Înmatriculări AUDI Q3, februarie 2026

Noi72+44,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare155+7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri38

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 28 noinov 24: 124 rulate, prima înmatricularedec 24: 41 noidec 24: 136 rulate, prima înmatriculareian 25: 37 noiian 25: 119 rulate, prima înmatricularefeb 25: 50 noifeb 25: 144 rulate, prima înmatricularemar 25: 41 noimar 25: 137 rulate, prima înmatriculareapr 25: 31 noiapr 25: 136 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 130 rulate, prima înmatriculareiun 25: 50 noiiun 25: 153 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 156 rulate, prima înmatriculareaug 25: 36 noiaug 25: 127 rulate, prima înmatricularesep 25: 44 noisep 25: 132 rulate, prima înmatriculareoct 25: 70 noioct 25: 165 rulate, prima înmatricularenov 25: 74 noinov 25: 135 rulate, prima înmatricularedec 25: 48 noidec 25: 147 rulate, prima înmatriculareian 26: 40 noiian 26: 128 rulate, prima înmatricularefeb 26: 72 noifeb 26: 155 rulate, prima înmatricularemar 26: 70 noimar 26: 145 rulate, prima înmatriculareapr 26: 69 noiapr 26: 141 rulate, prima înmatricularemai 26: 54 noimai 26: 109 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 123 rulate, prima înmatriculareiul 26: 55 noiiul 26: 136 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 112 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 127 rulate, prima înmatriculareoct 26: 48 noioct 26: 129 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2428124
dec 2441136
ian 2537119
feb 2550144
mar 2541137
apr 2531136
mai 2538130
iun 2550153
iul 2547156
aug 2536127
sep 2544132
oct 2570165
nov 2574135
dec 2548147
ian 2640128
feb 2672155
mar 2670145
apr 2669141
mai 2654109
iun 2637123
iul 2655136
aug 2626112
sep 2659127
oct 2648129

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040602011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 50 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 22 noi2011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201104
2012019
2013025
2014019
2015019
2016012
201707
201805
2019015
202002
202109
2022012
202304
202401
2025502
2026220

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV227100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3515,4%
Vâlcea2812,3%
Bihor219,3%
Bacău104,4%
Mureș104,4%
Iași94,0%
Suceava94,0%
Alba83,5%
Cluj83,5%
Bistrița-Năsăud73,1%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani73,1%
Galați62,6%
Gorj52,2%
Maramureș52,2%
Neamț52,2%
Sibiu52,2%
Brașov41,8%
Constanța41,8%
Ilfov41,8%
Prahova41,8%
Sălaj41,8%
Dolj31,3%
Hunedoara31,3%
Satu Mare31,3%
Timiș31,3%
Călărași20,9%
Covasna20,9%
Harghita20,9%
Vrancea20,9%
Arad10,4%
Argeș10,4%
Brăila10,4%
Buzău10,4%
Dâmbovița10,4%
Giurgiu10,4%
Ialomița10,4%
Mehedinți10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15568,3%
Noi7231,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15066,1%
Benzină5323,3%
Hibrid2410,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14664,3%
Companie8135,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17878,4%
Berlină cu hayon4921,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW3716,3%
110-149 kW17476,7%
150-219 kW167,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc187,9%
1400-1599 cmc2812,3%
1600-1999 cmc18179,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export38100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.