Înmatriculări SEAT, februarie 2026

Noi28+55,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare591-17,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.058-3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 22 noinov 24: 652 rulate, prima înmatricularedec 24: 27 noidec 24: 669 rulate, prima înmatriculareian 25: 20 noiian 25: 547 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 716 rulate, prima înmatricularemar 25: 29 noimar 25: 728 rulate, prima înmatriculareapr 25: 70 noiapr 25: 725 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 677 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 651 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 644 rulate, prima înmatricularesep 25: 15 noisep 25: 602 rulate, prima înmatriculareoct 25: 27 noioct 25: 806 rulate, prima înmatricularenov 25: 35 noinov 25: 673 rulate, prima înmatricularedec 25: 81 noidec 25: 569 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 562 rulate, prima înmatricularefeb 26: 28 noifeb 26: 591 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 625 rulate, prima înmatriculareapr 26: 30 noiapr 26: 530 rulate, prima înmatricularemai 26: 36 noimai 26: 546 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 549 rulate, prima înmatriculareiul 26: 65 noiiul 26: 526 rulate, prima înmatriculareaug 26: 36 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 24 noisep 26: 541 rulate, prima înmatriculareoct 26: 25 noioct 26: 588 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422652
dec 2427669
ian 2520547
feb 2518716
mar 2529728
apr 2570725
mai 2532677
iun 2529651
iul 2529764
aug 2527644
sep 2515602
oct 2527806
nov 2535673
dec 2581569
ian 2614562
feb 2628591
mar 2628625
apr 2630530
mai 2636546
iun 2662549
iul 2665526
aug 2636482
sep 2624541
oct 2625588

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 27 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200203
200306
2004013
2005019
2006012
2007022
2008026
2009039
2010063
2011083
2012068
2013041
2014045
2015024
2016028
2017022
2018020
2019023
2020014
202108
202207
202301
202401
2025271
202610

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LEON20633,3%
IBIZA18229,4%
ALHAMBRA7211,6%
ALTEA609,7%
ATECA396,3%
EXEO264,2%
TOLEDO152,4%
ARONA91,5%
TARRACO81,3%
CORDOBA10,2%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TARRAC010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)22135,7%
Mici (B)18329,6%
Monovolume (MPV)13221,3%
SUV569,0%
Medii (D)264,2%
Neclasificate10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București416,6%
Mureș325,2%
Timiș294,7%
Maramureș264,2%
Prahova243,9%
Iași233,7%
Neamț233,7%
Bihor213,4%
Suceava213,4%
Dâmbovița203,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov203,2%
Arad193,1%
Sibiu193,1%
Brașov172,7%
Cluj172,7%
Bacău162,6%
Botoșani162,6%
Dolj152,4%
Galați142,3%
Argeș132,1%
Covasna132,1%
Bistrița-Năsăud121,9%
Harghita121,9%
Hunedoara111,8%
Satu Mare111,8%
Caraș-Severin101,6%
Vâlcea101,6%
Vrancea101,6%
Alba91,5%
Brăila91,5%
Gorj91,5%
Teleorman91,5%
Călărași81,3%
Constanța81,3%
Mehedinți81,3%
Sălaj81,3%
Vaslui81,3%
Giurgiu71,1%
Olt71,1%
Ialomița61,0%
Buzău40,6%
Tulcea40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59195,5%
Noi284,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35557,4%
Benzină24940,2%
Hibrid121,9%
GNC/GNL20,3%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56290,8%
Companie579,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27744,7%
Break26943,5%
Berlină cu hayon569,0%
Berlină172,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17428,1%
75-109 kW32652,7%
110-149 kW11418,4%
150-219 kW30,5%
220 kW și peste20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc294,7%
1000-1399 cmc22235,9%
1400-1599 cmc14122,8%
1600-1999 cmc22736,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București858,0%
Constanța646,0%
Cluj585,5%
Bacău444,2%
Iași434,1%
Timiș413,9%
Maramureș363,4%
Neamț363,4%
Prahova363,4%
Ilfov353,3%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău343,2%
Brașov302,8%
Dâmbovița292,7%
Suceava282,6%
Argeș272,6%
Botoșani272,6%
Dolj262,5%
Bihor252,4%
Mureș252,4%
Alba232,2%
Galați232,2%
Mehedinți191,8%
Giurgiu181,7%
Gorj181,7%
Harghita181,7%
Olt171,6%
Teleorman171,6%
Hunedoara161,5%
Ialomița161,5%
Călărași151,4%
Arad141,3%
Covasna141,3%
Vâlcea141,3%
Sibiu131,2%
Vaslui131,2%
Satu Mare121,1%
Vrancea121,1%
Caraș-Severin111,0%
Tulcea80,8%
Sălaj70,7%
Bistrița-Năsăud60,6%
Brăila50,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9487,9%
Export1312,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.