Noi 13 -13,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 284 +21,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 388 +17,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 13 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 10 noi nov 24: 226 rulate, prima înmatriculare dec 24: 21 noi dec 24: 226 rulate, prima înmatriculare ian 25: 16 noi ian 25: 226 rulate, prima înmatriculare feb 25: 12 noi feb 25: 283 rulate, prima înmatriculare mar 25: 13 noi mar 25: 284 rulate, prima înmatriculare apr 25: 21 noi apr 25: 261 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 251 rulate, prima înmatriculare iun 25: 49 noi iun 25: 245 rulate, prima înmatriculare iul 25: 45 noi iul 25: 258 rulate, prima înmatriculare aug 25: 60 noi aug 25: 197 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 244 rulate, prima înmatriculare oct 25: 50 noi oct 25: 244 rulate, prima înmatriculare nov 25: 36 noi nov 25: 239 rulate, prima înmatriculare dec 25: 69 noi dec 25: 225 rulate, prima înmatriculare ian 26: 10 noi ian 26: 192 rulate, prima înmatriculare feb 26: 19 noi feb 26: 249 rulate, prima înmatriculare mar 26: 21 noi mar 26: 262 rulate, prima înmatriculare apr 26: 15 noi apr 26: 221 rulate, prima înmatriculare mai 26: 18 noi mai 26: 173 rulate, prima înmatriculare iun 26: 31 noi iun 26: 179 rulate, prima înmatriculare iul 26: 21 noi iul 26: 191 rulate, prima înmatriculare aug 26: 27 noi aug 26: 168 rulate, prima înmatriculare sep 26: 20 noi sep 26: 172 rulate, prima înmatriculare oct 26: 20 noi oct 26: 176 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 10 226 dec 24 21 226 ian 25 16 226 feb 25 12 283 mar 25 13 284 apr 25 21 261 mai 25 26 251 iun 25 49 245 iul 25 45 258 aug 25 60 197 sep 25 68 244 oct 25 50 244 nov 25 36 239 dec 25 69 225 ian 26 10 192 feb 26 19 249 mar 26 21 262 apr 26 15 221 mai 26 18 173 iun 26 31 179 iul 26 21 191 aug 26 27 168 sep 26 20 172 oct 26 20 176
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 < 2000: 14 rulate, prima înmatriculare 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 9 rulate, prima înmatriculare 2004: 5 rulate, prima înmatriculare 2005: 7 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 23 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 4 rulate, prima înmatriculare 2010: 21 rulate, prima înmatriculare 2011: 44 rulate, prima înmatriculare 2012: 24 rulate, prima înmatriculare 2013: 14 rulate, prima înmatriculare 2014: 17 rulate, prima înmatriculare 2015: 18 rulate, prima înmatriculare 2016: 6 rulate, prima înmatriculare 2017: 5 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 12 rulate, prima înmatriculare 2020: 6 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 4 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 9 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 14 2000 0 8 2001 0 5 2002 0 3 2003 0 9 2004 0 5 2005 0 7 2006 0 8 2007 0 23 2008 0 13 2009 0 4 2010 0 21 2011 0 44 2012 0 24 2013 0 14 2014 0 17 2015 0 18 2016 0 6 2017 0 5 2018 0 6 2019 0 12 2020 0 6 2021 0 3 2022 0 7 2023 4 2 2024 9 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă ASX 107 36,0% OUTLANDER 81 27,3% COLT 24 8,1% PAJERO PININ 23 7,7% PAJERO 17 5,7% LANCER 16 5,4% ECLIPSE CROSS 14 4,7% SPACE STAR 8 2,7% GRANDIS 4 1,3% EVOLUTION 1 0,3%
Toate (12) Modele: valoare, vehicule, cotă Model necompletat 1 0,3% PAJERO SPORT 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 243 81,8% Mici (B) 24 8,1% Compacte (C) 16 5,4% Mini (A) 8 2,7% Monovolume (MPV) 4 1,3% Neclasificate 2 0,7%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 16 5,4% Cluj 16 5,4% Iași 15 5,1% Sălaj 14 4,7% Alba 13 4,4% Bistrița-Năsăud 13 4,4% Mureș 12 4,0% Suceava 12 4,0% Arad 11 3,7% Bacău 11 3,7%
Toate (40) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 11 3,7% Constanța 11 3,7% Harghita 11 3,7% Maramureș 11 3,7% Argeș 10 3,4% Brașov 10 3,4% Timiș 10 3,4% Galați 8 2,7% Prahova 8 2,7% Caraș-Severin 7 2,4% Sibiu 7 2,4% Dâmbovița 5 1,7% Ilfov 5 1,7% Neamț 5 1,7% Satu Mare 5 1,7% Botoșani 4 1,3% Covasna 4 1,3% Vâlcea 4 1,3% Dolj 3 1,0% Gorj 3 1,0% Hunedoara 3 1,0% Mehedinți 3 1,0% Teleorman 3 1,0% Vaslui 3 1,0% Buzău 2 0,7% Călărași 2 0,7% Olt 2 0,7% Vrancea 2 0,7% Brăila 1 0,3% Ialomița 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 284 95,6% Noi 13 4,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 170 57,2% Benzină 80 26,9% Hibrid 45 15,2% GPL 2 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 272 91,6% Companie 25 8,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 249 83,8% Berlină cu hayon 29 9,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 9 3,0% Berlină 8 2,7% Cabriolet 1 0,3% Cupeu 1 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 56 18,9% 75-109 kW 124 41,8% 110-149 kW 115 38,7% 150-219 kW 1 0,3% Necompletat 1 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 3 1,0% 1000-1399 cmc 22 7,4% 1400-1599 cmc 36 12,1% 1600-1999 cmc 151 50,8% 2000-2999 cmc 83 27,9% 3000 cmc și peste 2 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.