%
Benzină23326,0%
Hibrid22525,1%
Electric374,1%
GPL101,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72080,4%
Companie17619,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34037,9%
Berlină18520,6%
Berlină cu hayon18520,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16418,3%
Cupeu141,6%
Cabriolet80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10511,7%
75-109 kW32536,3%
110-149 kW29432,8%
150-219 kW9610,7%
220 kW și peste394,4%
Necompletat374,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc606,7%
1000-1399 cmc10211,4%
1400-1599 cmc22825,4%
1600-1999 cmc33937,8%
2000-2999 cmc11512,8%
3000 cmc și peste151,7%
Necompletat374,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44219,5%
DACIA2169,5%
BMW2059,0%
AUDI1858,2%
SKODA1667,3%
MERCEDES-BENZ1657,3%
FORD1376,0%
RENAULT1124,9%
OPEL904,0%
HYUNDAI833,7%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT642,8%
SEAT642,8%
TOYOTA522,3%
VOLVO291,3%
CITROEN241,1%
FIAT221,0%
LAND ROVER170,7%
MAZDA170,7%
MITSUBISHI170,7%
CHEVROLET160,7%
KIA160,7%
NISSAN160,7%
MINI150,7%
SUZUKI140,6%
PORSCHE120,5%
JEEP100,4%
ALFA ROMEO90,4%
HONDA70,3%
DAEWOO60,3%
JAGUAR60,3%
SMART50,2%
LEXUS40,2%
MASERATI40,2%
SSANGYONG40,2%
CUPRA30,1%
DODGE20,1%
INFINITI20,1%
MG20,1%
SUBARU20,1%
BENTLEY10,0%
CHERY10,0%
DAIHATSU10,0%
DS10,0%
LAMBORGHINI10,0%
TESLA10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21396,4%
Export83,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3917,6%
OPEL3013,6%
FORD2611,8%
RENAULT219,5%
SKODA167,2%
AUDI115,0%
DACIA104,5%
PEUGEOT94,1%
MERCEDES-BENZ83,6%
DAEWOO62,7%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI52,3%
BMW41,8%
TOYOTA41,8%
CHEVROLET31,4%
KIA31,4%
LAND ROVER31,4%
NISSAN31,4%
SEAT31,4%
SMART31,4%
CITROEN20,9%
FIAT20,9%
ROVER20,9%
CHRYSLER10,5%
DAIHATSU10,5%
JAGUAR10,5%
LADA10,5%
MITSUBISHI10,5%
OLTCIT10,5%
SAAB10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.