Înmatriculări în județul Mehedinți, februarie 2026

Noi18-62,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare458-11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări776+10,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002011
200207
200306
2004011
2005019
2006029
2007027
2008032
2009035
2010049
2011041
2012029
2013027
2014017
2015024
2016020
2017015
2018012
2019014
2020011
202106
202209
202303
202411
2025163
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10722,5%
BMW8117,0%
AUDI5611,8%
FORD255,3%
NISSAN245,0%
DACIA224,6%
MERCEDES-BENZ214,4%
SKODA214,4%
RENAULT204,2%
OPEL173,6%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,7%
CITROEN112,3%
SEAT81,7%
VOLVO71,5%
HYUNDAI61,3%
KIA51,1%
TOYOTA51,1%
FIAT40,8%
LAND ROVER40,8%
SUZUKI40,8%
MAZDA30,6%
PORSCHE20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DFSK10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF285,9%
BMW SERIA 3224,7%
VOLKSWAGEN PASSAT224,7%
AUDI A4214,4%
NISSAN QASHQAI183,8%
AUDI A6163,4%
BMW SERIA 5153,2%
BMW SERIA 1122,5%
BMW X1122,5%
SKODA OCTAVIA122,5%
Toate (136)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3112,3%
VOLKSWAGEN TOURAN102,1%
DACIA DUSTER91,9%
FORD FOCUS81,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,7%
DACIA LOGAN71,5%
VOLKSWAGEN POLO71,5%
VOLKSWAGEN SHARAN71,5%
FORD KUGA61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,3%
OPEL ASTRA61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
AUDI A351,1%
AUDI Q551,1%
FORD GALAXY51,1%
OPEL CORSA51,1%
VOLKSWAGEN CC51,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,1%
DACIA SANDERO40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
PEUGEOT 200840,8%
RENAULT CLIO40,8%
SKODA FABIA40,8%
AUDI A530,6%
BMW SERIA 430,6%
FORD FIESTA30,6%
PEUGEOT 300830,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT ALHAMBRA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA SUPERB30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI A720,4%
BMW X520,4%
CITROEN C320,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
FIAT PANDA20,4%
FORD C-MAX20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
KIA CEED20,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 30820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN EOS20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DFSK IX510,2%
FIAT SEDICI10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MG EHS10,2%
MINI ONE10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12626,5%
Compacte (C)10922,9%
Medii (D)8718,3%
Monovolume (MPV)5311,1%
Mici (B)469,7%
Mari și de lux (E)398,2%
Mini (A)61,3%
Neclasificate51,1%
Sport40,8%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45896,2%
Noi183,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33971,2%
Benzină10221,4%
Hibrid265,5%
GPL71,5%
Electric10,2%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46096,6%
Companie163,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20042,0%
Berlină10221,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9018,9%
Berlină cu hayon7515,8%
Cabriolet51,1%
Cupeu40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8517,9%
75-109 kW22747,7%
110-149 kW13227,7%
150-219 kW265,5%
220 kW și peste51,1%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc153,2%
1000-1399 cmc6313,2%
1400-1599 cmc12426,1%
1600-1999 cmc22547,3%
2000-2999 cmc479,9%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20226,0%
BMW11715,1%
AUDI9211,9%
DACIA486,2%
OPEL455,8%
MERCEDES-BENZ425,4%
RENAULT405,2%
FORD344,4%
SKODA293,7%
PEUGEOT192,4%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT192,4%
NISSAN131,7%
CITROEN91,2%
SUZUKI81,0%
HYUNDAI70,9%
FIAT60,8%
DAEWOO50,6%
CHEVROLET40,5%
LAND ROVER40,5%
MAZDA40,5%
ALFA ROMEO30,4%
JEEP30,4%
KIA30,4%
SMART30,4%
TOYOTA30,4%
VOLVO30,4%
PORSCHE20,3%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3288,9%
Export411,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1130,6%
AUDI411,1%
OPEL411,1%
DACIA38,3%
FORD38,3%
RENAULT38,3%
BMW25,6%
DAEWOO25,6%
MERCEDES-BENZ12,8%
SAAB12,8%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA12,8%
TOYOTA12,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.