Înmatriculări FORD FOCUS, noiembrie 2023

Noi61-39,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare631-0,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri516

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 86 noinov 24: 610 rulate, prima înmatricularedec 24: 58 noidec 24: 564 rulate, prima înmatriculareian 25: 54 noiian 25: 521 rulate, prima înmatricularefeb 25: 41 noifeb 25: 601 rulate, prima înmatricularemar 25: 59 noimar 25: 677 rulate, prima înmatriculareapr 25: 55 noiapr 25: 617 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 644 rulate, prima înmatriculareiun 25: 64 noiiun 25: 611 rulate, prima înmatriculareiul 25: 48 noiiul 25: 683 rulate, prima înmatriculareaug 25: 75 noiaug 25: 540 rulate, prima înmatricularesep 25: 27 noisep 25: 583 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 662 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 579 rulate, prima înmatricularedec 25: 46 noidec 25: 524 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 413 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 553 rulate, prima înmatriculareapr 26: 17 noiapr 26: 454 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 noimai 26: 443 rulate, prima înmatriculareiun 26: 29 noiiun 26: 461 rulate, prima înmatriculareiul 26: 9 noiiul 26: 468 rulate, prima înmatriculareaug 26: 15 noiaug 26: 420 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 411 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 483 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2486610
dec 2458564
ian 2554521
feb 2541601
mar 2559677
apr 2555617
mai 2590644
iun 2564611
iul 2548683
aug 2575540
sep 2527583
oct 2590662
nov 2543579
dec 2546524
ian 2627413
feb 266520
mar 2621553
apr 2617454
mai 2616443
iun 2629461
iul 269468
aug 2615420
sep 263411
oct 267483

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040601999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 40 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 54 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200003
200103
2002016
200308
2004015
2005040
2006035
2007036
2008053
2009034
2010051
2011058
2012057
2013044
2014038
2015032
2016018
2017029
2018017
2019029
202008
202100
202275
2023540

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)692100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București639,1%
Bihor385,5%
Cluj385,5%
Prahova385,5%
Timiș355,1%
Iași304,3%
Ilfov263,8%
Maramureș263,8%
Satu Mare202,9%
Argeș192,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov182,6%
Hunedoara182,6%
Galați172,5%
Suceava172,5%
Arad162,3%
Mureș162,3%
Botoșani152,2%
Gorj152,2%
Harghita152,2%
Neamț152,2%
Buzău142,0%
Constanța142,0%
Sibiu131,9%
Vâlcea131,9%
Bacău121,7%
Alba111,6%
Bistrița-Năsăud111,6%
Vaslui111,6%
Vrancea111,6%
Brăila101,4%
Caraș-Severin101,4%
Dolj91,3%
Ialomița81,2%
Olt81,2%
Sălaj81,2%
Teleorman60,9%
Tulcea60,9%
Dâmbovița50,7%
Giurgiu50,7%
Mehedinți50,7%
Covasna40,6%
Călărași30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63191,2%
Noi618,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43963,4%
Benzină22031,8%
Hibrid314,5%
Electric10,1%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58684,7%
Companie10615,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39857,5%
Berlină cu hayon26538,3%
Berlină243,5%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20629,8%
75-109 kW43162,3%
110-149 kW527,5%
150-219 kW20,3%
Necompletat10,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10114,6%
1000-1399 cmc131,9%
1400-1599 cmc47668,8%
1600-1999 cmc9914,3%
2000-2999 cmc20,3%
Necompletat10,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare47892,6%
Export387,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.