Noi 226 -9,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.927 -10,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.968 +5,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 308 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2002: 34 rulate, prima înmatriculare 2002: 18 rulate, prima înmatriculare 2003: 29 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 79 rulate, prima înmatriculare 2006: 99 rulate, prima înmatriculare 2007: 111 rulate, prima înmatriculare 2008: 174 rulate, prima înmatriculare 2009: 185 rulate, prima înmatriculare 2010: 182 rulate, prima înmatriculare 2011: 236 rulate, prima înmatriculare 2012: 221 rulate, prima înmatriculare 2013: 202 rulate, prima înmatriculare 2014: 199 rulate, prima înmatriculare 2015: 206 rulate, prima înmatriculare 2016: 172 rulate, prima înmatriculare 2017: 138 rulate, prima înmatriculare 2018: 112 rulate, prima înmatriculare 2019: 103 rulate, prima înmatriculare 2020: 104 rulate, prima înmatriculare 2021: 112 rulate, prima înmatriculare 2022: 112 rulate, prima înmatriculare 2023: 25 rulate, prima înmatriculare 2024: 21 rulate, prima înmatriculare 2025: 182 noi 2025: 9 rulate, prima înmatriculare 2026: 44 noi 2026: 1 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 34 2002 0 18 2003 0 29 2004 0 43 2005 0 79 2006 0 99 2007 0 111 2008 0 174 2009 0 185 2010 0 182 2011 0 236 2012 0 221 2013 0 202 2014 0 199 2015 0 206 2016 0 172 2017 0 138 2018 0 112 2019 0 103 2020 0 104 2021 0 112 2022 0 112 2023 0 25 2024 0 21 2025 182 9 2026 44 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.055 33,5% A6 496 15,7% Q5 446 14,1% A3 359 11,4% A5 243 7,7% Q3 227 7,2% Q7 60 1,9% A7 39 1,2% Q8 39 1,2% Model necompletat 35 1,1%
Toate (35) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 27 0,9% A8 24 0,8% Q2 17 0,5% E-TRON 14 0,4% SQ5 12 0,4% TT 12 0,4% S3 8 0,3% Q4 7 0,2% RS6 6 0,2% RS Q8 3 0,1% S7 3 0,1% A2 2 0,1% RS Q3 2 0,1% RS3 2 0,1% RS5 2 0,1% S5 2 0,1% S6 2 0,1% S8 2 0,1% 80 1 0,0% CABRIO 1 0,0% KABRIOLET 1 0,0% Q6 1 0,0% RS7 1 0,0% S4 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.298 41,2% SUV 824 26,1% Mari și de lux (E) 559 17,7% Compacte (C) 360 11,4% Sport 46 1,5% Neclasificate 37 1,2% Mici (B) 29 0,9%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 287 9,1% Suceava 201 6,4% Cluj 161 5,1% Bihor 158 5,0% Mureș 138 4,4% Timiș 113 3,6% Iași 104 3,3% Sibiu 103 3,3% Botoșani 101 3,2% Maramureș 100 3,2%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 97 3,1% Bistrița-Năsăud 96 3,0% Arad 95 3,0% Alba 88 2,8% Vâlcea 85 2,7% Brașov 78 2,5% Dolj 76 2,4% Prahova 76 2,4% Ilfov 68 2,2% Neamț 67 2,1% Constanța 61 1,9% Hunedoara 61 1,9% Satu Mare 57 1,8% Argeș 56 1,8% Mehedinți 56 1,8% Galați 52 1,6% Gorj 52 1,6% Sălaj 51 1,6% Dâmbovița 47 1,5% Vaslui 46 1,5% Vrancea 40 1,3% Caraș-Severin 39 1,2% Harghita 39 1,2% Olt 37 1,2% Covasna 29 0,9% Ialomița 28 0,9% Buzău 25 0,8% Brăila 21 0,7% Teleorman 21 0,7% Călărași 19 0,6% Giurgiu 17 0,5% Tulcea 7 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.927 92,8% Noi 226 7,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.185 69,3% Hibrid 523 16,6% Benzină 421 13,4% Electric 24 0,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.683 85,1% Companie 470 14,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.851 58,7% Berlină cu hayon 623 19,8% Berlină 622 19,7% Cupeu 29 0,9% Cabriolet 24 0,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 4 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 33 1,0% 75-109 kW 957 30,4% 110-149 kW 1.378 43,7% 150-219 kW 637 20,2% 220 kW și peste 125 4,0% Necompletat 23 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 6 0,2% 1000-1399 cmc 106 3,4% 1400-1599 cmc 171 5,4% 1600-1999 cmc 2.396 76,0% 2000-2999 cmc 429 13,6% 3000 cmc și peste 22 0,7% Necompletat 23 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.