Noi 110 -7,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 233 -1,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 724 -5,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 143 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 nov 24: 40 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 41 noi dec 24: 228 rulate, prima înmatriculare ian 25: 27 noi ian 25: 155 rulate, prima înmatriculare feb 25: 22 noi feb 25: 222 rulate, prima înmatriculare mar 25: 33 noi mar 25: 227 rulate, prima înmatriculare apr 25: 32 noi apr 25: 284 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 223 rulate, prima înmatriculare iun 25: 30 noi iun 25: 231 rulate, prima înmatriculare iul 25: 37 noi iul 25: 230 rulate, prima înmatriculare aug 25: 47 noi aug 25: 225 rulate, prima înmatriculare sep 25: 45 noi sep 25: 222 rulate, prima înmatriculare oct 25: 28 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 8 noi nov 25: 247 rulate, prima înmatriculare dec 25: 309 noi dec 25: 212 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 170 rulate, prima înmatriculare feb 26: 20 noi feb 26: 214 rulate, prima înmatriculare mar 26: 37 noi mar 26: 238 rulate, prima înmatriculare apr 26: 15 noi apr 26: 183 rulate, prima înmatriculare mai 26: 8 noi mai 26: 185 rulate, prima înmatriculare iun 26: 18 noi iun 26: 189 rulate, prima înmatriculare iul 26: 11 noi iul 26: 195 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 190 rulate, prima înmatriculare sep 26: 18 noi sep 26: 178 rulate, prima înmatriculare oct 26: 14 noi oct 26: 207 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 40 222 dec 24 41 228 ian 25 27 155 feb 25 22 222 mar 25 33 227 apr 25 32 284 mai 25 26 223 iun 25 30 231 iul 25 37 230 aug 25 47 225 sep 25 45 222 oct 25 28 267 nov 25 8 247 dec 25 309 212 ian 26 21 170 feb 26 20 214 mar 26 37 238 apr 26 15 183 mai 26 8 185 iun 26 18 189 iul 26 11 195 aug 26 34 190 sep 26 18 178 oct 26 14 207
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 10 rulate, prima înmatriculare 2006: 23 rulate, prima înmatriculare 2007: 28 rulate, prima înmatriculare 2008: 19 rulate, prima înmatriculare 2009: 23 rulate, prima înmatriculare 2010: 15 rulate, prima înmatriculare 2011: 27 rulate, prima înmatriculare 2012: 11 rulate, prima înmatriculare 2013: 6 rulate, prima înmatriculare 2014: 8 rulate, prima înmatriculare 2015: 6 rulate, prima înmatriculare 2016: 7 rulate, prima înmatriculare 2017: 5 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 6 rulate, prima înmatriculare 2020: 4 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2023: 99 noi 2024: 6 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 3 2000 0 4 2001 0 2 2002 0 4 2003 0 7 2004 0 8 2005 0 10 2006 0 23 2007 0 28 2008 0 19 2009 0 23 2010 0 15 2011 0 27 2012 0 11 2013 0 6 2014 0 8 2015 0 6 2016 0 7 2017 0 5 2018 0 6 2019 0 6 2020 0 4 2021 1 1 2022 4 0 2023 99 0 2024 6 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 500 145 42,3% PUNTO 51 14,9% PANDA 23 6,7% TIPO 18 5,2% DOBLO 16 4,7% STILO 13 3,8% CROMA 12 3,5% BRAVO 11 3,2% FREEMONT 9 2,6% 500L 6 1,7%
Toate (24) Modele: valoare, vehicule, cotă ULYSSE 6 1,7% FIORINO 5 1,5% SCUDO 5 1,5% SEDICI 5 1,5% 500X 3 0,9% IDEA 3 0,9% DUCATO 2 0,6% QUBO 2 0,6% SEICENTO 2 0,6% TALENTO 2 0,6% COUPE 1 0,3% GRANDE PUNTO 1 0,3% MULTIPLA 1 0,3% PALIO WEEKEND 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mini (A) 170 49,6% Mici (B) 51 14,9% Monovolume (MPV) 46 13,4% Compacte (C) 42 12,2% SUV 17 5,0% Medii (D) 12 3,5% Neclasificate 3 0,9% Utilitare 2 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 113 32,9% Iași 17 5,0% Bacău 15 4,4% Suceava 14 4,1% Arad 13 3,8% Maramureș 12 3,5% Prahova 12 3,5% Timiș 12 3,5% Bihor 10 2,9% Brașov 9 2,6%
Toate (38) Județe: valoare, vehicule, cotă Neamț 9 2,6% Cluj 8 2,3% Alba 7 2,0% Dolj 6 1,7% Constanța 5 1,5% Dâmbovița 5 1,5% Ilfov 5 1,5% Sălaj 5 1,5% Vaslui 5 1,5% Vâlcea 5 1,5% Vrancea 5 1,5% Galați 4 1,2% Harghita 4 1,2% Hunedoara 4 1,2% Mehedinți 4 1,2% Sibiu 4 1,2% Argeș 3 0,9% Botoșani 3 0,9% Buzău 3 0,9% Covasna 3 0,9% Mureș 3 0,9% Olt 3 0,9% Satu Mare 3 0,9% Tulcea 3 0,9% Brăila 2 0,6% Caraș-Severin 2 0,6% Gorj 2 0,6% Ialomița 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 233 67,9% Noi 110 32,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 114 33,2% Motorină 110 32,1% Hibrid 105 30,6% GPL 9 2,6% Electric 5 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 226 65,9% Companie 117 34,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 171 49,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 161 46,9% Break 7 2,0% Berlină 3 0,9% Cupeu 1 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 244 71,1% 75-109 kW 78 22,7% 110-149 kW 15 4,4% 150-219 kW 1 0,3% Necompletat 5 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 110 32,1% 1000-1399 cmc 138 40,2% 1400-1599 cmc 26 7,6% 1600-1999 cmc 62 18,1% 2000-2999 cmc 2 0,6% Necompletat 5 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.