Noi 488 +28,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.145 +11,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.511 -7,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 557 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2000: 39 rulate, prima înmatriculare 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 12 rulate, prima înmatriculare 2002: 21 rulate, prima înmatriculare 2003: 40 rulate, prima înmatriculare 2004: 64 rulate, prima înmatriculare 2005: 137 rulate, prima înmatriculare 2006: 163 rulate, prima înmatriculare 2007: 163 rulate, prima înmatriculare 2008: 131 rulate, prima înmatriculare 2009: 132 rulate, prima înmatriculare 2010: 187 rulate, prima înmatriculare 2011: 209 rulate, prima înmatriculare 2012: 219 rulate, prima înmatriculare 2013: 165 rulate, prima înmatriculare 2014: 167 rulate, prima înmatriculare 2015: 126 rulate, prima înmatriculare 2016: 114 rulate, prima înmatriculare 2017: 137 rulate, prima înmatriculare 2018: 174 rulate, prima înmatriculare 2019: 226 rulate, prima înmatriculare 2020: 178 rulate, prima înmatriculare 2021: 83 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2022: 157 rulate, prima înmatriculare 2023: 303 noi 2023: 91 rulate, prima înmatriculare 2024: 181 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 39 2000 0 8 2001 0 12 2002 0 21 2003 0 40 2004 0 64 2005 0 137 2006 0 163 2007 0 163 2008 0 131 2009 0 132 2010 0 187 2011 0 209 2012 0 219 2013 0 165 2014 0 167 2015 0 126 2016 0 114 2017 0 137 2018 0 174 2019 0 226 2020 0 178 2021 0 83 2022 4 157 2023 303 91 2024 181 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 975 26,8% SERIA 5 642 17,7% X3 499 13,7% SERIA 1 345 9,5% X1 264 7,3% X5 224 6,2% X6 115 3,2% SERIA 7 108 3,0% X4 92 2,5% SERIA 4 90 2,5%
Toate (39) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 79 2,2% X2 28 0,8% X7 22 0,6% Model necompletat 20 0,6% SERIA 8 15 0,4% XM 15 0,4% M3 14 0,4% SERIA 6 13 0,4% I4 11 0,3% M2 8 0,2% IX1 7 0,2% M4 6 0,2% I3 5 0,1% I7 5 0,1% IX 5 0,1% M5 4 0,1% Z4 4 0,1% I5 3 0,1% IX3 2 0,1% M8 2 0,1% XDRIVE20D 2 0,1% Z3 2 0,1% GRAN TURISMO 1 0,0% M6 1 0,0% X DRAIVE 40I 1 0,0% X DRIVE 23D 1 0,0% X REIHE 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.273 35,0% Medii (D) 1.076 29,6% Mari și de lux (E) 786 21,6% Compacte (C) 424 11,7% Sport 41 1,1% Neclasificate 28 0,8% Mici (B) 5 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 868 23,9% Cluj 174 4,8% Timiș 154 4,2% Argeș 151 4,2% Dolj 141 3,9% Ilfov 114 3,1% Prahova 106 2,9% Bihor 103 2,8% Iași 98 2,7% Suceava 97 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 88 2,4% Sibiu 83 2,3% Arad 82 2,3% Dâmbovița 81 2,2% Gorj 73 2,0% Mureș 71 2,0% Bistrița-Năsăud 69 1,9% Brașov 68 1,9% Constanța 68 1,9% Vâlcea 67 1,8% Satu Mare 65 1,8% Alba 61 1,7% Olt 61 1,7% Galați 59 1,6% Maramureș 59 1,6% Sălaj 54 1,5% Buzău 49 1,3% Mehedinți 46 1,3% Vrancea 46 1,3% Neamț 45 1,2% Hunedoara 39 1,1% Botoșani 38 1,0% Caraș-Severin 37 1,0% Vaslui 34 0,9% Teleorman 32 0,9% Brăila 29 0,8% Călărași 26 0,7% Giurgiu 26 0,7% Ialomița 26 0,7% Harghita 19 0,5% Tulcea 15 0,4% Covasna 11 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.145 86,6% Noi 488 13,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.267 62,4% Hibrid 714 19,7% Benzină 614 16,9% Electric 38 1,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.561 70,5% Companie 1.072 29,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.699 46,8% Berlină 1.611 44,3% Berlină cu hayon 183 5,0% Cupeu 93 2,6% Cabriolet 46 1,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 5 0,1% 75-109 kW 729 20,1% 110-149 kW 1.915 52,7% 150-219 kW 608 16,7% 220 kW și peste 338 9,3% Necompletat 38 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 243 6,7% 1600-1999 cmc 2.495 68,7% 2000-2999 cmc 787 21,7% 3000 cmc și peste 70 1,9% Necompletat 38 1,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.