Înmatriculări TOYOTA, martie 2025

Noi942+22,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare767+49,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.546+25,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 899 noinov 24: 580 rulate, prima înmatricularedec 24: 840 noidec 24: 641 rulate, prima înmatriculareian 25: 948 noiian 25: 599 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.016 noifeb 25: 694 rulate, prima înmatricularemar 25: 942 noimar 25: 767 rulate, prima înmatriculareapr 25: 997 noiapr 25: 729 rulate, prima înmatricularemai 25: 977 noimai 25: 686 rulate, prima înmatriculareiun 25: 984 noiiun 25: 643 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.771 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.642 noiaug 25: 628 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.057 noisep 25: 711 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.343 noioct 25: 840 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.149 noinov 25: 730 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.724 noidec 25: 663 rulate, prima înmatriculareian 26: 764 noiian 26: 652 rulate, prima înmatricularefeb 26: 900 noifeb 26: 662 rulate, prima înmatricularemar 26: 933 noimar 26: 706 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.065 noiapr 26: 725 rulate, prima înmatricularemai 26: 1.147 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.252 noiiun 26: 617 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.250 noiiul 26: 613 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1.240 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.449 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.458 noioct 26: 548 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24899580
dec 24840641
ian 25948599
feb 251.016694
mar 25942767
apr 25997729
mai 25977686
iun 25984643
iul 251.771764
aug 251.642628
sep 251.057711
oct 251.343840
nov 251.149730
dec 251.724663
ian 26764652
feb 26900662
mar 26933706
apr 261.065725
mai 261.147603
iun 261.252617
iul 261.250613
aug 261.240511
sep 261.449515
oct 261.458548

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 2001: 24 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 100 rulate, prima înmatriculare2020: 93 rulate, prima înmatriculare2021: 84 rulate, prima înmatriculare2022: 37 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi2023: 22 rulate, prima înmatriculare2024: 832 noi2024: 20 rulate, prima înmatriculare2025: 92 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001024
200103
200207
200309
2004014
2005017
2006019
2007023
2008011
2009010
2010026
2011019
2012016
2013030
2014027
2015025
2016037
2017044
2018050
20190100
2020093
2021084
2022037
20231822
202483220
2025920

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RAV444426,0%
COROLLA39323,0%
C-HR19211,2%
YARIS CROSS1267,4%
YARIS1227,1%
AURIS945,5%
CAMRY643,7%
LAND CRUISER643,7%
PRIUS492,9%
AVENSIS412,4%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HIGHLANDER241,4%
PROACE201,2%
PRIUS PLUS140,8%
AYGO120,7%
VERSO110,6%
AYGO X90,5%
COROLLA VERSO40,2%
GR YARIS40,2%
SUPRA40,2%
URBAN CRUISER40,2%
BZ4X30,2%
CELICA30,2%
Model necompletat30,2%
CR-H10,1%
GR8610,1%
HIACE10,1%
PASEO10,1%
PROACE CITY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV86650,7%
Compacte (C)53631,4%
Mici (B)1227,1%
Medii (D)1056,1%
Monovolume (MPV)502,9%
Mini (A)120,7%
Sport120,7%
Neclasificate60,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București68039,8%
Cluj1036,0%
Ilfov905,3%
Iași885,1%
Brașov804,7%
Dolj502,9%
Bihor472,8%
Argeș362,1%
Constanța331,9%
Suceava331,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș311,8%
Prahova311,8%
Timiș301,8%
Buzău251,5%
Harghita241,4%
Neamț231,3%
Gorj221,3%
Sibiu221,3%
Vâlcea201,2%
Galați171,0%
Maramureș171,0%
Bacău160,9%
Botoșani160,9%
Olt160,9%
Hunedoara140,8%
Vrancea140,8%
Bistrița-Năsăud130,8%
Alba120,7%
Brăila120,7%
Satu Mare120,7%
Arad100,6%
Dâmbovița100,6%
Covasna90,5%
Vaslui90,5%
Caraș-Severin70,4%
Mehedinți70,4%
Giurgiu60,4%
Ialomița60,4%
Teleorman50,3%
Tulcea50,3%
Călărași40,2%
Sălaj40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi94255,1%
Rulate, prima înmatriculare76744,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1.36079,6%
Motorină21512,6%
Benzină1307,6%
Electric30,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91453,5%
Companie79546,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61536,0%
Berlină cu hayon49328,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)36721,5%
Berlină22413,1%
Cupeu90,5%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW84249,3%
75-109 kW1549,0%
110-149 kW65538,3%
150-219 kW543,2%
220 kW și peste10,1%
Necompletat30,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc271,6%
1000-1399 cmc442,6%
1400-1599 cmc26815,7%
1600-1999 cmc79946,8%
2000-2999 cmc56633,1%
3000 cmc și peste20,1%
Necompletat30,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București37624,3%
Ilfov966,2%
Brașov865,6%
Cluj865,6%
Iași805,2%
Constanța644,1%
Prahova463,0%
Bihor422,7%
Mureș412,7%
Suceava402,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș392,5%
Timiș382,5%
Bacău352,3%
Dolj332,1%
Maramureș332,1%
Neamț291,9%
Harghita281,8%
Sibiu281,8%
Covasna221,4%
Vrancea211,4%
Hunedoara201,3%
Botoșani191,2%
Brăila191,2%
Galați181,2%
Vaslui171,1%
Bistrița-Năsăud161,0%
Dâmbovița161,0%
Călărași151,0%
Satu Mare151,0%
Olt140,9%
Vâlcea140,9%
Giurgiu130,8%
Arad120,8%
Buzău120,8%
Alba100,6%
Caraș-Severin100,6%
Teleorman100,6%
Gorj90,6%
Ialomița80,5%
Tulcea80,5%
Mehedinți50,3%
Sălaj30,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6684,6%
Dezmembrare1012,8%
Înmatriculat pentru export22,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.