Înmatriculări OPEL, martie 2025

Noi50+51,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.407+14,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări4.650+2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri499

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 70 noinov 24: 1.264 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 noidec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 1.090 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemar 25: 50 noimar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 1.440 rulate, prima înmatricularemai 25: 106 noimai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculareiun 25: 108 noiiun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculareiul 25: 42 noiiul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculareaug 25: 106 noiaug 25: 1.254 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculareoct 25: 75 noioct 25: 1.454 rulate, prima înmatricularenov 25: 130 noinov 25: 1.303 rulate, prima înmatricularedec 25: 165 noidec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculareian 26: 31 noiian 26: 941 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 1.188 rulate, prima înmatricularemar 26: 113 noimar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculareapr 26: 185 noiapr 26: 1.136 rulate, prima înmatricularemai 26: 83 noimai 26: 979 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 965 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 974 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24701.264
dec 24231.380
ian 25161.090
feb 25301.351
mar 25501.407
apr 25381.440
mai 251061.435
iun 251081.318
iul 25421.451
aug 251061.254
sep 25781.384
oct 25751.454
nov 251301.303
dec 251651.099
ian 2631941
feb 26101.188
mar 261131.259
apr 261851.136
mai 2683979
iun 26381.075
iul 26191.124
aug 2610965
sep 2651.015
oct 267974

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 42 rulate, prima înmatriculare2005: 72 rulate, prima înmatriculare2006: 78 rulate, prima înmatriculare2007: 110 rulate, prima înmatriculare2008: 100 rulate, prima înmatriculare2009: 131 rulate, prima înmatriculare2010: 100 rulate, prima înmatriculare2011: 114 rulate, prima înmatriculare2012: 94 rulate, prima înmatriculare2013: 66 rulate, prima înmatriculare2014: 69 rulate, prima înmatriculare2015: 76 rulate, prima înmatriculare2016: 66 rulate, prima înmatriculare2017: 64 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 46 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 39 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200106
2002014
2003024
2004042
2005072
2006078
20070110
20080100
20090131
20100100
20110114
2012094
2013066
2014069
2015076
2016066
2017064
2018051
2019046
2020130
2021018
202205
2023019
2024101
2025390

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA54537,4%
CORSA26618,3%
ZAFIRA1258,6%
INSIGNIA1077,3%
MOKKA936,4%
MERIVA674,6%
VIVARO503,4%
ZAFIRA TOURER422,9%
ANTARA302,1%
GRANDLAND261,8%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VECTRA261,8%
CROSSLAND141,0%
COMBO130,9%
ADAM110,8%
Model necompletat100,7%
FRONTERA80,5%
AGILA70,5%
SIGNUM50,3%
TIGRA30,2%
AMPERA20,1%
KARL20,1%
MOVANO20,1%
CASCADA10,1%
OMEGA10,1%
ZAFIRA LIFE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)54737,5%
Monovolume (MPV)29820,5%
Mici (B)26918,5%
SUV17111,7%
Medii (D)1399,5%
Mini (A)201,4%
Neclasificate100,7%
Utilitare20,1%
Sport10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București996,8%
Argeș825,6%
Dolj825,6%
Timiș825,6%
Arad745,1%
Mureș714,9%
Bihor684,7%
Iași493,4%
Ilfov463,2%
Brașov443,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova443,0%
Bacău402,7%
Hunedoara352,4%
Sibiu352,4%
Maramureș342,3%
Harghita332,3%
Mehedinți322,2%
Gorj312,1%
Caraș-Severin302,1%
Dâmbovița302,1%
Neamț302,1%
Satu Mare302,1%
Olt292,0%
Alba281,9%
Suceava281,9%
Vâlcea261,8%
Vrancea241,6%
Cluj231,6%
Covasna221,5%
Galați211,4%
Brăila201,4%
Constanța201,4%
Bistrița-Năsăud191,3%
Vaslui181,2%
Botoșani120,8%
Buzău110,8%
Sălaj110,8%
Teleorman110,8%
Călărași90,6%
Giurgiu80,5%
Ialomița80,5%
Tulcea80,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.40796,6%
Noi503,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină84457,9%
Benzină53836,9%
Hibrid402,7%
Electric181,2%
GPL171,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.31590,3%
Companie1429,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)72349,6%
Break38626,5%
Berlină cu hayon30220,7%
Berlină191,3%
Cupeu141,0%
Cabriolet130,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW48133,0%
75-109 kW76552,5%
110-149 kW18012,4%
150-219 kW110,8%
Necompletat201,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc322,2%
1000-1399 cmc46531,9%
1400-1599 cmc33322,9%
1600-1999 cmc57639,5%
2000-2999 cmc332,3%
Necompletat181,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3988,6%
Dolj2465,3%
Prahova2204,7%
Argeș1683,6%
Ilfov1603,4%
Dâmbovița1573,4%
Constanța1543,3%
Olt1473,2%
Călărași1423,1%
Bacău1403,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș1372,9%
Bihor1362,9%
Teleorman1282,8%
Arad1262,7%
Iași1252,7%
Cluj1232,6%
Brașov1192,6%
Vrancea1122,4%
Buzău1082,3%
Timiș1072,3%
Brăila1022,2%
Galați982,1%
Giurgiu942,0%
Harghita942,0%
Hunedoara901,9%
Ialomița831,8%
Sibiu801,7%
Vâlcea761,6%
Covasna721,5%
Gorj681,5%
Neamț681,5%
Suceava651,4%
Vaslui651,4%
Botoșani621,3%
Caraș-Severin591,3%
Mehedinți591,3%
Alba511,1%
Maramureș471,0%
Satu Mare440,9%
Tulcea420,9%
Sălaj410,9%
Bistrița-Năsăud370,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35470,9%
Export14428,9%
Înmatriculat pentru export10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.