Noi 507 +34,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.797 +17,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.160 +5,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 331 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2001: 15 rulate, prima înmatriculare 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2002: 7 rulate, prima înmatriculare 2003: 18 rulate, prima înmatriculare 2004: 35 rulate, prima înmatriculare 2005: 68 rulate, prima înmatriculare 2006: 65 rulate, prima înmatriculare 2007: 102 rulate, prima înmatriculare 2008: 132 rulate, prima înmatriculare 2009: 135 rulate, prima înmatriculare 2010: 138 rulate, prima înmatriculare 2011: 182 rulate, prima înmatriculare 2012: 129 rulate, prima înmatriculare 2013: 127 rulate, prima înmatriculare 2014: 118 rulate, prima înmatriculare 2015: 125 rulate, prima înmatriculare 2016: 85 rulate, prima înmatriculare 2017: 70 rulate, prima înmatriculare 2018: 45 rulate, prima înmatriculare 2019: 82 rulate, prima înmatriculare 2020: 59 rulate, prima înmatriculare 2021: 40 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 8 rulate, prima înmatriculare 2023: 6 noi 2023: 3 rulate, prima înmatriculare 2024: 385 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 115 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 15 2001 0 8 2002 0 7 2003 0 18 2004 0 35 2005 0 68 2006 0 65 2007 0 102 2008 0 132 2009 0 135 2010 0 138 2011 0 182 2012 0 129 2013 0 127 2014 0 118 2015 0 125 2016 0 85 2017 0 70 2018 0 45 2019 0 82 2020 0 59 2021 0 40 2022 1 8 2023 6 3 2024 385 1 2025 115 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 736 31,9% KUGA 506 22,0% FIESTA 251 10,9% MONDEO 164 7,1% C-MAX 92 4,0% GALAXY 85 3,7% TRANSIT CUSTOM 79 3,4% PUMA 59 2,6% TRANSIT 59 2,6% S-MAX 50 2,2%
Toate (35) Modele: valoare, vehicule, cotă TOURNEO CUSTOM 39 1,7% FUSION 23 1,0% TOURNEO COURIER 22 1,0% ECOSPORT 19 0,8% KA 18 0,8% GRAND C-MAX 16 0,7% EDGE 12 0,5% Model necompletat 10 0,4% TOURNEO CONNECT 10 0,4% B-MAX 9 0,4% EXPLORER 8 0,3% CAPRI 6 0,3% MUSTANG 6 0,3% TRANSIT/TOURNEO 5 0,2% BRONCO 4 0,2% TOURNEO 4 0,2% MUSTANG MACH-E 2 0,1% TRANSIT CONNECT 2 0,1% TRANSIT COURIER 2 0,1% KA+ 1 0,0% MAVERICK 1 0,0% PROBE 1 0,0% SCORPIO 1 0,0% STREET KA 1 0,0% TAUNUS 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 736 31,9% SUV 617 26,8% Monovolume (MPV) 327 14,2% Mici (B) 274 11,9% Medii (D) 166 7,2% Utilitare 147 6,4% Mini (A) 20 0,9% Neclasificate 10 0,4% Sport 7 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 371 16,1% Cluj 104 4,5% Timiș 104 4,5% Prahova 94 4,1% Iași 87 3,8% Dolj 82 3,6% Bihor 80 3,5% Mureș 71 3,1% Ilfov 66 2,9% Satu Mare 65 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Galați 62 2,7% Bacău 61 2,6% Suceava 61 2,6% Hunedoara 59 2,6% Arad 55 2,4% Neamț 54 2,3% Maramureș 53 2,3% Constanța 48 2,1% Dâmbovița 47 2,0% Bistrița-Năsăud 46 2,0% Brașov 45 2,0% Sibiu 45 2,0% Alba 44 1,9% Vrancea 42 1,8% Argeș 41 1,8% Caraș-Severin 40 1,7% Sălaj 39 1,7% Botoșani 34 1,5% Gorj 34 1,5% Harghita 33 1,4% Olt 31 1,3% Buzău 30 1,3% Brăila 28 1,2% Vaslui 25 1,1% Covasna 22 1,0% Mehedinți 21 0,9% Vâlcea 21 0,9% Ialomița 18 0,8% Călărași 14 0,6% Giurgiu 11 0,5% Teleorman 10 0,4% Tulcea 6 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.797 78,0% Noi 507 22,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.356 58,9% Benzină 656 28,5% Hibrid 268 11,6% Electric 15 0,7% GPL 9 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.789 77,6% Companie 514 22,3% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.056 45,8% Break 602 26,1% Berlină cu hayon 575 25,0% Berlină 50 2,2% Cabriolet 12 0,5% Cupeu 9 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 580 25,2% 75-109 kW 1.020 44,3% 110-149 kW 648 28,1% 150-219 kW 25 1,1% 220 kW și peste 15 0,7% Necompletat 16 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 215 9,3% 1000-1399 cmc 191 8,3% 1400-1599 cmc 903 39,2% 1600-1999 cmc 712 30,9% 2000-2999 cmc 262 11,4% 3000 cmc și peste 6 0,3% Necompletat 15 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.