Înmatriculări în județul Hunedoara, februarie 2026

Noi96-26,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare719-6,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.194+2,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri97

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 71 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 24 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200204
200305
2004010
2005022
2006029
2007027
2008035
2009045
2010051
2011049
2012056
2013057
2014052
2015054
2016057
2017040
2018024
2019019
2020029
2021017
2022020
202303
202413
2025711
2026240

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12315,1%
VOLKSWAGEN9812,0%
BMW789,6%
AUDI617,5%
FORD556,7%
RENAULT516,3%
SKODA475,8%
NISSAN374,5%
OPEL344,2%
MERCEDES-BENZ323,9%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI232,8%
PEUGEOT212,6%
TOYOTA202,5%
HYUNDAI172,1%
VOLVO162,0%
CITROEN151,8%
MAZDA131,6%
SEAT111,3%
KIA101,2%
LAND ROVER60,7%
CUPRA50,6%
MITSUBISHI50,6%
FIAT40,5%
MINI40,5%
TESLA40,5%
CHERY30,4%
INFINITI30,4%
SSANGYONG30,4%
SUBARU30,4%
BYD20,2%
DAIHATSU20,2%
MG20,2%
PORSCHE20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER637,8%
VOLKSWAGEN GOLF364,4%
SKODA OCTAVIA283,5%
AUDI A4253,1%
NISSAN QASHQAI243,0%
BMW SERIA 3232,8%
DACIA SANDERO232,8%
DACIA BIGSTER202,5%
FORD FOCUS172,1%
VOLKSWAGEN PASSAT162,0%
Toate (205)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE141,7%
AUDI A3111,4%
BMW X3111,4%
FORD FIESTA111,4%
OPEL ASTRA111,4%
BMW SERIA 1101,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,2%
BMW SERIA 591,1%
BMW X191,1%
FORD MONDEO91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
SUZUKI GRAND VITARA91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
VOLVO XC6091,1%
DACIA LODGY81,0%
DACIA LOGAN81,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
OPEL CORSA81,0%
RENAULT CLIO81,0%
SKODA FABIA81,0%
AUDI A670,9%
FORD KUGA70,9%
PEUGEOT 200860,7%
RENAULT KADJAR60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SUZUKI S-CROSS60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
CITROEN C350,6%
CITROEN C4 PICASSO50,6%
CUPRA FORMENTOR50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
PEUGEOT 30850,6%
SEAT IBIZA50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
VOLKSWAGEN TOURAN50,6%
AUDI A540,5%
AUDI Q540,5%
BMW SERIA 440,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL MOKKA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
TESLA MODEL 340,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
AUDI Q330,4%
BMW X630,4%
CHERY TIGGO430,4%
FIAT PUNTO30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT SYMBIOZ30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA SUPERB30,4%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
CITROEN C520,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW Z410,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS310,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
INFINITI Q5010,1%
INFINITI Q7010,1%
INFINITI QX3010,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SOUL10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS ES10,1%
LYNK&CO 0110,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CL10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31738,9%
Compacte (C)16720,5%
Medii (D)11313,9%
Mici (B)11013,5%
Monovolume (MPV)597,2%
Mari și de lux (E)232,8%
Sport101,2%
Mini (A)70,9%
Neclasificate60,7%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71988,2%
Noi9611,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46056,4%
Benzină24029,4%
Hibrid9211,3%
Electric121,5%
GPL111,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72889,3%
Companie8710,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37646,1%
Berlină cu hayon19223,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13917,1%
Berlină8910,9%
Cabriolet101,2%
Cupeu91,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15218,7%
75-109 kW38847,6%
110-149 kW20925,6%
150-219 kW435,3%
220 kW și peste111,3%
Necompletat121,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc475,8%
1000-1399 cmc13816,9%
1400-1599 cmc22027,0%
1600-1999 cmc33140,6%
2000-2999 cmc637,7%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat121,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21417,9%
DACIA12710,6%
FORD1058,8%
AUDI988,2%
BMW887,4%
OPEL756,3%
RENAULT715,9%
SKODA584,9%
MERCEDES-BENZ524,4%
SUZUKI433,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT423,5%
MAZDA211,8%
NISSAN201,7%
HYUNDAI191,6%
TOYOTA171,4%
CITROEN161,3%
SEAT161,3%
HONDA141,2%
FIAT131,1%
VOLVO131,1%
KIA110,9%
LAND ROVER110,9%
MITSUBISHI110,9%
CHEVROLET70,6%
JAGUAR40,3%
MINI40,3%
DAIHATSU30,3%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
LADA20,2%
SMART20,2%
VAUXHALL20,2%
GWM10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9193,8%
Export66,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1717,5%
OPEL1414,4%
DACIA1212,4%
FORD1111,3%
RENAULT55,2%
MERCEDES-BENZ44,1%
HYUNDAI33,1%
SEAT33,1%
SUZUKI33,1%
AUDI22,1%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET22,1%
DAEWOO22,1%
FIAT22,1%
LAND ROVER22,1%
PEUGEOT22,1%
SKODA22,1%
SMART22,1%
ALFA ROMEO11,0%
ARO11,0%
BMW11,0%
CITROEN11,0%
KIA11,0%
MINI11,0%
MOSKVICH11,0%
PORSCHE11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.