Înmatriculări FORD FOCUS, martie 2025

Noi59-28,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare677+16,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri131

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 86 noinov 24: 610 rulate, prima înmatricularedec 24: 58 noidec 24: 564 rulate, prima înmatriculareian 25: 54 noiian 25: 521 rulate, prima înmatricularefeb 25: 41 noifeb 25: 601 rulate, prima înmatricularemar 25: 59 noimar 25: 677 rulate, prima înmatriculareapr 25: 55 noiapr 25: 617 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 644 rulate, prima înmatriculareiun 25: 64 noiiun 25: 611 rulate, prima înmatriculareiul 25: 48 noiiul 25: 683 rulate, prima înmatriculareaug 25: 75 noiaug 25: 540 rulate, prima înmatricularesep 25: 27 noisep 25: 583 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 662 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 579 rulate, prima înmatricularedec 25: 46 noidec 25: 524 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 413 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 553 rulate, prima înmatriculareapr 26: 17 noiapr 26: 454 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 noimai 26: 443 rulate, prima înmatriculareiun 26: 29 noiiun 26: 461 rulate, prima înmatriculareiul 26: 9 noiiul 26: 468 rulate, prima înmatriculareaug 26: 15 noiaug 26: 420 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 411 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 483 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2486610
dec 2458564
ian 2554521
feb 2541601
mar 2559677
apr 2555617
mai 2590644
iun 2564611
iul 2548683
aug 2575540
sep 2527583
oct 2590662
nov 2543579
dec 2546524
ian 2627413
feb 266520
mar 2621553
apr 2617454
mai 2616443
iun 2629461
iul 269468
aug 2615420
sep 263411
oct 267483

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 76 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 53 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 44 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 37 noi2025: 22 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200101
200202
200304
2004013
2005028
2006021
2007035
2008046
2009045
2010041
2011076
2012052
2013054
2014049
2015053
2016030
2017024
2018015
2019044
2020025
2021010
202201
202301
2024370
2025220

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)736100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8812,0%
Cluj527,1%
Prahova354,8%
Bihor344,6%
Satu Mare273,7%
Bacău253,4%
Dolj253,4%
Neamț223,0%
Timiș223,0%
Iași212,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș212,9%
Ilfov202,7%
Dâmbovița192,6%
Galați192,6%
Vrancea192,6%
Hunedoara182,4%
Sălaj182,4%
Arad172,3%
Bistrița-Năsăud172,3%
Brașov172,3%
Maramureș162,2%
Suceava162,2%
Sibiu152,0%
Buzău141,9%
Caraș-Severin131,8%
Alba121,6%
Argeș121,6%
Gorj111,5%
Botoșani101,4%
Constanța101,4%
Harghita101,4%
Brăila91,2%
Olt91,2%
Vaslui91,2%
Mehedinți60,8%
Călărași50,7%
Covasna50,7%
Giurgiu40,5%
Ialomița40,5%
Tulcea40,5%
Vâlcea40,5%
Teleorman20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67792,0%
Noi598,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46362,9%
Benzină24733,6%
Hibrid233,1%
GPL30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62785,2%
Companie10914,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44961,0%
Berlină cu hayon25034,0%
Berlină293,9%
Cabriolet81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20027,2%
75-109 kW44159,9%
110-149 kW8411,4%
150-219 kW111,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9713,2%
1000-1399 cmc101,4%
1400-1599 cmc52371,1%
1600-1999 cmc9613,0%
2000-2999 cmc101,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9774,0%
Export3426,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.