Înmatriculări DACIA, martie 2025

Noi2.359-2,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.916+29,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări6.663+11,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri945

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 111 rulate, prima înmatriculare2010: 123 rulate, prima înmatriculare2011: 216 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 207 rulate, prima înmatriculare2013: 183 rulate, prima înmatriculare2014: 205 rulate, prima înmatriculare2015: 178 rulate, prima înmatriculare2016: 122 rulate, prima înmatriculare2017: 110 rulate, prima înmatriculare2018: 112 rulate, prima înmatriculare2019: 115 rulate, prima înmatriculare2020: 50 rulate, prima înmatriculare2021: 42 rulate, prima înmatriculare2022: 27 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 1.276 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 1.081 noi200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200503
200609
2007024
2008054
20090111
20100123
20110216
20121207
20130183
20140205
20150178
20160122
20170110
20180112
20190115
2020050
2021042
2022027
2023118
20241.2767
20251.0810

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DUSTER1.89144,2%
LOGAN1.32330,9%
SANDERO64215,0%
JOGGER1724,0%
LODGY1262,9%
DOKKER671,6%
SPRING471,1%
BIGSTER50,1%
LOGY10,0%
Model necompletat10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)1.96546,0%
SUV1.89644,4%
Monovolume (MPV)3658,5%
Mini (A)471,1%
Neclasificate20,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1.09725,7%
Argeș3377,9%
Harghita1433,3%
Hunedoara1262,9%
Dolj1252,9%
Bihor1212,8%
Mureș1192,8%
Cluj1152,7%
Ilfov1132,6%
Brăila1112,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș1112,6%
Brașov1082,5%
Iași932,2%
Prahova922,2%
Bacău902,1%
Vâlcea872,0%
Arad831,9%
Neamț821,9%
Galați761,8%
Alba731,7%
Dâmbovița731,7%
Gorj731,7%
Maramureș651,5%
Olt621,5%
Constanța611,4%
Sibiu611,4%
Satu Mare531,2%
Vrancea481,1%
Buzău471,1%
Caraș-Severin461,1%
Suceava461,1%
Teleorman400,9%
Mehedinți370,9%
Covasna360,8%
Vaslui360,8%
Botoșani320,7%
Sălaj310,7%
Giurgiu300,7%
Bistrița-Năsăud280,7%
Călărași270,6%
Ialomița240,6%
Tulcea170,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi2.35955,2%
Rulate, prima înmatriculare1.91644,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină1.30130,4%
GPL1.18927,8%
Motorină94222,0%
Hibrid79618,6%
Electric471,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.55559,8%
Companie1.72040,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.67339,1%
Berlină cu hayon1.64938,6%
Berlină95322,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2.58760,5%
75-109 kW1.62538,0%
110-149 kW160,4%
Necompletat471,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1.81342,4%
1000-1399 cmc85520,0%
1400-1599 cmc1.55836,4%
1600-1999 cmc20,0%
Necompletat471,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1.12016,8%
Argeș5318,0%
Ilfov3885,8%
Prahova2353,5%
Dâmbovița2263,4%
Constanța2123,2%
Dolj2083,1%
Iași1902,9%
Bacău1712,6%
Timiș1692,5%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Teleorman1672,5%
Brașov1612,4%
Galați1552,3%
Mureș1542,3%
Cluj1532,3%
Călărași1462,2%
Buzău1392,1%
Hunedoara1302,0%
Bihor1271,9%
Giurgiu1231,8%
Brăila1221,8%
Olt1221,8%
Vâlcea1131,7%
Sibiu1111,7%
Vrancea1031,5%
Suceava1021,5%
Harghita971,5%
Arad951,4%
Alba881,3%
Neamț851,3%
Gorj831,2%
Ialomița811,2%
Vaslui801,2%
Maramureș741,1%
Caraș-Severin721,1%
Covasna671,0%
Tulcea651,0%
Satu Mare570,9%
Bistrița-Năsăud410,6%
Botoșani390,6%
Mehedinți310,5%
Sălaj300,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export64067,7%
Dezmembrare30532,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.