Înmatriculări RENAULT MEGANE, februarie 2026

Noi53-62,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare673-9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri110

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 184 noinov 24: 669 rulate, prima înmatricularedec 24: 462 noidec 24: 697 rulate, prima înmatriculareian 25: 168 noiian 25: 584 rulate, prima înmatricularefeb 25: 140 noifeb 25: 746 rulate, prima înmatricularemar 25: 73 noimar 25: 741 rulate, prima înmatriculareapr 25: 50 noiapr 25: 798 rulate, prima înmatricularemai 25: 37 noimai 25: 747 rulate, prima înmatriculareiun 25: 66 noiiun 25: 762 rulate, prima înmatriculareiul 25: 117 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 98 noiaug 25: 686 rulate, prima înmatricularesep 25: 139 noisep 25: 761 rulate, prima înmatriculareoct 25: 91 noioct 25: 928 rulate, prima înmatricularenov 25: 142 noinov 25: 741 rulate, prima înmatricularedec 25: 146 noidec 25: 660 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 528 rulate, prima înmatricularefeb 26: 53 noifeb 26: 673 rulate, prima înmatricularemar 26: 100 noimar 26: 649 rulate, prima înmatriculareapr 26: 46 noiapr 26: 640 rulate, prima înmatricularemai 26: 43 noimai 26: 571 rulate, prima înmatriculareiun 26: 49 noiiun 26: 613 rulate, prima înmatriculareiul 26: 51 noiiul 26: 637 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 606 rulate, prima înmatricularesep 26: 64 noisep 26: 642 rulate, prima înmatriculareoct 26: 40 noioct 26: 575 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24184669
dec 24462697
ian 25168584
feb 25140746
mar 2573741
apr 2550798
mai 2537747
iun 2566762
iul 25117866
aug 2598686
sep 25139761
oct 2591928
nov 25142741
dec 25146660
ian 2614528
feb 2653673
mar 26100649
apr 2646640
mai 2643571
iun 2649613
iul 2651637
aug 2628606
sep 2664642
oct 2640575

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 70 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 68 rulate, prima înmatriculare2017: 69 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 39 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 47 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200100
200200
200302
200403
2005012
200606
200708
200805
2009023
2010042
2011062
2012070
2013058
2014052
2015043
2016068
2017069
2018030
2019047
2020039
2021018
202209
202304
202461
2025470

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)726100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8611,8%
Argeș7510,3%
Prahova446,1%
Bihor253,4%
Brăila253,4%
Cluj253,4%
Iași243,3%
Dolj212,9%
Ilfov212,9%
Bacău202,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov202,8%
Timiș202,8%
Maramureș192,6%
Olt182,5%
Dâmbovița172,3%
Gorj162,2%
Galați152,1%
Hunedoara141,9%
Mureș141,9%
Sălaj141,9%
Teleorman131,8%
Vâlcea131,8%
Constanța121,7%
Covasna121,7%
Neamț121,7%
Vaslui121,7%
Vrancea121,7%
Giurgiu111,5%
Arad101,4%
Buzău101,4%
Alba91,2%
Botoșani81,1%
Satu Mare81,1%
Sibiu81,1%
Călărași71,0%
Caraș-Severin71,0%
Suceava71,0%
Mehedinți60,8%
Bistrița-Năsăud50,7%
Ialomița50,7%
Harghita30,4%
Tulcea30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67392,7%
Noi537,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53673,8%
Benzină16823,1%
Electric172,3%
Hibrid50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61885,1%
Companie10814,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46463,9%
Berlină cu hayon18725,8%
Berlină496,7%
Cabriolet172,3%
Cupeu91,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW659,0%
75-109 kW63086,8%
110-149 kW111,5%
150-219 kW20,3%
220 kW și peste10,1%
Necompletat172,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc13418,5%
1400-1599 cmc52271,9%
1600-1999 cmc537,3%
Necompletat172,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6054,5%
Export5045,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.