Înmatriculări HYUNDAI TUCSON, noiembrie 2023

Noi378+44,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare120+10,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 349 noinov 24: 170 rulate, prima înmatricularedec 24: 356 noidec 24: 155 rulate, prima înmatriculareian 25: 316 noiian 25: 144 rulate, prima înmatricularefeb 25: 229 noifeb 25: 221 rulate, prima înmatricularemar 25: 255 noimar 25: 233 rulate, prima înmatriculareapr 25: 222 noiapr 25: 240 rulate, prima înmatricularemai 25: 287 noimai 25: 199 rulate, prima înmatriculareiun 25: 258 noiiun 25: 230 rulate, prima înmatriculareiul 25: 468 noiiul 25: 266 rulate, prima înmatriculareaug 25: 521 noiaug 25: 235 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 263 rulate, prima înmatriculareoct 25: 230 noioct 25: 265 rulate, prima înmatricularenov 25: 284 noinov 25: 258 rulate, prima înmatricularedec 25: 402 noidec 25: 222 rulate, prima înmatriculareian 26: 215 noiian 26: 213 rulate, prima înmatricularefeb 26: 199 noifeb 26: 285 rulate, prima înmatricularemar 26: 233 noimar 26: 264 rulate, prima înmatriculareapr 26: 217 noiapr 26: 251 rulate, prima înmatricularemai 26: 223 noimai 26: 262 rulate, prima înmatriculareiun 26: 377 noiiun 26: 277 rulate, prima înmatriculareiul 26: 175 noiiul 26: 305 rulate, prima înmatriculareaug 26: 179 noiaug 26: 243 rulate, prima înmatricularesep 26: 184 noisep 26: 263 rulate, prima înmatriculareoct 26: 268 noioct 26: 267 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24349170
dec 24356155
ian 25316144
feb 25229221
mar 25255233
apr 25222240
mai 25287199
iun 25258230
iul 25468266
aug 25521235
sep 25220263
oct 25230265
nov 25284258
dec 25402222
ian 26215213
feb 26199285
mar 26233264
apr 26217251
mai 26223262
iun 26377277
iul 26175305
aug 26179243
sep 26184263
oct 26268267

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004002004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 377 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200404
2005010
200604
2007013
200803
200902
201002
201102
201202
201301
201401
201508
2016027
2017018
201802
201907
202004
202107
202212
20233771

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV498100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București12925,9%
Constanța285,6%
Sibiu204,0%
Iași193,8%
Timiș193,8%
Cluj173,4%
Prahova173,4%
Brașov142,8%
Ilfov142,8%
Mureș142,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău132,6%
Hunedoara132,6%
Bihor122,4%
Buzău112,2%
Harghita112,2%
Maramureș112,2%
Vrancea112,2%
Dâmbovița102,0%
Galați102,0%
Gorj102,0%
Vâlcea102,0%
Dolj91,8%
Tulcea71,4%
Alba61,2%
Botoșani61,2%
Brăila61,2%
Suceava61,2%
Argeș51,0%
Bistrița-Năsăud51,0%
Giurgiu51,0%
Satu Mare51,0%
Arad30,6%
Caraș-Severin30,6%
Ialomița30,6%
Olt30,6%
Sălaj30,6%
Călărași20,4%
Covasna20,4%
Neamț20,4%
Teleorman20,4%
Mehedinți10,2%
Vaslui10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi37875,9%
Rulate, prima înmatriculare12024,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină24549,2%
Hibrid16633,3%
Motorină8717,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40681,5%
Companie9218,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)49799,8%
Break10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW8717,5%
110-149 kW41182,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc40581,3%
1600-1999 cmc9318,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.