Înmatriculări în județul Călărași, februarie 2026

Noi26-60,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare208+6,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări961+0,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri26

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 24 noi2026: 1 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200302
200404
200503
200603
200709
200806
2009012
2010013
2011022
2012011
2013014
2014010
2015015
2016018
2017012
2018018
2019015
202008
202105
202205
202302
202410
2025240
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3916,7%
BMW3012,8%
DACIA2510,7%
AUDI198,1%
RENAULT177,3%
SKODA177,3%
PEUGEOT125,1%
MERCEDES-BENZ114,7%
FORD104,3%
OPEL83,4%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT83,4%
NISSAN62,6%
CITROEN52,1%
TOYOTA52,1%
HYUNDAI41,7%
VOLVO31,3%
DS20,9%
MINI20,9%
PORSCHE20,9%
BYD10,4%
HONDA10,4%
INFINITI10,4%
MAZDA10,4%
MG10,4%
MITSUBISHI10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF166,9%
SKODA OCTAVIA135,6%
BMW SERIA 3125,2%
AUDI A4104,3%
DACIA LOGAN93,9%
DACIA DUSTER73,0%
RENAULT MEGANE73,0%
VOLKSWAGEN PASSAT73,0%
BMW SERIA 162,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,6%
Toate (95)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 552,1%
PEUGEOT 300852,1%
TOYOTA COROLLA52,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,7%
NISSAN QASHQAI41,7%
OPEL CORSA41,7%
SEAT LEON41,7%
AUDI A631,3%
BMW X131,3%
DACIA LODGY31,3%
DACIA SANDERO31,3%
FORD FOCUS31,3%
FORD KUGA31,3%
OPEL ASTRA31,3%
PEUGEOT 200831,3%
AUDI Q320,9%
AUDI Q520,9%
BMW X520,9%
DACIA BIGSTER20,9%
DS DS720,9%
HYUNDAI TUCSON20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,9%
NISSAN X-TRAIL20,9%
PEUGEOT 30820,9%
PORSCHE CAYENNE20,9%
RENAULT KADJAR20,9%
RENAULT TALISMAN20,9%
SKODA FABIA20,9%
VOLKSWAGEN POLO20,9%
VOLKSWAGEN TOURAN20,9%
AUDI A310,4%
AUDI Q710,4%
BMW X310,4%
BMW X410,4%
BYD ATTO 210,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C4 CACTUS10,4%
CITROEN C4 PICASSO10,4%
CITROEN C5 AIRCROSS10,4%
DACIA DOKKER10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD MONDEO10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA HR-V10,4%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,4%
HYUNDAI IX3510,4%
INFINITI Q3010,4%
MAZDA 310,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MG MG310,4%
MINI CLUBMAN10,4%
MINI MINI10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SMART FORTW0 COPUE MHD10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUZUKI SWIFT10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO S8010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6929,5%
Compacte (C)6728,6%
Medii (D)3816,2%
Mici (B)2812,0%
Monovolume (MPV)166,8%
Mari și de lux (E)135,6%
Neclasificate20,9%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20888,9%
Noi2611,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15164,5%
Benzină5523,5%
Hibrid229,4%
GPL52,1%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21692,3%
Companie187,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11549,1%
Berlină4017,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3816,2%
Berlină cu hayon3715,8%
Cupeu31,3%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4920,9%
75-109 kW10444,4%
110-149 kW6427,4%
150-219 kW146,0%
220 kW și peste20,9%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc146,0%
1000-1399 cmc3314,1%
1400-1599 cmc6527,8%
1600-1999 cmc10444,4%
2000-2999 cmc166,8%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA16817,5%
VOLKSWAGEN14915,5%
BMW11612,1%
OPEL959,9%
SKODA747,7%
AUDI586,0%
FORD586,0%
RENAULT535,5%
MERCEDES-BENZ373,9%
HYUNDAI202,1%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT181,9%
SEAT151,6%
TOYOTA131,4%
MAZDA101,0%
KIA90,9%
NISSAN90,9%
CHEVROLET80,8%
LAND ROVER60,6%
FIAT50,5%
MITSUBISHI50,5%
CITROEN40,4%
HONDA40,4%
SUZUKI40,4%
VOLVO40,4%
DAEWOO30,3%
JAGUAR30,3%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
FORD*10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2596,2%
Export13,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL934,6%
RENAULT519,2%
DACIA27,7%
FORD27,7%
SKODA27,7%
VOLKSWAGEN27,7%
CITROEN13,8%
FIAT13,8%
PEUGEOT13,8%
SEAT13,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.