Înmatriculări în județul Buzău, februarie 2026

Noi55-27,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare380-17,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.763+23,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri82

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 52 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200200
200302
200406
200502
200609
2007012
2008012
2009026
2010021
2011035
2012038
2013031
2014029
2015022
2016030
2017025
2018017
2019016
2020014
2021012
2022010
202313
202412
2025521
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6915,9%
BMW6314,5%
DACIA358,0%
NISSAN286,4%
RENAULT276,2%
SKODA276,2%
AUDI255,7%
TOYOTA214,8%
MERCEDES-BENZ184,1%
OPEL163,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI153,4%
FORD122,8%
VOLVO122,8%
PEUGEOT92,1%
SUZUKI92,1%
CITROEN71,6%
FIAT61,4%
KIA40,9%
SEAT40,9%
TESLA40,9%
GEELY30,7%
MAZDA30,7%
MITSUBISHI30,7%
ALFA ROMEO20,5%
LAND ROVER20,5%
MINI20,5%
BYD10,2%
CHERY10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
MASERATI10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%
WOLSELEY10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER204,6%
NISSAN QASHQAI204,6%
BMW SERIA 3194,4%
VOLKSWAGEN PASSAT184,2%
VOLKSWAGEN GOLF163,7%
SKODA OCTAVIA133,0%
BMW SERIA 5122,8%
DACIA LOGAN112,5%
RENAULT MEGANE102,3%
OPEL ASTRA92,1%
Toate (141)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN92,1%
AUDI A481,9%
BMW SERIA 181,9%
TOYOTA RAV481,9%
AUDI A361,4%
BMW SERIA 461,4%
BMW X561,4%
FORD FOCUS61,4%
RENAULT CAPTUR61,4%
VOLKSWAGEN POLO61,4%
AUDI A651,2%
BMW X351,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,2%
SKODA FABIA51,2%
TOYOTA YARIS51,2%
VOLVO XC6051,2%
BMW X140,9%
HYUNDAI I3040,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
NISSAN QASHQAI+240,9%
PEUGEOT 300840,9%
RENAULT CLIO40,9%
FIAT PUNTO30,7%
FORD KUGA30,7%
HYUNDAI KONA30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
SKODA RAPID30,7%
SUZUKI S-CROSS30,7%
SUZUKI VITARA30,7%
TESLA MODEL Y30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN T-ROC30,7%
AUDI Q520,5%
BMW SERIA 720,5%
CITROEN C420,5%
DACIA SANDERO20,5%
FIAT TIPO20,5%
FORD FIESTA20,5%
GEELY COOLRAY20,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,5%
MERCEDES-BENZ CLA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,5%
MINI COOPER20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
PEUGEOT 30820,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA KODIAQ20,5%
TOYOTA AURIS20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
VOLKSWAGEN TOURAN20,5%
VOLVO S9020,5%
VOLVO V4020,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 210,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO410,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN E-C310,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD S-MAX10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI IX3510,2%
KIA RIO10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ELROQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16638,2%
Compacte (C)10023,0%
Medii (D)6615,2%
Mici (B)5111,7%
Mari și de lux (E)266,0%
Monovolume (MPV)204,6%
Neclasificate30,7%
Sport20,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38087,4%
Noi5512,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25257,9%
Benzină10123,2%
Hibrid6013,8%
GPL143,2%
Electric81,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37486,0%
Companie6114,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19645,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8118,6%
Berlină cu hayon7817,9%
Berlină7517,2%
Cupeu30,7%
Cabriolet20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8218,9%
75-109 kW18843,2%
110-149 kW12027,6%
150-219 kW317,1%
220 kW și peste61,4%
Necompletat81,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc163,7%
1000-1399 cmc6214,3%
1400-1599 cmc13330,6%
1600-1999 cmc18241,8%
2000-2999 cmc327,4%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat81,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36020,4%
DACIA18610,6%
BMW1669,4%
OPEL1337,5%
SKODA1317,4%
RENAULT1287,3%
FORD1277,2%
AUDI1116,3%
MERCEDES-BENZ885,0%
HYUNDAI362,0%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA362,0%
SEAT341,9%
NISSAN291,6%
PEUGEOT271,5%
KIA221,2%
FIAT191,1%
SUZUKI181,0%
VOLVO181,0%
MAZDA140,8%
CHEVROLET100,6%
LAND ROVER100,6%
CITROEN80,5%
DAEWOO80,5%
HONDA80,5%
MITSUBISHI80,5%
SMART70,4%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
TESLA30,2%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8198,8%
Export11,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1822,0%
FORD1113,4%
OPEL911,0%
RENAULT78,5%
BMW56,1%
AUDI44,9%
DAEWOO44,9%
SKODA44,9%
VOLKSWAGEN44,9%
PEUGEOT33,7%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,4%
MERCEDES-BENZ22,4%
CHEVROLET11,2%
HYUNDAI11,2%
KIA11,2%
MAZDA11,2%
MITSUBISHI11,2%
NISSAN11,2%
OLTCIT11,2%
ROVER11,2%
SSANGYONG11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.