Înmatriculări VOLKSWAGEN, februarie 2026

Noi631-25,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare5.292-17,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări11.987-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri981

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2002: 64 rulate, prima înmatriculare2002: 27 rulate, prima înmatriculare2003: 73 rulate, prima înmatriculare2004: 118 rulate, prima înmatriculare2005: 163 rulate, prima înmatriculare2006: 259 rulate, prima înmatriculare2007: 317 rulate, prima înmatriculare2008: 425 rulate, prima înmatriculare2009: 466 rulate, prima înmatriculare2010: 448 rulate, prima înmatriculare2011: 494 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 460 rulate, prima înmatriculare2013: 340 rulate, prima înmatriculare2014: 299 rulate, prima înmatriculare2015: 291 rulate, prima înmatriculare2016: 221 rulate, prima înmatriculare2017: 178 rulate, prima înmatriculare2018: 130 rulate, prima înmatriculare2019: 121 rulate, prima înmatriculare2020: 116 rulate, prima înmatriculare2021: 112 rulate, prima înmatriculare2022: 108 rulate, prima înmatriculare2023: 28 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 22 rulate, prima înmatriculare2025: 525 noi2025: 12 rulate, prima înmatriculare2026: 103 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002064
2002027
2003073
20040118
20050163
20060259
20070317
20080425
20090466
20100448
20110494
20121460
20130340
20140299
20150291
20160221
20170178
20180130
20190121
20200116
20210112
20220108
2023028
2024222
202552512
20261030

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.51425,6%
PASSAT1.13219,1%
TIGUAN72712,3%
POLO4918,3%
TOURAN3596,1%
TOUAREG2233,8%
GOLF PLUS1823,1%
SHARAN1692,9%
CADDY1582,7%
CC1352,3%
Toate (39)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TAIGO1272,1%
TRANSPORTER1151,9%
T-ROC1091,8%
JETTA711,2%
MULTIVAN601,0%
ARTEON470,8%
CARAVELLE460,8%
GOLF SPORTSVAN310,5%
ID 4310,5%
T-CROSS270,5%
TAYRON260,4%
SCIROCCO210,4%
EOS190,3%
UP180,3%
ID 3140,2%
PHAETON100,2%
FOX90,2%
NEW BEETLE90,2%
BORA80,1%
Model necompletat80,1%
BEETLE60,1%
ID 760,1%
CRAFTER50,1%
GOLF GTE30,1%
ID 520,0%
LUPO20,0%
120010,0%
CALIFORNIA10,0%
TGUAN10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.61027,2%
Medii (D)1.32022,3%
SUV1.27221,5%
Monovolume (MPV)1.12118,9%
Mici (B)4918,3%
Sport550,9%
Mini (A)290,5%
Neclasificate100,2%
Mari și de lux (E)100,2%
Utilitare50,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5399,1%
Suceava3165,3%
Bihor2864,8%
Mureș2644,5%
Timiș2213,7%
Cluj2143,6%
Iași1933,3%
Neamț1853,1%
Arad1773,0%
Sibiu1722,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova1662,8%
Dâmbovița1622,7%
Bacău1552,6%
Dolj1552,6%
Brașov1532,6%
Botoșani1452,4%
Vâlcea1452,4%
Maramureș1422,4%
Argeș1382,3%
Constanța1362,3%
Ilfov1352,3%
Bistrița-Năsăud1322,2%
Galați1212,0%
Sălaj1192,0%
Satu Mare1192,0%
Alba1172,0%
Mehedinți1071,8%
Hunedoara981,7%
Gorj871,5%
Harghita861,5%
Vrancea851,4%
Covasna841,4%
Caraș-Severin811,4%
Olt771,3%
Vaslui771,3%
Buzău691,2%
Brăila581,0%
Ialomița510,9%
Giurgiu420,7%
Teleorman420,7%
Călărași390,7%
Tulcea330,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5.29289,3%
Noi63110,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4.03268,1%
Benzină1.61427,2%
Hibrid2143,6%
Electric591,0%
GNC/GNL40,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5.03485,0%
Companie88815,0%
Persoană străină10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4.01667,8%
Berlină cu hayon77413,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)60810,3%
Berlină4667,9%
Cabriolet380,6%
Cupeu210,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW86414,6%
75-109 kW3.12452,7%
110-149 kW1.57626,6%
150-219 kW2834,8%
220 kW și peste190,3%
Necompletat571,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2924,9%
1000-1399 cmc1.02517,3%
1400-1599 cmc1.12118,9%
1600-1999 cmc3.14853,1%
2000-2999 cmc2714,6%
3000 cmc și peste70,1%
Necompletat591,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7005,8%
Suceava5384,5%
Iași4804,0%
Bihor4713,9%
Constanța4423,7%
Cluj4373,6%
Mureș4243,5%
Timiș3943,3%
Argeș3643,0%
Buzău3603,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova3593,0%
Bacău3553,0%
Neamț3432,9%
Botoșani3162,6%
Ilfov3112,6%
Dâmbovița3032,5%
Brașov2982,5%
Galați2872,4%
Dolj2742,3%
Maramureș2722,3%
Vrancea2532,1%
Vâlcea2482,1%
Gorj2432,0%
Arad2392,0%
Sibiu2321,9%
Olt2221,9%
Alba2151,8%
Hunedoara2141,8%
Satu Mare2101,8%
Mehedinți2021,7%
Vaslui1951,6%
Sălaj1931,6%
Teleorman1921,6%
Bistrița-Năsăud1891,6%
Harghita1891,6%
Giurgiu1791,5%
Ialomița1711,4%
Caraș-Severin1501,3%
Călărași1491,2%
Brăila1321,1%
Covasna1281,1%
Tulcea1141,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare73975,3%
Export24124,6%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.