Înmatriculări în județul Botoșani, februarie 2026

Noi26-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare630+4,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.030+2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri86

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 26 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200102
200202
2003010
2004011
2005019
2006023
2007032
2008035
2009044
2010042
2011060
2012056
2013048
2014048
2015039
2016037
2017046
2018018
2019022
202004
202108
2022012
202303
202401
2025261

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14522,1%
AUDI10115,4%
BMW639,6%
RENAULT538,1%
MERCEDES-BENZ375,6%
NISSAN284,3%
SKODA264,0%
DACIA243,7%
HYUNDAI203,0%
OPEL203,0%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO192,9%
PEUGEOT162,4%
SEAT162,4%
FORD152,3%
KIA91,4%
MITSUBISHI91,4%
TOYOTA91,4%
MAZDA81,2%
CITROEN60,9%
SUZUKI50,8%
LAND ROVER40,6%
FIAT30,5%
ALFA ROMEO20,3%
BYD20,3%
DS20,3%
JAGUAR20,3%
SMART20,3%
CHERY10,2%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
GEELY10,2%
LADA10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4436,6%
VOLKSWAGEN GOLF324,9%
VOLKSWAGEN PASSAT324,9%
NISSAN QASHQAI192,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,9%
BMW SERIA 3172,6%
AUDI A6162,4%
BMW X3162,4%
DACIA DUSTER162,4%
VOLKSWAGEN TOURAN162,4%
Toate (170)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO152,3%
AUDI A3132,0%
AUDI Q5111,7%
HYUNDAI TUCSON111,7%
BMW SERIA 591,4%
RENAULT CAPTUR91,4%
SKODA OCTAVIA91,4%
BMW SERIA 181,2%
RENAULT MEGANE81,2%
RENAULT SCENIC81,2%
AUDI Q371,1%
FORD FOCUS71,1%
OPEL ASTRA71,1%
RENAULT CLIO71,1%
RENAULT KADJAR71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,1%
VOLVO XC6071,1%
BMW X160,9%
KIA SPORTAGE60,9%
MITSUBISHI ASX60,9%
NISSAN X-TRAIL60,9%
VOLKSWAGEN CADDY60,9%
AUDI A550,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
PEUGEOT 300850,8%
PEUGEOT 30850,8%
DACIA LOGAN40,6%
HYUNDAI I3040,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SEAT ALTEA40,6%
SEAT LEON40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO V4040,6%
HYUNDAI IX3530,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL CORSA30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SEAT EXEO30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA KAROQ30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
AUDI A820,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
CITROEN C420,3%
DACIA SANDERO20,3%
FORD C-MAX20,3%
KIA NIRO20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
BMW IX110,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
BYD ATTO 310,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO810,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS310,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS710,2%
DS DS910,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD TOURNEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
LADA VESTA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQC10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG ZS10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22133,7%
Compacte (C)13320,3%
Medii (D)12118,4%
Monovolume (MPV)7711,7%
Mici (B)578,7%
Mari și de lux (E)365,5%
Mini (A)60,9%
Utilitare30,5%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63096,0%
Noi264,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48173,3%
Benzină12919,7%
Hibrid335,0%
GPL71,1%
Electric60,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61994,4%
Companie375,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34051,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14121,5%
Berlină cu hayon9714,8%
Berlină7411,3%
Cabriolet30,5%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9915,1%
75-109 kW33651,2%
110-149 kW17827,1%
150-219 kW345,2%
220 kW și peste30,5%
Necompletat60,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc152,3%
1000-1399 cmc7511,4%
1400-1599 cmc16725,5%
1600-1999 cmc34051,8%
2000-2999 cmc538,1%
Necompletat60,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31630,7%
AUDI12812,4%
BMW878,4%
OPEL575,5%
MERCEDES-BENZ545,2%
FORD454,4%
DACIA444,3%
SKODA393,8%
RENAULT343,3%
TOYOTA292,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT272,6%
HYUNDAI181,7%
CITROEN151,5%
VOLVO151,5%
PEUGEOT141,4%
FIAT131,3%
NISSAN121,2%
LAND ROVER111,1%
KIA80,8%
SUZUKI80,8%
MAZDA70,7%
HONDA60,6%
MITSUBISHI50,5%
PORSCHE50,5%
ALFA ROMEO40,4%
SMART40,4%
CHEVROLET30,3%
CHRYSLER20,2%
DAEWOO20,2%
DODGE20,2%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
MCC10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8295,3%
Export44,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2832,6%
OPEL1416,3%
FORD1315,1%
DACIA78,1%
RENAULT67,0%
AUDI33,5%
BMW22,3%
CHEVROLET22,3%
PEUGEOT22,3%
SEAT22,3%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,2%
DAEWOO11,2%
FIAT11,2%
MERCEDES-BENZ11,2%
MITSUBISHI11,2%
NISSAN11,2%
SKODA11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.