Înmatriculări TOYOTA COROLLA, februarie 2026

Noi395+36,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare119+19,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 228 noinov 24: 95 rulate, prima înmatricularedec 24: 177 noidec 24: 123 rulate, prima înmatriculareian 25: 225 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 290 noifeb 25: 100 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 132 rulate, prima înmatriculareapr 25: 338 noiapr 25: 113 rulate, prima înmatricularemai 25: 322 noimai 25: 110 rulate, prima înmatriculareiun 25: 330 noiiun 25: 90 rulate, prima înmatriculareiul 25: 727 noiiul 25: 128 rulate, prima înmatriculareaug 25: 583 noiaug 25: 85 rulate, prima înmatricularesep 25: 333 noisep 25: 111 rulate, prima înmatriculareoct 25: 421 noioct 25: 154 rulate, prima înmatricularenov 25: 378 noinov 25: 126 rulate, prima înmatricularedec 25: 510 noidec 25: 122 rulate, prima înmatriculareian 26: 254 noiian 26: 137 rulate, prima înmatricularefeb 26: 395 noifeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 367 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 468 noiapr 26: 163 rulate, prima înmatricularemai 26: 451 noimai 26: 120 rulate, prima înmatriculareiun 26: 507 noiiun 26: 137 rulate, prima înmatriculareiul 26: 546 noiiul 26: 129 rulate, prima înmatriculareaug 26: 493 noiaug 26: 113 rulate, prima înmatricularesep 26: 559 noisep 26: 116 rulate, prima înmatriculareoct 26: 540 noioct 26: 132 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422895
dec 24177123
ian 2522579
feb 25290100
mar 25261132
apr 25338113
mai 25322110
iun 2533090
iul 25727128
aug 2558385
sep 25333111
oct 25421154
nov 25378126
dec 25510122
ian 26254137
feb 26395119
mar 26367147
apr 26468163
mai 26451120
iun 26507137
iul 26546129
aug 26493113
sep 26559116
oct 26540132

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004002003: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 37 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 324 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 70 noi200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200500
200601
200700
200800
200900
201000
201100
201200
201300
201400
201500
201600
201700
201800
2019015
2020032
2021037
2022017
2023014
202411
20253241
2026700

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)514100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București25750,0%
Ilfov499,5%
Brașov295,6%
Timiș203,9%
Cluj142,7%
Iași142,7%
Suceava122,3%
Argeș112,1%
Bacău101,9%
Dâmbovița61,2%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj61,2%
Mureș61,2%
Neamț61,2%
Prahova61,2%
Brăila51,0%
Călărași51,0%
Constanța51,0%
Harghita40,8%
Hunedoara40,8%
Sălaj40,8%
Sibiu40,8%
Teleorman40,8%
Alba30,6%
Bihor30,6%
Maramureș30,6%
Vaslui30,6%
Arad20,4%
Buzău20,4%
Galați20,4%
Mehedinți20,4%
Olt20,4%
Satu Mare20,4%
Tulcea20,4%
Vâlcea20,4%
Bistrița-Năsăud10,2%
Botoșani10,2%
Caraș-Severin10,2%
Gorj10,2%
Vrancea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi39576,8%
Rulate, prima înmatriculare11923,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid51099,2%
Benzină30,6%
Motorină10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie33966,0%
Persoană fizică17534,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină28254,9%
Break11722,8%
Berlină cu hayon11522,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW45989,3%
75-109 kW356,8%
110-149 kW203,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc10,2%
1400-1599 cmc20,4%
1600-1999 cmc51199,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export5100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.