Noi 402 -14,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.511 +39,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.493 +11,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 242 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2001: 91 rulate, prima înmatriculare 2001: 15 rulate, prima înmatriculare 2002: 30 rulate, prima înmatriculare 2003: 33 rulate, prima înmatriculare 2004: 45 rulate, prima înmatriculare 2005: 63 rulate, prima înmatriculare 2006: 90 rulate, prima înmatriculare 2007: 91 rulate, prima înmatriculare 2008: 82 rulate, prima înmatriculare 2009: 70 rulate, prima înmatriculare 2010: 77 rulate, prima înmatriculare 2011: 83 rulate, prima înmatriculare 2012: 71 rulate, prima înmatriculare 2013: 84 rulate, prima înmatriculare 2014: 115 rulate, prima înmatriculare 2015: 124 rulate, prima înmatriculare 2016: 126 rulate, prima înmatriculare 2017: 136 rulate, prima înmatriculare 2018: 139 rulate, prima înmatriculare 2019: 198 rulate, prima înmatriculare 2020: 249 rulate, prima înmatriculare 2021: 191 rulate, prima înmatriculare 2022: 65 rulate, prima înmatriculare 2023: 17 noi 2023: 179 rulate, prima înmatriculare 2024: 248 noi 2024: 62 rulate, prima înmatriculare 2025: 137 noi 2025: 2 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 91 2001 0 15 2002 0 30 2003 0 33 2004 0 45 2005 0 63 2006 0 90 2007 0 91 2008 0 82 2009 0 70 2010 0 77 2011 0 83 2012 0 71 2013 0 84 2014 0 115 2015 0 124 2016 0 126 2017 0 136 2018 0 139 2019 0 198 2020 0 249 2021 0 191 2022 0 65 2023 17 179 2024 248 62 2025 137 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 458 15,7% CLASA C 452 15,5% GLC 358 12,3% CLASA A 241 8,3% GLE 234 8,0% CLA 182 6,2% CLASA B 116 4,0% VITO 110 3,8% CLASA S 85 2,9% ML 85 2,9%
Toate (46) Modele: valoare, vehicule, cotă GLA 84 2,9% CLASA V 77 2,6% SPRINTER 57 2,0% GLK 44 1,5% CLASA G 43 1,5% CLS 37 1,3% GLB 32 1,1% Model necompletat 27 0,9% GLS 23 0,8% VIANO 23 0,8% EQE 18 0,6% AMG GT 17 0,6% CLK 15 0,5% SL 12 0,4% SLK 12 0,4% EQA 9 0,3% CLE 8 0,3% CITAN 7 0,2% EQS 7 0,2% EQC 6 0,2% 190 5 0,2% EQB 5 0,2% CLASA R 4 0,1% EQV 4 0,1% GL 3 0,1% 200 2 0,1% CLC 2 0,1% 208 CDI 1 0,0% 220 SB 1 0,0% 230C 1 0,0% 300SD 1 0,0% 316 CDI 1 0,0% 316CDI 1 0,0% CL 1 0,0% VANEO 1 0,0% VITO115CDI 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 951 32,6% Compacte (C) 880 30,2% Mari și de lux (E) 588 20,2% Monovolume (MPV) 342 11,7% Sport 57 2,0% Utilitare 57 2,0% Neclasificate 36 1,2% Medii (D) 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 674 23,1% Cluj 138 4,7% Bihor 129 4,4% Ilfov 111 3,8% Timiș 111 3,8% Arad 98 3,4% Constanța 92 3,2% Suceava 91 3,1% Brașov 87 3,0% Mureș 87 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 80 2,7% Sibiu 74 2,5% Prahova 73 2,5% Argeș 72 2,5% Galați 72 2,5% Maramureș 72 2,5% Satu Mare 71 2,4% Iași 69 2,4% Bistrița-Năsăud 51 1,8% Bacău 49 1,7% Vâlcea 49 1,7% Caraș-Severin 47 1,6% Alba 40 1,4% Sălaj 40 1,4% Vrancea 39 1,3% Dâmbovița 37 1,3% Hunedoara 36 1,2% Neamț 36 1,2% Botoșani 33 1,1% Gorj 29 1,0% Olt 28 1,0% Buzău 27 0,9% Giurgiu 25 0,9% Teleorman 24 0,8% Harghita 23 0,8% Ialomița 22 0,8% Vaslui 18 0,6% Mehedinți 17 0,6% Brăila 11 0,4% Călărași 11 0,4% Covasna 10 0,3% Tulcea 10 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.511 86,2% Noi 402 13,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.671 57,4% Hibrid 796 27,3% Benzină 394 13,5% Electric 52 1,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.831 62,9% Companie 1.082 37,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.455 49,9% Berlină 995 34,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 196 6,7% Berlină cu hayon 133 4,6% Cupeu 92 3,2% Cabriolet 41 1,4% Berlină 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 61 2,1% 75-109 kW 652 22,4% 110-149 kW 1.180 40,5% 150-219 kW 647 22,2% 220 kW și peste 321 11,0% Necompletat 52 1,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 136 4,7% 1400-1599 cmc 245 8,4% 1600-1999 cmc 1.141 39,2% 2000-2999 cmc 1.236 42,4% 3000 cmc și peste 103 3,5% Necompletat 52 1,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.