Înmatriculări SEAT IBIZA, noiembrie 2023

Noi2-81,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare235+13,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 1 noinov 24: 179 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 188 rulate, prima înmatriculareian 25: 145 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 214 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 203 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 217 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 176 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 225 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 173 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 256 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 205 rulate, prima înmatricularedec 25: 54 noidec 25: 166 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 170 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 167 rulate, prima înmatriculareapr 26: 128 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 142 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 172 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 154 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 128 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 159 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 165 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241179
dec 241188
ian 250145
feb 251214
mar 251203
apr 252217
mai 252180
iun 251176
iul 252225
aug 251154
sep 251173
oct 252256
nov 253205
dec 2554166
ian 262156
feb 2612170
mar 262167
apr 260128
mai 262142
iun 263172
iul 262154
aug 261128
sep 261159
oct 262165

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200000
200101
200201
200306
200406
200509
200607
2007012
2008014
2009027
2010023
2011064
2012026
2013015
2014013
201503
201602
201701
201801
201902
202000
202100
202200
202320

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)237100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova198,0%
Suceava166,8%
Caraș-Severin125,1%
Iași125,1%
Timiș125,1%
București104,2%
Cluj104,2%
Dolj93,8%
Argeș83,4%
Gorj83,4%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț83,4%
Bacău73,0%
Bistrița-Năsăud73,0%
Arad62,5%
Brașov62,5%
Constanța62,5%
Harghita62,5%
Hunedoara62,5%
Sibiu62,5%
Brăila52,1%
Dâmbovița52,1%
Maramureș52,1%
Botoșani41,7%
Covasna41,7%
Vrancea41,7%
Alba31,3%
Bihor31,3%
Buzău31,3%
Galați31,3%
Ilfov31,3%
Mehedinți31,3%
Teleorman31,3%
Vaslui31,3%
Olt20,8%
Sălaj20,8%
Satu Mare20,8%
Vâlcea20,8%
Călărași10,4%
Giurgiu10,4%
Ialomița10,4%
Mureș10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare23599,2%
Noi20,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12452,3%
Benzină11347,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22896,2%
Companie93,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9540,1%
Break7832,9%
Berlină cu hayon6427,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21088,6%
75-109 kW2611,0%
110-149 kW10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc62,5%
1000-1399 cmc18075,9%
1400-1599 cmc3715,6%
1600-1999 cmc145,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4785,5%
Export814,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.