Înmatriculări SKODA SUPERB, martie 2025

Noi67+179,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare276+35,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 87 noinov 24: 220 rulate, prima înmatricularedec 24: 101 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 80 noiian 25: 198 rulate, prima înmatricularefeb 25: 64 noifeb 25: 260 rulate, prima înmatricularemar 25: 67 noimar 25: 276 rulate, prima înmatriculareapr 25: 43 noiapr 25: 253 rulate, prima înmatricularemai 25: 80 noimai 25: 237 rulate, prima înmatriculareiun 25: 70 noiiun 25: 242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 92 noiiul 25: 227 rulate, prima înmatriculareaug 25: 46 noiaug 25: 198 rulate, prima înmatricularesep 25: 32 noisep 25: 211 rulate, prima înmatriculareoct 25: 97 noioct 25: 238 rulate, prima înmatricularenov 25: 80 noinov 25: 211 rulate, prima înmatricularedec 25: 158 noidec 25: 241 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 189 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 noifeb 26: 198 rulate, prima înmatricularemar 26: 73 noimar 26: 243 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 201 rulate, prima înmatricularemai 26: 112 noimai 26: 176 rulate, prima înmatriculareiun 26: 108 noiiun 26: 176 rulate, prima înmatriculareiul 26: 94 noiiul 26: 183 rulate, prima înmatriculareaug 26: 74 noiaug 26: 140 rulate, prima înmatricularesep 26: 95 noisep 26: 155 rulate, prima înmatriculareoct 26: 78 noioct 26: 187 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2487220
dec 24101207
ian 2580198
feb 2564260
mar 2567276
apr 2543253
mai 2580237
iun 2570242
iul 2592227
aug 2546198
sep 2532211
oct 2597238
nov 2580211
dec 25158241
ian 2672189
feb 2669198
mar 2673243
apr 2671201
mai 26112176
iun 26108176
iul 2694183
aug 2674140
sep 2695155
oct 2678187

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 44 noi2025: 23 noi200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200301
200400
200501
200603
200709
200806
2009016
2010016
2011015
2012012
2013016
2014013
2015020
2016030
2017018
2018031
2019027
2020021
2021018
202201
202301
2024440
2025230

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)343100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7822,7%
Ilfov133,8%
Constanța123,5%
Argeș113,2%
Cluj113,2%
Vâlcea113,2%
Mureș102,9%
Prahova102,9%
Bihor92,6%
Brăila92,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov92,6%
Galați92,6%
Teleorman92,6%
Bacău82,3%
Ialomița82,3%
Neamț82,3%
Dolj72,0%
Gorj72,0%
Sibiu72,0%
Vrancea72,0%
Buzău61,7%
Maramureș61,7%
Olt61,7%
Satu Mare61,7%
Timiș61,7%
Dâmbovița51,5%
Harghita51,5%
Iași51,5%
Sălaj51,5%
Alba41,2%
Botoșani41,2%
Călărași41,2%
Covasna41,2%
Giurgiu41,2%
Hunedoara41,2%
Suceava41,2%
Arad30,9%
Vaslui30,9%
Caraș-Severin20,6%
Tulcea20,6%
Bistrița-Năsăud10,3%
Mehedinți10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27680,5%
Noi6719,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26677,6%
Hibrid4513,1%
Benzină329,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24270,6%
Companie10129,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină18353,4%
Break16046,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW7923,0%
110-149 kW25474,1%
150-219 kW102,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc164,7%
1400-1599 cmc6920,1%
1600-1999 cmc25674,6%
2000-2999 cmc20,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare571,4%
Export228,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.