Înmatriculări ALFA ROMEO, februarie 2024

Noi15+7,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare110+11,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări186-1,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2023: 11 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200000
200101
200202
200303
200403
200504
2006011
2007013
2008010
200909
2010010
201109
201204
201302
201403
201501
201604
201705
201808
201903
202000
202102
202240
2023111

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
1593628,8%
GIULIETTA1915,2%
STELVIO1612,8%
1471512,0%
TONALE108,0%
GIULIA97,2%
MITO75,6%
15654,0%
GT32,4%
BRERA21,6%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
15510,8%
GTV T,SPARK 16V10,8%
Model necompletat10,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)5040,0%
Compacte (C)3427,2%
SUV2620,8%
Mici (B)75,6%
Sport54,0%
Neclasificate32,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2520,0%
Arad75,6%
Galați64,8%
Brașov54,0%
Cluj54,0%
Iași54,0%
Maramureș54,0%
Argeș43,2%
Bacău43,2%
Dolj43,2%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara43,2%
Mureș43,2%
Neamț43,2%
Constanța32,4%
Covasna32,4%
Olt32,4%
Sălaj32,4%
Satu Mare32,4%
Buzău21,6%
Ialomița21,6%
Mehedinți21,6%
Prahova21,6%
Suceava21,6%
Teleorman21,6%
Timiș21,6%
Vaslui21,6%
Vrancea21,6%
Alba10,8%
Bistrița-Năsăud10,8%
Botoșani10,8%
Brăila10,8%
Caraș-Severin10,8%
Giurgiu10,8%
Gorj10,8%
Harghita10,8%
Ilfov10,8%
Sibiu10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11088,0%
Noi1512,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8064,0%
Benzină3528,0%
Hibrid108,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10281,6%
Companie2318,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3628,8%
Berlină3427,2%
Break3427,2%
Berlină cu hayon1512,0%
Cupeu64,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW43,2%
75-109 kW4334,4%
110-149 kW6048,0%
150-219 kW1814,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc129,6%
1400-1599 cmc1713,6%
1600-1999 cmc7761,6%
2000-2999 cmc1915,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București179,1%
Prahova115,9%
Bacău105,4%
Cluj94,8%
Dolj84,3%
Hunedoara73,8%
Iași73,8%
Arad63,2%
Bihor63,2%
Constanța63,2%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Galați63,2%
Mureș63,2%
Neamț63,2%
Vrancea63,2%
Dâmbovița52,7%
Alba42,2%
Brașov42,2%
Buzău42,2%
Covasna42,2%
Ilfov42,2%
Mehedinți42,2%
Sibiu42,2%
Timiș42,2%
Vâlcea42,2%
Argeș31,6%
Bistrița-Năsăud31,6%
Caraș-Severin31,6%
Gorj31,6%
Olt31,6%
Satu Mare31,6%
Suceava31,6%
Călărași21,1%
Tulcea21,1%
Vaslui21,1%
Botoșani10,5%
Brăila10,5%
Giurgiu10,5%
Harghita10,5%
Ialomița10,5%
Maramureș10,5%
Sălaj10,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.