Înmatriculări FORD PUMA, februarie 2026

Noi149+65,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare10+100,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 103 noinov 24: 1 rulate, prima înmatricularedec 24: 104 noidec 24: 7 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 7 rulate, prima înmatricularefeb 25: 90 noifeb 25: 5 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 2 rulate, prima înmatriculareapr 25: 82 noiapr 25: 9 rulate, prima înmatricularemai 25: 123 noimai 25: 6 rulate, prima înmatriculareiun 25: 100 noiiun 25: 4 rulate, prima înmatriculareiul 25: 297 noiiul 25: 4 rulate, prima înmatriculareaug 25: 295 noiaug 25: 11 rulate, prima înmatricularesep 25: 229 noisep 25: 15 rulate, prima înmatriculareoct 25: 272 noioct 25: 8 rulate, prima înmatricularenov 25: 281 noinov 25: 7 rulate, prima înmatricularedec 25: 261 noidec 25: 12 rulate, prima înmatriculareian 26: 135 noiian 26: 6 rulate, prima înmatricularefeb 26: 149 noifeb 26: 10 rulate, prima înmatricularemar 26: 143 noimar 26: 13 rulate, prima înmatriculareapr 26: 149 noiapr 26: 9 rulate, prima înmatricularemai 26: 170 noimai 26: 7 rulate, prima înmatriculareiun 26: 228 noiiun 26: 10 rulate, prima înmatriculareiul 26: 145 noiiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 5 rulate, prima înmatricularesep 26: 125 noisep 26: 10 rulate, prima înmatriculareoct 26: 322 noioct 26: 8 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241031
dec 241047
ian 251077
feb 25905
mar 25572
apr 25829
mai 251236
iun 251004
iul 252974
aug 2529511
sep 2522915
oct 252728
nov 252817
dec 2526112
ian 261356
feb 2614910
mar 2614313
apr 261499
mai 261707
iun 2622810
iul 2614512
aug 261325
sep 2612510
oct 263228

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502020: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2025: 141 noi2026: 5 noi2020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
202003
202100
202202
202305
202430
20251410
202650

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV159100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6440,3%
Timiș127,5%
Dolj106,3%
Iași106,3%
Constanța85,0%
Ilfov85,0%
Cluj74,4%
Brașov63,8%
Dâmbovița63,8%
Prahova31,9%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sălaj31,9%
Sibiu31,9%
Argeș21,3%
Galați21,3%
Hunedoara21,3%
Mureș21,3%
Bacău10,6%
Bistrița-Năsăud10,6%
Caraș-Severin10,6%
Covasna10,6%
Ialomița10,6%
Neamț10,6%
Satu Mare10,6%
Teleorman10,6%
Tulcea10,6%
Vâlcea10,6%
Vrancea10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi14993,7%
Rulate, prima înmatriculare106,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid10163,5%
Electric5735,8%
Motorină10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9157,2%
Companie6842,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)159100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW8452,8%
110-149 kW1811,3%
Necompletat5735,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10163,5%
1400-1599 cmc10,6%
Necompletat5735,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export777,8%
Dezmembrare222,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.