Înmatriculări SKODA OCTAVIA, martie 2025

Noi360+6,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare974+22,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri57

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 277 noinov 24: 825 rulate, prima înmatricularedec 24: 487 noidec 24: 815 rulate, prima înmatriculareian 25: 444 noiian 25: 792 rulate, prima înmatricularefeb 25: 424 noifeb 25: 840 rulate, prima înmatricularemar 25: 360 noimar 25: 974 rulate, prima înmatriculareapr 25: 296 noiapr 25: 945 rulate, prima înmatricularemai 25: 387 noimai 25: 882 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 836 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 883 rulate, prima înmatriculareaug 25: 329 noiaug 25: 800 rulate, prima înmatricularesep 25: 317 noisep 25: 854 rulate, prima înmatriculareoct 25: 397 noioct 25: 871 rulate, prima înmatricularenov 25: 430 noinov 25: 814 rulate, prima înmatricularedec 25: 408 noidec 25: 756 rulate, prima înmatriculareian 26: 304 noiian 26: 636 rulate, prima înmatricularefeb 26: 365 noifeb 26: 761 rulate, prima înmatricularemar 26: 383 noimar 26: 827 rulate, prima înmatriculareapr 26: 298 noiapr 26: 682 rulate, prima înmatricularemai 26: 379 noimai 26: 636 rulate, prima înmatriculareiun 26: 446 noiiun 26: 666 rulate, prima înmatriculareiul 26: 322 noiiul 26: 694 rulate, prima înmatriculareaug 26: 258 noiaug 26: 654 rulate, prima înmatricularesep 26: 282 noisep 26: 675 rulate, prima înmatriculareoct 26: 291 noioct 26: 672 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24277825
dec 24487815
ian 25444792
feb 25424840
mar 25360974
apr 25296945
mai 25387882
iun 25400836
iul 25492883
aug 25329800
sep 25317854
oct 25397871
nov 25430814
dec 25408756
ian 26304636
feb 26365761
mar 26383827
apr 26298682
mai 26379636
iun 26446666
iul 26322694
aug 26258654
sep 26282675
oct 26291672

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 55 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 61 rulate, prima înmatriculare2020: 83 rulate, prima înmatriculare2021: 69 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 144 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 216 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200104
200200
200303
2004013
2005029
2006050
2007052
2008054
2009064
2010051
2011066
2012060
2013055
2014063
2015042
2016044
2017044
2018051
2019061
2020083
2021069
202207
202304
20241442
20252160

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.334100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București32824,6%
Brașov574,3%
Cluj493,7%
Ilfov493,7%
Prahova443,3%
Timiș433,2%
Bihor423,1%
Constanța423,1%
Dâmbovița413,1%
Argeș352,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Covasna322,4%
Galați312,3%
Vâlcea312,3%
Olt302,2%
Sibiu302,2%
Suceava302,2%
Mureș292,2%
Dolj251,9%
Arad241,8%
Maramureș241,8%
Iași231,7%
Buzău211,6%
Harghita201,5%
Alba191,4%
Bacău171,3%
Ialomița171,3%
Sălaj171,3%
Vaslui171,3%
Gorj161,2%
Hunedoara161,2%
Vrancea161,2%
Mehedinți151,1%
Caraș-Severin141,0%
Brăila131,0%
Teleorman131,0%
Bistrița-Năsăud120,9%
Satu Mare120,9%
Tulcea120,9%
Botoșani80,6%
Neamț80,6%
Călărași60,4%
Giurgiu60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare97473,0%
Noi36027,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină95671,7%
Benzină26419,8%
Hibrid1128,4%
GNC/GNL10,1%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98573,8%
Companie34726,0%
Misiune diplomatică20,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break76157,0%
Berlină56742,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)50,4%
Berlină cu hayon10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW171,3%
75-109 kW75856,8%
110-149 kW55041,2%
150-219 kW90,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc241,8%
1000-1399 cmc1037,7%
1400-1599 cmc43632,7%
1600-1999 cmc77157,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3866,7%
Export1933,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.