Noi 433 +1,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.362 +32,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.917 +15,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 261 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2000: 38 rulate, prima înmatriculare 2000: 17 rulate, prima înmatriculare 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2002: 24 rulate, prima înmatriculare 2003: 33 rulate, prima înmatriculare 2004: 62 rulate, prima înmatriculare 2005: 140 rulate, prima înmatriculare 2006: 183 rulate, prima înmatriculare 2007: 185 rulate, prima înmatriculare 2008: 176 rulate, prima înmatriculare 2009: 193 rulate, prima înmatriculare 2010: 192 rulate, prima înmatriculare 2011: 230 rulate, prima înmatriculare 2012: 243 rulate, prima înmatriculare 2013: 164 rulate, prima înmatriculare 2014: 170 rulate, prima înmatriculare 2015: 156 rulate, prima înmatriculare 2016: 105 rulate, prima înmatriculare 2017: 115 rulate, prima înmatriculare 2018: 186 rulate, prima înmatriculare 2019: 234 rulate, prima înmatriculare 2020: 182 rulate, prima înmatriculare 2021: 90 rulate, prima înmatriculare 2022: 2 noi 2022: 158 rulate, prima înmatriculare 2023: 410 noi 2023: 66 rulate, prima înmatriculare 2024: 21 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 38 2000 0 17 2001 0 19 2002 0 24 2003 0 33 2004 0 62 2005 0 140 2006 0 183 2007 0 185 2008 0 176 2009 0 193 2010 0 192 2011 0 230 2012 0 243 2013 0 164 2014 0 170 2015 0 156 2016 0 105 2017 0 115 2018 0 186 2019 0 234 2020 0 182 2021 0 90 2022 2 158 2023 410 66 2024 21 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 943 24,8% SERIA 5 711 18,7% X3 539 14,2% SERIA 1 292 7,7% X1 277 7,3% X5 246 6,5% X6 119 3,1% SERIA 7 118 3,1% X4 109 2,9% SERIA 4 101 2,7%
Toate (39) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 64 1,7% X7 41 1,1% Model necompletat 38 1,0% X2 28 0,7% SERIA 6 24 0,6% IX 21 0,6% SERIA 8 20 0,5% I4 16 0,4% M3 16 0,4% M4 12 0,3% XM 11 0,3% I3 10 0,3% IX1 6 0,2% M5 4 0,1% X REIHE 4 0,1% XDRIVE20D 4 0,1% Z4 4 0,1% I5 3 0,1% X DRIVE 23D 3 0,1% M8 2 0,1% I7 1 0,0% IX2 1 0,0% IX3 1 0,0% M2 1 0,0% M6 1 0,0% S DRIVE 40I 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0% Z3 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.399 36,9% Medii (D) 1.060 27,9% Mari și de lux (E) 877 23,1% Compacte (C) 356 9,4% Neclasificate 52 1,4% Sport 41 1,1% Mici (B) 10 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 831 21,9% Cluj 190 5,0% Dolj 177 4,7% Timiș 165 4,3% Argeș 137 3,6% Ilfov 119 3,1% Bihor 115 3,0% Mureș 97 2,6% Suceava 95 2,5% Prahova 88 2,3%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 86 2,3% Gorj 86 2,3% Maramureș 86 2,3% Arad 83 2,2% Iași 81 2,1% Brașov 79 2,1% Galați 78 2,1% Sibiu 77 2,0% Olt 75 2,0% Neamț 74 1,9% Bacău 72 1,9% Bistrița-Năsăud 71 1,9% Vâlcea 71 1,9% Mehedinți 67 1,8% Dâmbovița 63 1,7% Alba 60 1,6% Hunedoara 57 1,5% Satu Mare 54 1,4% Botoșani 51 1,3% Sălaj 51 1,3% Caraș-Severin 45 1,2% Buzău 44 1,2% Vrancea 42 1,1% Teleorman 37 1,0% Ialomița 33 0,9% Giurgiu 32 0,8% Vaslui 31 0,8% Brăila 29 0,8% Covasna 22 0,6% Harghita 19 0,5% Călărași 13 0,3% Tulcea 12 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.362 88,6% Noi 433 11,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.480 65,3% Hibrid 698 18,4% Benzină 560 14,8% Electric 57 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.780 73,3% Companie 1.014 26,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.837 48,4% Berlină 1.700 44,8% Berlină cu hayon 118 3,1% Cupeu 104 2,7% Cabriolet 34 0,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 5 0,1% 75-109 kW 671 17,7% 110-149 kW 2.004 52,8% 150-219 kW 655 17,3% 220 kW și peste 404 10,6% Necompletat 56 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 2 0,1% 1400-1599 cmc 166 4,4% 1600-1999 cmc 2.596 68,4% 2000-2999 cmc 910 24,0% 3000 cmc și peste 64 1,7% Necompletat 57 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.