Noi 182 +46,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 352 -0,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 612 +7,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 264 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 nov 24: 26 noi nov 24: 362 rulate, prima înmatriculare dec 24: 115 noi dec 24: 333 rulate, prima înmatriculare ian 25: 58 noi ian 25: 265 rulate, prima înmatriculare feb 25: 162 noi feb 25: 359 rulate, prima înmatriculare mar 25: 88 noi mar 25: 384 rulate, prima înmatriculare apr 25: 92 noi apr 25: 396 rulate, prima înmatriculare mai 25: 150 noi mai 25: 389 rulate, prima înmatriculare iun 25: 114 noi iun 25: 416 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 428 rulate, prima înmatriculare aug 25: 126 noi aug 25: 347 rulate, prima înmatriculare sep 25: 56 noi sep 25: 385 rulate, prima înmatriculare oct 25: 55 noi oct 25: 426 rulate, prima înmatriculare nov 25: 95 noi nov 25: 402 rulate, prima înmatriculare dec 25: 180 noi dec 25: 362 rulate, prima înmatriculare ian 26: 17 noi ian 26: 299 rulate, prima înmatriculare feb 26: 40 noi feb 26: 357 rulate, prima înmatriculare mar 26: 29 noi mar 26: 371 rulate, prima înmatriculare apr 26: 124 noi apr 26: 341 rulate, prima înmatriculare mai 26: 124 noi mai 26: 306 rulate, prima înmatriculare iun 26: 409 noi iun 26: 334 rulate, prima înmatriculare iul 26: 81 noi iul 26: 327 rulate, prima înmatriculare aug 26: 50 noi aug 26: 303 rulate, prima înmatriculare sep 26: 23 noi sep 26: 318 rulate, prima înmatriculare oct 26: 60 noi oct 26: 344 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 26 362 dec 24 115 333 ian 25 58 265 feb 25 162 359 mar 25 88 384 apr 25 92 396 mai 25 150 389 iun 25 114 416 iul 25 114 428 aug 25 126 347 sep 25 56 385 oct 25 55 426 nov 25 95 402 dec 25 180 362 ian 26 17 299 feb 26 40 357 mar 26 29 371 apr 26 124 341 mai 26 124 306 iun 26 409 334 iul 26 81 327 aug 26 50 303 sep 26 23 318 oct 26 60 344
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 13 rulate, prima înmatriculare 2006: 16 rulate, prima înmatriculare 2007: 26 rulate, prima înmatriculare 2008: 26 rulate, prima înmatriculare 2009: 32 rulate, prima înmatriculare 2010: 33 rulate, prima înmatriculare 2011: 29 rulate, prima înmatriculare 2012: 38 rulate, prima înmatriculare 2013: 34 rulate, prima înmatriculare 2014: 21 rulate, prima înmatriculare 2015: 5 rulate, prima înmatriculare 2016: 12 rulate, prima înmatriculare 2017: 15 rulate, prima înmatriculare 2018: 9 rulate, prima înmatriculare 2019: 8 rulate, prima înmatriculare 2020: 6 rulate, prima înmatriculare 2021: 6 rulate, prima înmatriculare 2022: 30 noi 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 135 noi 2024: 17 noi 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2000 0 3 2001 0 2 2002 0 1 2003 0 5 2004 0 8 2005 0 13 2006 0 16 2007 0 26 2008 0 26 2009 0 32 2010 0 33 2011 0 29 2012 0 38 2013 0 34 2014 0 21 2015 0 5 2016 0 12 2017 0 15 2018 0 9 2019 0 8 2020 0 6 2021 0 6 2022 30 4 2023 135 0 2024 17 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă C3 115 21,5% C4 86 16,1% C5 55 10,3% C4 PICASSO 53 9,9% C3 AIRCROSS 31 5,8% C5 AIRCROSS 26 4,9% BERLINGO 23 4,3% DS5 17 3,2% C4 CACTUS 15 2,8% C-CROSSER 13 2,4%
Toate (33) Modele: valoare, vehicule, cotă XSARA PICASSO 13 2,4% C1 10 1,9% C3 PICASSO 9 1,7% C4 AIRCROSS 9 1,7% C8 9 1,7% C-ELYSEE 8 1,5% C2 5 0,9% C4 SPACETOURER 5 0,9% C5 X 5 0,9% DS4 5 0,9% DS3 3 0,6% JUMPY 3 0,6% 107 2 0,4% C6 2 0,4% E-C4 2 0,4% GRAND C4 PICASSO 2 0,4% JUMPER 2 0,4% C-15 1 0,2% C3PLURIEL 1 0,2% EVASION 1 0,2% PICASSO 1 0,2% XANTIA 1 0,2% XSARA 1 0,2%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 118 22,1% Monovolume (MPV) 118 22,1% Compacte (C) 102 19,1% SUV 94 17,6% Medii (D) 78 14,6% Mini (A) 15 2,8% Neclasificate 5 0,9% Mari și de lux (E) 2 0,4% Utilitare 2 0,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 123 23,0% Argeș 56 10,5% Cluj 28 5,2% Timiș 28 5,2% Maramureș 24 4,5% Prahova 19 3,6% Iași 16 3,0% Bacău 15 2,8% Brașov 14 2,6% Mureș 14 2,6%
Toate (40) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 12 2,2% Ilfov 12 2,2% Satu Mare 12 2,2% Bihor 11 2,1% Dolj 11 2,1% Sibiu 11 2,1% Suceava 11 2,1% Hunedoara 10 1,9% Sălaj 10 1,9% Mehedinți 9 1,7% Bistrița-Năsăud 8 1,5% Olt 8 1,5% Teleorman 7 1,3% Arad 6 1,1% Dâmbovița 6 1,1% Galați 6 1,1% Gorj 6 1,1% Neamț 6 1,1% Alba 5 0,9% Caraș-Severin 5 0,9% Ialomița 5 0,9% Harghita 3 0,6% Tulcea 3 0,6% Vaslui 3 0,6% Vâlcea 3 0,6% Vrancea 3 0,6% Buzău 2 0,4% Botoșani 1 0,2% Brăila 1 0,2% Giurgiu 1 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 352 65,9% Noi 182 34,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 263 49,3% Benzină 249 46,6% Hibrid 18 3,4% Electric 2 0,4% GPL 2 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 342 64,0% Companie 192 36,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 233 43,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 182 34,1% Break 65 12,2% Berlină 53 9,9% Cabriolet 1 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 187 35,0% 75-109 kW 275 51,5% 110-149 kW 66 12,4% 150-219 kW 4 0,7% Necompletat 2 0,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 2,4% 1000-1399 cmc 215 40,3% 1400-1599 cmc 191 35,8% 1600-1999 cmc 90 16,9% 2000-2999 cmc 23 4,3% Necompletat 2 0,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.