Înmatriculări CITROEN, ianuarie 2025

Noi58-9,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare265-15,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări553-8,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri40

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 10 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 55 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200001
200103
200202
200304
200404
200506
2006015
2007010
2008021
2009018
2010020
2011015
2012026
2013020
2014020
2015016
2016010
201706
201809
2019015
2020010
202104
202203
202335
2024551

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C45416,7%
C35115,8%
C4 PICASSO4915,2%
C5288,7%
C4 CACTUS206,2%
DS5175,3%
C5 AIRCROSS154,6%
BERLINGO123,7%
SPACETOURER103,1%
XSARA PICASSO92,8%
Toate (31)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C-CROSSER61,9%
JUMPY61,9%
C141,2%
C3 PICASSO41,2%
DS441,2%
E-C341,2%
C-ELYSEE30,9%
C230,9%
C830,9%
E-C430,9%
GRAND C4 PICASSO30,9%
XSARA30,9%
C3 AIRCROSS20,6%
C5 X20,6%
DS320,6%
C3 PLURIEL10,3%
C4 SPACETOURER10,3%
C610,3%
EVASION10,3%
JUMPER10,3%
Model necompletat10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)9830,3%
Compacte (C)6720,7%
Mici (B)5818,0%
Medii (D)4714,6%
SUV4313,3%
Mini (A)72,2%
Neclasificate10,3%
Mari și de lux (E)10,3%
Utilitare10,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6118,9%
Prahova165,0%
Bihor154,6%
Maramureș154,6%
Timiș144,3%
Cluj123,7%
Alba113,4%
Arad113,4%
Brașov113,4%
Suceava113,4%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara103,1%
Satu Mare92,8%
Bacău82,5%
Mureș82,5%
Botoșani72,2%
Constanța72,2%
Vâlcea72,2%
Argeș61,9%
Caraș-Severin61,9%
Dâmbovița61,9%
Dolj61,9%
Galați61,9%
Ilfov61,9%
Mehedinți61,9%
Vaslui61,9%
Iași51,5%
Buzău41,2%
Gorj41,2%
Sălaj41,2%
Sibiu41,2%
Harghita30,9%
Neamț30,9%
Bistrița-Năsăud20,6%
Brăila20,6%
Covasna20,6%
Giurgiu20,6%
Ialomița20,6%
Olt20,6%
Vrancea20,6%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26582,0%
Noi5818,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18356,7%
Benzină11836,5%
Hibrid154,6%
Electric72,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25679,3%
Companie6720,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon15347,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11736,2%
Break329,9%
Berlină206,2%
Cabriolet10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10031,0%
75-109 kW15548,0%
110-149 kW5717,6%
150-219 kW41,2%
Necompletat72,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc51,5%
1000-1399 cmc9328,8%
1400-1599 cmc13842,7%
1600-1999 cmc6720,7%
2000-2999 cmc134,0%
Necompletat72,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6611,9%
Argeș305,4%
Cluj295,2%
Maramureș295,2%
Prahova254,5%
Timiș244,3%
Vâlcea234,2%
Constanța213,8%
Dolj203,6%
Dâmbovița183,3%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov183,3%
Bihor142,5%
Galați142,5%
Suceava142,5%
Alba132,4%
Arad132,4%
Iași132,4%
Mureș132,4%
Brașov122,2%
Bacău112,0%
Bistrița-Năsăud112,0%
Neamț101,8%
Brăila91,6%
Hunedoara81,4%
Olt81,4%
Sălaj81,4%
Satu Mare81,4%
Buzău71,3%
Giurgiu71,3%
Gorj61,1%
Sibiu61,1%
Teleorman61,1%
Vrancea61,1%
Botoșani50,9%
Călărași50,9%
Mehedinți50,9%
Vaslui50,9%
Caraș-Severin40,7%
Harghita30,5%
Ialomița30,5%
Covasna20,4%
Tulcea10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3280,0%
Export820,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.