Înmatriculări în județul Cluj, martie 2024

Noi277-37,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.370+0,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.308-3,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri979

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 14 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 65 rulate, prima înmatriculare2010: 86 rulate, prima înmatriculare2011: 109 rulate, prima înmatriculare2012: 87 rulate, prima înmatriculare2013: 106 rulate, prima înmatriculare2014: 82 rulate, prima înmatriculare2015: 72 rulate, prima înmatriculare2016: 78 rulate, prima înmatriculare2017: 92 rulate, prima înmatriculare2018: 82 rulate, prima înmatriculare2019: 95 rulate, prima înmatriculare2020: 90 rulate, prima înmatriculare2021: 30 rulate, prima înmatriculare2022: 10 noi2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 191 noi2023: 22 rulate, prima înmatriculare2024: 76 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000014
200002
200102
200209
2003015
2004028
2005028
2006045
2007060
2008047
2009065
2010086
20110109
2012087
20130106
2014082
2015072
2016078
2017092
2018082
2019095
2020090
2021030
20221024
202319122
2024760

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22313,5%
BMW17410,6%
DACIA1378,3%
AUDI1217,3%
SKODA1167,0%
FORD1096,6%
MERCEDES-BENZ1046,3%
VOLVO855,2%
RENAULT744,5%
TOYOTA674,1%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL482,9%
HYUNDAI452,7%
SEAT342,1%
NISSAN311,9%
SUZUKI301,8%
PEUGEOT291,8%
MAZDA241,5%
TESLA241,5%
KIA231,4%
CITROEN221,3%
MITSUBISHI201,2%
HONDA110,7%
JEEP110,7%
LAND ROVER110,7%
FIAT100,6%
PORSCHE100,6%
LEXUS80,5%
MG70,4%
SMART60,4%
SSANGYONG60,4%
JAGUAR50,3%
MINI50,3%
DS40,2%
CHEVROLET30,2%
CUPRA30,2%
ALFA ROMEO20,1%
BAIC10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SERES10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS533,2%
DACIA DUSTER523,2%
SKODA OCTAVIA482,9%
VOLKSWAGEN PASSAT472,9%
BMW SERIA 3462,8%
VOLKSWAGEN GOLF462,8%
AUDI A4352,1%
BMW SERIA 5352,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN352,1%
VOLVO XC60342,1%
Toate (306)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE301,8%
DACIA LOGAN271,6%
BMW X3261,6%
DACIA SANDERO211,3%
AUDI Q5201,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C201,2%
OPEL ASTRA201,2%
DACIA SPRING191,2%
MERCEDES-BENZ GLC181,1%
SKODA KAMIQ181,1%
AUDI A6171,0%
NISSAN QASHQAI171,0%
SEAT LEON171,0%
TOYOTA RAV4161,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E140,9%
TOYOTA COROLLA140,9%
AUDI A5130,8%
FORD FIESTA130,8%
SKODA SUPERB130,8%
TESLA MODEL 3130,8%
TOYOTA C-HR130,8%
VOLKSWAGEN TOURAN130,8%
BMW X5120,7%
FORD KUGA120,7%
SKODA FABIA120,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS120,7%
VOLVO V40120,7%
VOLVO XC90120,7%
BMW SERIA 1110,7%
AUDI A3100,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,6%
OPEL CORSA100,6%
VOLKSWAGEN CADDY100,6%
VOLKSWAGEN POLO100,6%
AUDI Q390,5%
BMW SERIA 290,5%
BMW X190,5%
MAZDA CX-590,5%
SKODA KODIAQ90,5%
TESLA MODEL Y90,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,5%
DACIA DOKKER80,5%
HYUNDAI I3080,5%
HYUNDAI SANTA FE80,5%
RENAULT SCENIC80,5%
SEAT IBIZA80,5%
SUZUKI GRAND VITARA80,5%
VOLKSWAGEN CC80,5%
BMW SERIA 470,4%
FORD MONDEO70,4%
JEEP COMPASS70,4%
KIA SPORTAGE70,4%
MERCEDES-BENZ CLA70,4%
MITSUBISHI ASX70,4%
RENAULT CLIO70,4%
VOLVO XC4070,4%
DACIA JOGGER60,4%
FIAT 50060,4%
HYUNDAI TUCSON60,4%
KIA CEED60,4%
MITSUBISHI OUTLANDER60,4%
PEUGEOT 50860,4%
SMART FORTWO60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
VOLVO V6060,4%
FORD C-MAX50,3%
HYUNDAI KONA50,3%
LEXUS NX50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,3%
NISSAN X-TRAIL50,3%
OPEL INSIGNIA50,3%
PEUGEOT 30850,3%
PORSCHE CAYENNE50,3%
RENAULT KOLEOS50,3%
RENAULT TALISMAN50,3%
SKODA SCALA50,3%
SUZUKI SWIFT50,3%
TOYOTA YARIS50,3%
VOLKSWAGEN T-ROC50,3%
AUDI Q840,2%
BMW X640,2%
CITROEN C440,2%
CITROEN C540,2%
DACIA LODGY40,2%
FORD GALAXY40,2%
HONDA CR-V40,2%
HYUNDAI IONIQ40,2%
LAND ROVER FREELANDER40,2%
MAZDA 340,2%
MAZDA MX-540,2%
MERCEDES-BENZ GLA40,2%
MERCEDES-BENZ GLE40,2%
PEUGEOT 300840,2%
RENAULT LAGUNA40,2%
SKODA KAROQ40,2%
SUZUKI JIMNY40,2%
TOYOTA AVENSIS40,2%
TOYOTA YARIS CROSS40,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,2%
AUDI Q730,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
CITROEN DS530,2%
DS DS730,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI ELANTRA30,2%
JAGUAR XE30,2%
KIA RIO30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
NISSAN JUKE30,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20730,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT KANGOO30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SEAT TARRACO30,2%
SKODA ROOMSTER30,2%
SKODA YETI30,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
TOYOTA LAND CRUISER30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
AUDI A720,1%
BMW SERIA 720,1%
BMW SERIA 820,1%
BMW X220,1%
CITROEN C320,1%
CUPRA LEON20,1%
FIAT BRAVO20,1%
FORD FUSION20,1%
FORD TOURNEO CONNECT20,1%
HONDA ZR-V20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI IX3520,1%
JEEP GRAND CHEROKEE20,1%
KIA CARENS20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV58235,3%
Compacte (C)37422,7%
Medii (D)24715,0%
Mici (B)1489,0%
Monovolume (MPV)1358,2%
Mari și de lux (E)845,1%
Mini (A)442,7%
Neclasificate150,9%
Sport130,8%
Utilitare50,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.37083,2%
Noi27716,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină98459,7%
Benzină35921,8%
Hibrid22413,6%
Electric664,0%
GPL140,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.24475,5%
Companie40324,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break85351,8%
Berlină cu hayon31118,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24314,8%
Berlină20012,1%
Cupeu271,6%
Cabriolet130,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25815,7%
75-109 kW61737,5%
110-149 kW52431,8%
150-219 kW1318,0%
220 kW și peste513,1%
Necompletat664,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1036,3%
1000-1399 cmc1458,8%
1400-1599 cmc43026,1%
1600-1999 cmc68041,3%
2000-2999 cmc21012,8%
3000 cmc și peste130,8%
Necompletat664,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44519,3%
BMW23810,3%
FORD1787,7%
DACIA1707,4%
AUDI1677,2%
SKODA1315,7%
OPEL1275,5%
MERCEDES-BENZ1265,5%
RENAULT1185,1%
TOYOTA733,2%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT582,5%
HYUNDAI482,1%
SEAT482,1%
VOLVO401,7%
MAZDA391,7%
SUZUKI351,5%
NISSAN341,5%
SMART331,4%
LAND ROVER301,3%
CITROEN261,1%
FIAT251,1%
MITSUBISHI200,9%
KIA170,7%
JEEP110,5%
ALFA ROMEO100,4%
CHEVROLET90,4%
MINI80,3%
HONDA70,3%
DAEWOO60,3%
JAGUAR60,3%
PORSCHE50,2%
LEXUS40,2%
SUBARU30,1%
ROVER20,1%
BENTLEY10,0%
CUPRA10,0%
DAIHATSU10,0%
INFINITI10,0%
LAMBORGHINI10,0%
LANCIA10,0%
LINCOLN10,0%
MASERATI10,0%
MCC10,0%
SSANGYONG10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare88890,7%
Export899,1%
Înmatriculat pentru export20,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15315,6%
OPEL15215,5%
DACIA13013,3%
FORD11311,5%
RENAULT727,4%
AUDI515,2%
SKODA424,3%
PEUGEOT414,2%
BMW272,8%
MERCEDES-BENZ272,8%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT262,7%
SEAT242,5%
CITROEN202,0%
DAEWOO202,0%
CHEVROLET101,0%
HYUNDAI90,9%
NISSAN70,7%
MAZDA60,6%
TOYOTA60,6%
ALFA ROMEO50,5%
JEEP50,5%
VOLVO50,5%
LAND ROVER40,4%
SUZUKI40,4%
HONDA30,3%
ROVER30,3%
SMART30,3%
KIA20,2%
MITSUBISHI20,2%
SAAB20,2%
DAIHATSU10,1%
MCLAREN10,1%
OLTCIT10,1%
PROTON10,1%
SUBARU10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.